از نیوزیلند و ژاپن تا تسلا و لیگ های معتبر اروپایی؛ همه از کاهش داوطلبانه و توافقی حقوق می گویند. مجلس و دولت ایران در این‌باره چه کرده‌اند؟

حقوق مقامات ایرانی درعصر کرونا
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: کافی است در «جست و جوگرِ گوگل» این عبارت را به اصطلاح«سرچ/جستجو» کنید؛« کاهش+دستمزد حقوق+کرونا»، در کسری از ثانیه با انبوهی از اخبار، پیشنهادات، تحلیل ها و مقالات مواجه می شوید:
ـ شرکت تسلا روز سه شنبه در نامه ای اعلام کرد که تمام کارکنان غیر ضروری را به مرخصی می فرستد و دستمزد کارکنان را نیز به خاطر تعطیلی کارخانه ها کاهش خواهد داد. مدیر منابع انسانی تسلا در آمریکای شمالی با ارسال نامه ای به کارمندان آنها را از کاهش حقوق باخبر کرد. طبق این نامه حقوق معاون رئیس 30 درصد، دستمزد مدیران 20 درصد و حقوق باقی کارمندان 10 درصد کاهش خواهد داشت. مدیران تسلا گفته اند که این تصمیم به منظور کم کردن هزینه ها و دستیابی به اهداف بلند مدت گرفته شده است.
ـ با توجه به شیوع ویروس کرونا و مشکلات مالی ایجاد شده، فدراسیون جهانی بادبانی تقریبا به همه کارمندان خود مرخصی داده و از کسانی که بیش از مبلغی معین، درآمد مخفی دارند خواست تا پایان امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا دستمزد خود را 20 درصد کاهش دهند.


ـ با زمین‌گیر شدن بسیاری از خطوط هواپیمایی و محدودیت سفر در دنیا پس از شیوع «ویروس کرونا»، کارکنان فرودگاه هیترو لندن اصلی‌ترین فرودگاه انگلیس با پذیرش اجباری کاهش حقوق یا اخراج روبر هستند. به گزارش گاردین، «پاولا استنت» رییس بخش اداری فرودگاه هیترو لندن در نامه‌ای خطاب به کارکنان فرودگاه، از آنها خواسته تا با کاهش ۱۵ درصد از دستمزد خود موافقت کنند، در غیر این صورت به ناچار اخراج خواهند شد. در این نامه آمده که مدیران فرودگاه انتظار دارند تمام کارکنان در این بحران مشارکت
کنند.
ـ به نظر میرسد باشگاه رئال مادرید هم میخواهد دستمزد دریافتی بازیکنانش را کاهش دهد. به گزارش اسپوتنیک، منبع نزدیک به باشگاه رئال مادرید اعلام کرده است، باشگاه به دنبال تعطیلی رقابت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا قصد کاهش دستمزد بازیکنان تیمش را دارد. روزنامه مارکا میگوید فلورنتینو پرس رئیس باشگاه رئال مادرید با کاپیتان سرخیو راموس دیدار کرده است و از وی خواسته تا با بازیکنان رئال در این خصوص صحبت کند.
پیش از این تیم های بارسلونا و اتلتیکومادرید 70 درصد حقوق بازیکنان خود را کاهش دادند. حنی گزارش شده است که باشگاه بارسلونا برای بار دوم نیز تصمیم دارد حقوق بازیکنانش را کاهش دهد.
ـ محمد شلهوب، کاپیتان تیم فوتبال الهلال عربستان گفت: با احساس مسئولیت پیشنهاد باشگاه در مورد کاهش مبلغ قرارداد را پذیرفتیم.
ـ نشریه «تلگراف» هلند خبر داد: بازیکنان تیم فوتبال برایتون با کاهش ۳۰ درصدی دستمزد خود به دلیل شیوع ویروس کرونا موافقت کردند؛ بنابراین علیرضا جهانبخش هافبک ایرانی این تیم هر هفته حدود ۲۸ میلیون تومان از دستمزدش به خاطر ویروس کرونا کاهش پیدا می‌کند.
ـ کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال کلمبیا به فدراسیون این کشور پیشنهاد داده تا دستمزدش را به دلیل بحران کرونا کاهش دهند.
ـ اتحادیه راگبی اسکاتلند (SRU) به دنبال عدم ثبات مالی ناشی از بیماری ویروس کرونا، کاهش دستمزد بازیکنان و مدیران برتر را تایید کرده است. مارک دادسون مدیر اجرایی کاهش ۳۰ درصدی حقوق را پذیرفته است در حالی که مدیران اجرایی پیشنهاد داده اند کاهش ۲۵ درصدی را قبول کنند.
