با ارسال نامه به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید شد

دستور وزیر بهداشت برای تکمیل پرونده‌های بستری و فوت مشکوک به کرونا در سراسر کشور
وزیر بهداشت در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، بر لزوم تکمیل پرونده‌های بیماران بستری و فوت‌شدگان مشکوک به بیماری کووید-19 در سراسر کشور و در اسرع وقت، تاکید کرد.
به گزارش «ابتکار» و بنا بر اعلام روابط‌عمومی وزارت بهداشت، در نامه سعید نمکی خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی آمده است: «کلیه موارد بستری و یا فوت شده که با تشخیص پزشک معالج به عنوان مبتلا به بیماری کووید-19 تشخیص داده شده‌اند، لکن نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست به عنوان محتمل تلقی شود و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیک و نتایج آزمایش‌های پاراکلینیک آنها در پرونده کاغذی و الکترونیک به گونه‌ای در سیستم HIS بیمارستان ثبت شود که قابلیت بازبینی و رهگیری در آینده را داشته باشد».
نمکی همچنین در این نامه تاکید کرده است: «کلیه موارد مثبت آزمایشگاهی ابتلا و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام تا توسط سخنگوی این وزارتخانه اطلاع‌رسانی شود. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولان دانشگاه خواهد بود».


متن کامل نامه وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی به شرح زیر است: «همانگونه که مطلع هستید از مهم‌ترین و ارزشمندترین اقداماتی که از زمان شروع همه‌گیری بیماری کووید-19 در کشور صورت گرفته، موضوع جمع‌آوری اطلاعات مربوط به بیماری و انتشار دقیق و صحیح آمار مربوطه برای مسئولان عالی‌رتبه کشور و ارائه آن در سطح بین‌المللی و مردم عزیز کشورمان است. از ابتدای شروع همه‌گیری تا کنون برای اکثریت قریب به اتفاق بیماران بستری و فوت‌شده مشکوک به این بیماری آزمایش تشخیصی PCR به عمل آمده و با توجه به نتایج مشخص شده، لازم است یک تیم تحت نظر جنابعالی/سرکارعالی تشکیل و اقدامات زیر انجام شود:
1. مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، موارد آزمایش مثبت مربوط به آن دانشگاه/دانشکده را تا تاریخ 31 فروردین‌ماه 1399 ارسال خواهد کرد و دانشگاه/دانشکده مکلف است این موارد را ظرف مدت 48 ساعت با پرونده بیماران تطبیق داده و در پرونده کاغذی و الکترونیک آنها درج کند. این اقدام برای کلیه بیماران اعم از موارد ترخیص شده، بستری فعلی و افراد فوت‌شده اجباری بوده و ضروری است با دقت و حساسیت کامل انجام شود. بدیهی است برای اعلام رسمی این موارد نتیجه آزمایش مثبت الزامی است.
2. کلیه موارد بستری و یا فوت شده که با تشخیص پزشک معالج به عنوان مبتلا به بیماری کووید-19 تشخیص داده شده‌اند، لکن نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست به عنوان محتمل تلقی شود و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیک و نتایج آزمایش‌های پاراکلینیک آنها در پرونده کاغذی و الکترونیک به گونه‌ای در سیستم HIS  بیمارستان ثبت شود که قابلیت بازبینی و رهگیری در آینده را داشته باشد.
3. کلیه موارد مثبت آزمایشگاهی ابتلا و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام شود تا توسط سخنگوی این وزارت اطلاع‌رسانی شود. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولان دانشگاه/دانشکده خواهد بود.
4. کلیه موارد مثبت آزمایش مولکولی از بیماران کرونایی فوت‌شده حتما با درج کد ملی به صورت روزانه (حتی در ایام تعطیل) در سیستم پورتال و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تا ساعت 11 هر روز بر اساس پروتکل ابلاغی 2892/110/د مورخ دهم اسفندماه 98 ثبت شود. بدیهی است هرگونه تاخیر در این زمینه قابل قبول نبوده و مسئولیت اشتباه درج و اعلام به عهده مسئولان دانشگاه/دانشکده خواهد بود. جواب نمونه‌ها روزانه ثبت شود و از تجمیع ثبت نمونه‌های چند روزه و اعلام آن خودداری شود. لازم به ذکر است مشکلات فنی آزمایشگاه‌های آن دانشگاه بلافاصله به آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت اطلاع داده شود.
5. دانشگاه/دانشکده موظف است ظرف مدت یک هفته پس از تصحیح ثبت اطلاعات در سامانه HIS  بیمارستان‌ها و سامانه‌های پیشگفت، لیست بیماران کرونایی و فوتی مثبت خود را با ثبت احوال و آرامستان‌های تحت پوشش آن دانشگاه/دانشکده هماهنگ کند. بدیهی است صرفاً موارد فوتی قطعی در سیستم پورتال که نتیجه آزمایش مثبت ضمیمه آن باشد به عنوان نتیجه قطعی توسط رئیس/سرپرست دانشگاه/دانشکده به مسئولان ارشد استان اعلام شود».
سایر اخبار این روزنامه
چرا تکرار اخبار در زمان طولانی، افکار عمومی را بی‌تفاوت می‌کند؟ نمی‌شنوم، پس خوبم! علیرضا صدقی زیست اجتماعی در ایرانِ پساکرونا آیا بحران فعلی می‌تواند منجر به نزدیک شدن اروپا و آمریکا شود؟ وضعیت خاکستری در وحدت فراآتلانتیکی «ابتکار» وضعیت معاملات خودرو در روزهای کرونایی را بررسی کرد التهاب کارتکس فروشی در بازار به کما رفته خودرو تحلیل کارشناسان از عاملی مهم جهت کاهش اجاره‌بها کرونا فتیله بازار اجاره را خاموش می‌کند؟ دلایل عدم موفقیت شورای ائتلاف‌ اصولگرایی در جلوگیری از سهم‌خواهی یازدهمی‌ها بررسی شد در حالی که ستاد ملی کرونا محدودیت‌‌ها را لغو می‌کند، وزارت بهداشت از رشد بیماران خبر داده است رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد‏ پاسخ ظریف به ترامپ در امور کشور من مداخله نکن! تشکر فرمانده کل ارتش از سران قوا و مسئولان کشوری و لشکری و مردم با ارسال نامه به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید شد کرونا؛ تعمیق گسست فراآتلانتیکی