امیدوارم شورای نگهبان به خاطر «حق‌الناس» و ایجاد شفافیت و تقویت جایگاه مجلس با این مصوبه مخالفت نکند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: انتظار می‌رود شورای نگهبان برای دفاع از حقوق نمایندگان و مجلسی که باید در رأس امور باشد این طرح را تأیید کند زیرا در جهت دفاع از حق‌الناس و شفافیت است.
مصطفی کواکبیان در جلسه علنی مجلس در موافقت با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح برخی قوانین درباره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی کشور اظهار داشت: خدمت عزیزان می‌گویم که من تایید صلاحیت شده‌ام و جزو ردصلاحیت‌ها نبوده‌ام و این را به ملت شریف ایران می‌گویم که به این شکل نیست که همه کسانی که این طرح را امضا کرده‌اند جزو ردصلاحیت‌ها هستند.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس  افزود: من در خدمت آقای امیرآبادی این نکته را می‌گویم که شما در جایگاه هیات رئیسه اتفاقا باید از حقوق نمایندگان دفاع کنید. اینجا اصلا بحث شورای نگهبان نیست اتفاقا موافق قبل از من هم گفتند که ما برای تقویت شورای نگهبان این طرح را امضا کرده‌ایم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا باید این نهاد در معرض انواع و اقسام بی‌عدالتی‌ها و بی‌حرمتی‌ها واقع بشود. بخدا قسم این ۱۲ نفری که از شورای نگهبان هستند نمی‌توانند ۶ هزار پرونده را در عرض یکی دو هفته بررسی کنند. البته من قبول دارم ما مجلسی‌ها متاسفانه خوب عمل نکردیم. کواکبیان عنوان داشت: بنده ۱۰ بار در اینجا به آقای لاریجانی تذکر دادم که آقای لاریجانی، شورای نگهبان با بحث استانی شدن مخالف است و نه همه مواد اصلاح قانون انتخابات، پس بیاییم وقت و فرصت بگذاریم.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره فوریت این بحث خطاب به امیرآبادی گفت: آقای امیرآبادی وقتی روزنامه کیهان می‌نویسند ۷۵ نفر را بلافاصله باید به دادگاه معرفی کنید، آیا این نمایندگان نباید خودشان کاری انجام دهند و هیچ اقدامی داشته باشند؟
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی در افکار عمومی گفته‌اند که این ۷۵ نفر اکثر فساد مالی - اقتصادی و اخلاقی دارند با این روایت امام صادق (ع) که فرموده‌اند: «حرمت یک مومن از حرمت کعبه بالاتر است» آیا جور در می‌آید؟
کواکبیان اضافه کرد: اولین نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که این طرح برای دفاع از حقوق انسانی که حق‌الناس هم است. من می‌دانم بعضی مواقع برخی گزارش‌هایی داده‌اند و شورای نگهبان هم فرصت نکرده که بررسی کند.
وی تصریح کرد: خود آقای کدخدایی بارها به قانون انتخابات ایراد گرفته و گفته که ما در این فرصت اندک نمی‌توانیم. حالا جمعی از نمایندگان می‌گویند ما حرفی نداریم، که هم شورای نگهبان رد کند اما می‌خواهیم که شفافیت ایجاد بشود و بعد می‌خواهیم برویم و شکایت کنیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای امیرآبادی از الان نگویند که شورای نگهبان رد می‌کند، ما امیدواریم شورای نگهبان در جهت حقوق نمایندگان و جایگاه مجلسی که باید در راس امور باشد این را تایید بکند.
کواکبیان خاطرنشان کرد: دوستان طراح همه حرفشان این است که گزارش‌های واهی غیر از گزارش ۴ مرجع رسمی داده شده و عزیزان شورای نگهبان هم خیلی دنبال این نیستند که بگویند که اگر ما این را رد کنیم مشارکت کم می‌‌شود یا زیاد می‌شود چرا که خودشان این را گفته‌اند. آنها می‌گویند ما می‌خواهیم به قانون عمل بشود.
وی در ادامه اظهار داشت: حرف ما هم این است که اجازه بدهید کسانی که حقشان ضایع شده حق داشته باشند چرا که این حق‌الناس است؛ تا بتوانند بروند در یک دادگاه صالحه شکایت خودشان را مطرح کنند. اگر واقعا اتهام بر اینها وارد است و دستگاه قضایی رسیدگی کرده و اگر وارد نباشد آن کسی که گزارش خلاف داده است باید به مجازاتش برسد.
این نماینده مجلس بیان کرد:‌ چرا باید امثال روزنامه کیهان پیشاپیش آتش تهیه درست کنند که همه ۷۵ نفر رد صلاحیت را باید به دادگاه بسپارید. واقعا آیا کسی انگیزه پیدا می‌کند که صادقانه در خدمت مردم باشد. لذا معتقدیم این طرح در جهت دفاع از حق‌الناس و ایجاد شفافیت است و انشاءالله تلاش می‌کنیم که نگذاریم حقی از کسی ضایع بشود.
اگر دادگاه شکایت داوطلب را وارد ندانست که اتفاقی نمی‌افتد ولی اگر گزارش واهی به صورت خلاف داده شده بود آنگاه باید گزارش دهنده مجازات شود لذا می‌گوییم دادگاه رسیدگی کند تا سیه رو شود هر که در او غش باشد.