‏nمخاطبان ایرانی شگفت زده می شوند
تا این جا، خبرهای انتخاب شده، حکایت از کاهش توافقی و حتی دستوری و تهدیدی داشت اما دو خبر که ساعت ها است در فضای مجازی دست به دست می شود از همه جالب
توجه تر است:
ـ نخست‌وزیر نیوزیلند به همراه سایر وزیران دولت و مدیران ارشد خدمات عمومی، برای همراهی با مشکلات اقتصادی مردم در شرایط شیوع ویروس کرونا، دستمزد خود در ۶ ماه آینده را کاهش دادند. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، آدرن در کنفرانس خبری دولت اعلام کرد که این اقدام همراهی و تایید نیوزیلندی‌هایی است که به سوبسیدهای دستمزدی وابسته هستند و شیوع ویروس کرونا باعث شده تا حقوقشان کاهش یافته یا شغل خود را از دست داده‌اند.
ـ سران و مقامات ارشد ژاپن روز سه شنبه موافقت کردند تا در راستای تلاش‌ها برای غلبه بر خسارات ناشی از ویروس کرونا در این کشور، حقوق نمایندگان پارلمان ژاپن را تا ۲۰ درصد به مدت یک سال کاهش دهند و خرج جبران خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا کنند.
این دو خبر به صورت معمول و طبیعی در کنار صدها خبرِ کاهش دستوری، توافقی و حتی تهدیدی حقوق و دستمزد می توانست اصلاً مورد توجه مخاطبان ایرانی قرار نگیرد اما وقتی خبردار می شوند که:
ـ عضو هیات‌رئیسه مجلس از افزایش ۱۵ درصدی حقوق نمایندگان در سال ۹۹ خبر داد. اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست اهیات رئیسه مجلس گفت: در جلسه امروز مصوب شد تا حقوق نمایندگان در سال ۹۹مطابق با افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۵ درصد افزایش پیدا کند.
‏nمردم کدام را باور کنند؟
این روزها یکی از چالشی ترین خبرها، «تعیین حداقل حقوق کارگران» برای سال 99 است! چالشی که باعث رنج و اندوه کارگران و مردم عادی شده است. در کنار این موضوع اما، حرف و نقل های رسانه ای و ناهمگون سردمداران قوه ی مجریه در کمک به مشاغل و مردم گرفتار در مصیبتِ کروناویروس، ضمن آن که آنان را به یاد خاطره ی تلخ«سبدهای معیشتی» می اندازد؛ آنان را دچار این ابهام کرده است که حتی اگر مردم عادی کوچه و بازار نیز ندانند که می دانند! قطعا «دولتمردان» می دانند و مطلع اند و واقف که؛ تورم و بیکاری و رکود و کروناویروس، چه بر سرِ اقتصاد خانوار آورده اما قول های پی در پی، وعده های سلسله ای و سخنرانی ها و مصاحبه های رنگارنگ در حالی که کروناویروس در ایران رسماً دوماهه شدنِ خود را جشن می گیرد! هنوز حتی رنگی از رویا نیز به خود نگرفته چه رسد
به حقیقت.
همه از اختصاص یافتن می گویند، همه از بایدها و نبایدها، برخی نیز از تحریم و دستِ خالی دولت می گویند که ناتوانی را روی نادیده انگاری قرار دهند اما یادشان رفته این ها جواب سفره های خالی نیست! یادشان رفته این ها پاسخی قانع کننده برای اقتصادِ لنگ لنگان خانوارها نیست و یادشان رفته، کرونا ویروس اگرچه بین فقیر و غنی تفاوتی قائل نشد اما این ویروس به واقع «لعنتی» رد و نشانی «سرخ تر» روی گونه های فقیران جامعه بر جای گذاشت!
‏nحقوق 53 میلیونی کم داشتیم
در خبرها آمده که عادل آذر با قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۷ مدعی شده طبق این گزارش حقوق بالغ بر ۵۳ میلیون تومان داده شده است؛ همچنین بر اساس رسیدگی‌ها اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته اما وارداتی نداشته‌اند.
