عضو کمیسیون برنامه مجلس مطرح کرد امکان بازپس‌گیری حق عضویت پرداختی ایران به صندوق بین‌المللی پول

کارشکنی آمریکا در روند دستیابی به منابع مالی برای مقابله با کرونا که مصداق «تروریسم بهداشتی» است، کارآمدی صندوق بین‌المللی پول‏(IMF) را زیر سوال برده و بر این اساس، یک نماینده مجلس هشدار می‌دهد که درصورت ناتوانی در اجرای تعهدات، ایران می‌تواند مبالغ پرداختی به عنوان حق عضویت‌ به این صندوق را بازپس بگیرد.
سرنوشت درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول برای دریافت پنج میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با کرونا و کارشکنی آمریکا در این روند از مباحث مطرح در روزهای اخیر بوده است.
این اقدام آمریکا که از آن می‏توان به عنوان تروریسم بهداشتی و پزشکی یاد کرد می‏تواند در روند ارائه خدمات بهداشتی و مقابله ویروس کرونا، اخلال ایجاد کرده و جان و سلامت صدها نفر را به خطر بیندازد.
کارشکنی آمریکا در روند ارایه این تسهیلات در حالی است که بسیاری از کشورها در مقابله با پیامدهای بهداشتی و اقتصادی شیوع کرونا دچار چالش شده و منابع عظیم مالی برای این هدف اختصاص داده اند و حتی برای دریافت منابع مالی بیشتر به سراغ صندوق بین‌المللی پول نیز رفته‏اند.

در این رابطه، محمد حسینی‏ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‏وگو با ایرنا، گفت: با توجه به اینکه ایران عضو صندوق بین‌المللی پول بوده و حق عضویت خود را در سال‌های گذشته پرداخت کرده است، این حق را دارد که از این صندوق درمواقع ضروری درخواست دریافت وام داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین هدف از تاسیس این صندوق نیز کمک به اعضا در زمان وقوع بحران ها و مشکلات اقتصادی بوده است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: ایران بر اساس مقررات صندوق بین‌المللی پول، با توجه به شرایط شیوع کرونا درخواست خود را به این صندوق ارائه کرده که توسط صندوق بین‌المللی پول باید بررسی شده و با درخواست ایران موافقت شود.
وی با اشاره به فشارهای آمریکا و تحریم ها گفت: شنیده شده است که آمریکا تلاش می‏کند تا جلوی پرداخت این تسهیلات به ایران گرفته شود و حتی ادعا شده که این صندوق امکان دارد با درخواست ایران موافقت نکند.
وی گفت: بر اساس مقررات، درخواست تسهیلات از این صندوق برای اعضا محفوظ است و آمریکا و سایر کشورها نمی توانند در این روند کارشکنی کنند.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به جریان داشتن درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول اضافه کرد: باید منتظر ماند و مشاهده کرد که اعضای هیئت مدیره صندوق تا چه حد با سیاست‏های آمریکا هماهنگ هستند.
وی افزود: درصورتی که اعضا با سیاست‏های آمریکا همراه باشند امکان دارد که از فشارهای آمریکا تبعیت کرده و مانع دستیابی به ایران به این وام شوند، اما درصورتی که ترکیب هیئت مدیره این صندوق با آمریکا همسو نباشند ایران می‏تواند به حق خود برسد.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: اگر صندوق بین‌المللی پول با سیاست‏های آمریکا همسو شده و با پرداخت وام به کشورمان موافقت نکند، ایران می‌تواند پرداخت‏های خود به این صندوق در سال‏های گذشته که به عنوان حق عضویت واریز شده را باز پس بگیرد.‏
سایر اخبار این روزنامه