مجادله بر سر اتهامات کذب در مجلس

آفتاب یزد-گروه سیاسی: درحالی که همیشه موضوع برخی اتهامات به نمایندگان مطرح است و گاه این اتهامات می‌تواند کار دست یک نماینده بدهد و منجر به رد صلاحیت او در دور بعدی شود دیروز دو فوریتی طرحی برای تعیین تکلیف قانون اتهامات بررسی شد و موافقان و مخالفان به بحث و مجادله در این زمینه پرداختند. این موضوع درحالی مطرح شده که به تازگی در انتخابات مجلس یازدهم ده‌ها نفر از مجلس فعلی رد صلاحیت شدند.
به گزارش فارس، طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی‌ارائه شد که بر همین اساس طراحان به دنبال تعیین تکلیف گزارش‌های کذب علیه نامزدهای انتخابات بودند. سیدمحمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی‌در مخالفت با دوفوریت این طرح گفت: آخرین روزهای عمر مجلس دهم را می‌گذرانیم و ارائه چنین طرح‌هایی شائبه‌زا است چرا که مردم فکر می‌کنند برخی نمایندگان به دنبال آن هستند که برخی وکلا به دنبال سوء استفاده از مسند نمایندگی مجلس هستند. وی افزود: اینکه مرتب به دنبال آن باشیم که قانون انتخابات را تغییر دهیم به هیچ وجه جایز نبوده و عجله‌ای برای این کار وجود ندارد. نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس تصریح کرد: طراحان طرح دوفوریتی تعیین تکلیف گزارشات کذب علیه نامزدهای انتخابات به جای پیشنهاد این طرح می‌توانند زمان بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان را طولانی‌تر کنند. و یا اینکه می‌توانند قوانین انتخاباتی را در مورد عناوین مجرمانه و تخلفات کامل‌تر کنند.
ابطحی گفت: مقامات قضایی می‌توانند گزارشات کذب ارسال شده علیه نامزدهای انتخابات را بررسی کنند و قطعا مجازات سنگینی برای افرادی که با آبروی نامزدها بازی می‌کنند وجود دارد اما به نظرم در شرایطی که برنج در کشور در حال گرانی است و کارگران و حقوق معطل شده خود را دریافت نمی‌کنند و در شرایطی که بازار و مغازه‌ها تعطیل است و انواع و اقسام مشکلات متعدد در کشور وجود داشته و دانشگاه‌ها تعطیل هستند و باید به فکر راه‌های بازگشایی مراکز آموزشی باشیم ارائه طرح دوفوریتی تعیین تکلیف گزارشات کذب علیه نامزدها جایز نیست.
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس خاطرنشان کرد: دست مقامات قضایی برای بررسی گزارشات کذب علیه نامزدهای انتخابات بسته نیست هر چند که می‌دانیم تهمت، افترا و عناوین مجرمانه در هفته مجاز بودن تبلیغات انتخاباتی که به نظرم هفته بی‌تقوایی‌هاست بیان می‌شود.


وی گفت:‌ مجلس یازدهم فرصت کافی برای اصلاح قانون انتخابات دارد و نباید وقت مجلس دهم در روزهای پایانی عمر آن که می‌بایست به فکر رفع چالش‌های سنگین اقتصادی کشور باشیم نباید به دنبال ارائه دوفوریت طرح مجازات برای گزارش‌دهندگان کذب علیه نامزدهای انتخاب باشیم.
همتی نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی‌در موافقت با دو فوریت طرح مجازات علیه گزارش‌دهندگان کذب در انتخابات خاطرنشان کرد:‌ اگر به همه آیات قرآن عمل می‌کردیم شاهد حجم زیادی بی‌اعتمادی در کشورمان نبودیم و نتیجه این رفتارها باعث شد که کمترین مشارکت را در انتخابات مجلس یازدهم بعد از انقلاب داشته باشیم.
وی افزود: بی‌اعتمادی تمامی‌ارکان نظام را تهدید می‌کند اگر جلوی نفوذ عده‌ای که خارج از چارچوب‌های قانونی با اعمال نفوذ قدرت‌طلبان درصدد تخریب دیگران هستند را نگیریم تبعات آن نظام و کشورمان را در برخواهد گرفت و ظلم به مردم آراء آنان و نظام خواهد بود.