با بخش دومِ ماجرا کاری نداریم چون باید بدان خاص و ویژه پرداخت و نگریست اما در روزهایی که اندوهِ کروناویروس جایی برای دیگر غم و غصه ها نگذاشته و در روزهایی که مردم برای زندگی روزمره ی خود به اصطلاح دچار«چه کنم، چه کنم؟!» هستند وقتی خبر می رسد که در سال 97 همچنان برخی، حقوق های «نجومی» دریافت می کنند دیگر باید گفت:« اندوه کروناویروس، حقوق 53 میلیونی کم داشت که
رسید! »
به راستی؛ ماجرای حقوق های نجومی تمام شدنی نیست؟! به راستی پایان دادن به چنین دستمزدهای کلانی؛ امری محال است؟! و به راستی هر ساله اعلام کردن کشف و مشاهده ی حقوق بگیرهای نجومی، جز اندوهگین تر کردنِ مردم چه نفع و فایده ای دارد؟!
‏nمردم به شیوه حاکمان شان زندگی می کنند!
امام علی(ع) سخنی دارد در نهج البلاغه عظیم:«الناس علی دین ملوکهم»؛ یعنی مردم به روش و طریقه حاکمان و پادشاهان خویش زندگی می کنند.
در نگاه سطحی ممکن است این سخن عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد و شاید بسیاری بگویند که چه ربطی میان زندگی حاکمان و مردم عادی وجود دارد؟! مردم به گونه ای زندگی می کنند و امرا و پادشاهان نیز به شکلی که خود می خواهند و شیوه زندگی هیچکدام به دیگری منوط و مربوط نیست. بلی! در ظاهر امر چنین است و روش زندگی هیچکدام به یکدیگر ارتباطی ندارد اما، زمانی که پوسته ظاهر را می شکافیم و به عمق کلام علی(ع) عمیق می شویم، در می یابیم که امام علی.ع به نکته بسیار ظریف و دقیق روانشناختی انسان ها اشاره کرده و واقعیتی از علم روانشناسی را به طور رایگان در اختیار بشریت قرار داده است.
اگر هر کشوری را به مثابه خانه ای فرض کنیم که تمامی ساکنان آن کشور به منزله فرزندان آن خانه می باشند، به ناچار در راس این خانه باید رییس و مدیری باشد که به عنوان پدر این خانواده بزرگ، رهبری و اداره این خانه و اهل آن را بر عهده دارد. حال این رییس و پدر خانواده در هر شکل از جایگاه فکری، اخلاقی و رفتاری ای که قرار داشته باشد، بر رعیت و یا فرزندان وطنی اش
تاثیر گذار است.
حال اگر بپذیریم مردم، در دو انتخابات، امور خود را به مجلس و دولت سپرده اند حال نگاه شان به دست و تفکر دولت و مجلس است که چه برای خود می خواهند و چه برای مردم!
‏nسهم دولت و مجلس در همراهی با مردم
همچنان هیچ است!
ارگان های مختلفی پای در میدان گذاشته اند، سازمان ها و حتی سازمان های مردم نهادِ بسیار اما مردم همچنان نگاه شان به پاستور است و بهارستان! مردم از دولت و مجلس انتظار دارند اندکی واقع بینانه تر تصمیم بگیرند، مردم منتظر اند دولت و مجلس پس از آن که از خود و خویش و خویشتن فارغ شدند! اندکی همه متمایل به آحاد جامعه نگریسته شود. مردم منتظر اند اما با تاسف باید گفت سهم دولت و مجلس در همراهی با مردم، همچنان هیچ است.
کاش آن یک/ پنجم حقوق اردیبهشت ماه بهارستان نشینان نیز در بوق و کرنا نشده بود تا مردم، خودشان به حال خودشان فکری بردارند و با تاسف تفکر حاکم بر دولت نیوزیلند و پارلمان ژاپن را دست به دست کنند و در کنار افزایش حقوق 15 درصدی مجلس نشینان و حدوداً 19 درصدی دولتی ها قرار دهند و تنها سری به تاسف بجنبانند و بگویند:«در بحر تفکر» آن ها کجایند و شما ها کجا؟ و یک سوال مهم و تاثیر گذار و آن این که؛ سهم مردم از کرونا همراهی بود و رعایت قرنطینه و تعطیلی مشاغل و... دیگر هیچ؟!
یعنی همچنان و در پی عبور قرون متمادی بازهم بپذیریم و تکرار کنیم که آری؛« مرگ حق است اما برای همسایه!؟» یعنی معیارهای دوگانه، بخشی جدایی‌ناپذیر از ایدئولوژی، راهبردها و سیاست‌های دولت ـ مردم شده است و گریز از آن
غیرممکن!؟