نماینده مردم سمنان در مجلس تصریح کرد: اگر ما منابع 4‌گانه در انتخابات را که در قانون پیش‌بینی شده است را قبول داریم و نیز آنها را منابع حاکمیتی و ارکان حاکمیتی می‌دانیم قبول نداشته باشیم باید بگوییم که ما چه چیزی را قبول داریم و بر چه مبنایی به دنبال قضاوت هستیم.
همتی گفت: نمی‌توان رد صلاحیت افراد را بر اساس گزارشات ارسالی از سوی افراد که شاید برخی از آنها رقیب بوده و یا دغدغه شخصی داشته‌اند ملاک قرار دهیم.
وی افزود: یکی از حقوق‌دانان شورای نگهبان بیان می‌کند که مشکل قانون داریم و حقوق‌دان دیگر می‌گوید خلاء قانونی نداریم.
نماینده مردم سمنان در مجلس گفت: باید بکوشیم اعتماد به مردم را برای افزایش ثبات در نظام افزایش دهیم.
همتی خاطرنشان کرد: وقتی که گزارشات کذب علیه نامزدهای انتخابات به نهادهای چهارگانه ارسال می‌شود می‌تواند تبعات مختلفی را برای کشور داشته باشد. ضمن اینکه می‌تواند باعث ایجاد تنش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شود.
حسینعلی جاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی‌در مخالفت با دو فوریت طرح مجازات علیه گزارش‌دهندگان کذب در انتخابات گفت: امروز جنگ جهانی کرونا در کشورمان است و به نظرم زمانی که برای بررسی این طرح دوفوریتی می‌گذاریم لازم نیست بلکه باید به مسائل روز جامعه رسیدگی کرده و به ندای کارگران مظلوم و کمبود حوقق آنها رسیدگی کنیم.
وی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه برای بازنشستگان لشکری و کشوری به منظور همسان‌سازی حقوق آنها
10 هزار میلیارد تومان اختصاص داده است ولی
در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کارگر مظلوم
هیچ تصمیم‌گیری نشده است.
حاجی‌دلیگانی گفت: طرح‌ها و لوایح زیادی در طول سالیان مختلف در مجلس وجود دارد که می‌توانم به تعیین تکلیف سهام عدالت و مشکلات عمده بانک‌ها اشاره کنم.
وی گفت: یک بیمار کرونایی به بیمارستان رفته است که چون بیمه نداشته مسئولین بیمارستان برای 6 روز بستری‌‌اش 9 میلیون تومان مطالبه کرده‌اند.
وی افزود:‌آثار و تبعات کرونا اولویت اصلی کشور است و باید برای بعد از کرونا تصمیم‌گیری شود لذا باید به داد مردم رسیده و رفع مشکلات آنها را اولویت اصلی بدانیم.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس افزود: ما در مورد گزارشات رسیده به مراجع ‌چهارگانه قانون داریم و هیچکس جلوی افراد را برای پیگیری حقوقی نگرفته است.
> نمی‌توان نماینده مجلس را رد صلاحیت کرد
و برای او جلسه دفاع برپا نکرد
علیرضا رحیمی‌نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌در موافقت با دوفوریت طرح مجازات برای ارائه‌کنندگان گزارش کذب علیه نامزدهای انتخابات گفت:کرونا اولویت اول کشور است و همه ارکان کشور در این قضیه وارد شده‌اند و تصمیم‌گیری‌ها در ستاد مقابله با کرونا گرفته می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه ماهیت این طرح دوفوریتی حقوقی نه سیاسی افزود: اگر عملکرد شورای نگهبان به اعتماد عمومی‌ضربه می‌زند و منجر به آن شده است که برای اولین بار مشارکت 15، 18 و 45 درصدی داشته باشیم می‌تواند این موضوع هم برای مجلس دهم و هم برای مجلس یازدهم فوریت‌دار باشد. وی افزود:‌نمی‌توان نماینده مجلس را رد صلاحیت کرد و برای او جلسه دفاع برپا نکرد.
دیروز در نهایت با پایان این بحث‌ها نمایندگان مجلس با دوفوریت تعیین تکلیف گزارش‌های کذب در انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و خبرگان رهبری موافقت کردند.