فروش وام 50 میلیونی ازدواج فقط 18 میلیون!

محمد جواد رنجبر- «خریدار وام ازدواج به 8 میلیون تومان»، «وام ازدواج فروشی» و «خریدار وام ازدواج بدون واسطه» ؛ این ها تنها عناوین چند آگهی از صدها آگهی خرید و فروش وام ازدواج در سایت دیوار است. با یک جست وجوی ساده در اینترنت و سایت های آگهی همچون دیوار، با صدها آگهی خرید و فروش وام های 50 میلیونی ازدواج مواجه می شوید. وام هایی که متعلق به جوانانی است که قرار است با آن سقفی برای آرزوهای خود بسازند اما حالا به جیب دیگران می رود.هم اکنون هر یک از زوجین می تواند 50 میلیون تومان وام قرض الحسنه ازدواج با کارمزد 4 درصد و بازپرداخت 84ماهه دریافت کند، یعنی در مجموع 100 میلیون تومان؛ تا مقدمه ای برای آغاز زندگی مشترک آن هم در این شرایط سخت اقتصادی باشد.در سایت دیوار جست وجویی می کنم، عنوان یکی از این آگهی ها «خریدار وام ازدواج به 8 میلیون تومان» است و در متن آن نوشته: «وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی شما را به ۸ میلیون تومان خریدارم، یکی خریدم و یکی دیگه لازم دارم. لطفا اطلاع بدین».
18 میلیون؟!
با صاحب آگهی دیگری که عنوان آن «فروش و خرید وام ازدواج» بود ، تماس گرفتم تا جزئیات را از او بپرسم.
در متن آگهی نوشته بود: «خرید وام ازدواج باقیمت بالا، فروش وام ازدواج باقیمت مناسب»وقتی قیمت را از او جویا شدم گفت که برای یک وام 50 میلیونی باید 18 میلیون تومان بپردازم، یک ضامن هم باید برای دریافت با خودم بیاورم.


بررسی آگهی های دیگر خرید و فروش وام ازدواج نشان داد که نرخ فروش این وام ها معمولا بالاست. به متن چند آگهی توجه کنید:
* «فروش سه عدد وام ازدواج ٥٠ میلیون تومانی که  سر جمع می شه ١٥٠ میلیون تومان،  قیمت ٤٢میلیون ؛ دوستانی که ضامن دارن تماس بگیرن»
* «وام ازدواج 50 میلیونی به فروش می‌رسد. وام با ۴ درصد سود به قیمت ۱۷ میلیون .قیمت مقطوع.»
* « وام ازدواج دوتا به مبلغ ۱۰۰میلیون تومان به فروش می‌رسد، هر کدام  ۱۶ میلیون تومان هزینه محضر بر عهده  خریدار است. به مبلغ وام هم سفته می گیرم توی محضر اون جا قرارداد می‌بندیم.»
نظارت کجاست؟
با این قیمت ها شاید به صرفه نباشد که 32 میلیون دریافت کنی و 55 تا 60 میلیون بازپرداخت داشته باشی. اما آن چه بیش از همه به چشم می آید ، نبود نظارت و تخلف در تبلیغات خرید و فروش وام ازدواج است. اما این موضوع مورد اعتراض معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان نیز بوده است. محمدمهدی تندگویان روز یک شنبه درباره این آگهی ها به مهر گفته است:  «ما در این باره تذکرات لازم را به نهادهای مسئول داده‌ایم، اما تاکنون برخورد خاصی با این موارد نشده است.از پلیس فتا و نهادهای قضایی درخواست برخورد قانونی با این موارد را داریم. به تازگی با پلیس فتا نیز مکاتباتی درباره  برخورد با آگهی‌های تبلیغاتی فروش وام ازدواج در سایت هایی همچون دیوار داشتیم و امیدواریم برخورد قانونی منجر به پایان یافتن این موضوع شود. به علاوه در پیام‌رسان‌ها و برنامه‌های متعدد نیز آگهی‌های مشاوره برای دریافت وام ازدواج یا انتقال غیر قانونی وام در حال انتشار است که با دریافت مبالغی، اقدام به کلاهبرداری در این زمینه می‌کنند.»
چرا خرید و فروش می شود؟
تندگویان با اشاره به علل افزایش آگهی‌های فروش وام ازدواج، معتقد است: متأسفانه یکی از دلایل این موضوع بی توجهی قانون گذار به اعمال شرایط خاص برای دریافت وام ازدواج است. با توجه به افزایش مبلغ وام باید شرایط و ضوابط خاصی برای متقاضیان لحاظ و جامعه هدف واقعی دریافت کنندگان وام مشخص شود تا از سوء استفاده در این موضوع، جلوگیری شود. از مجلس بعدی درخواست داریم به شرایط دریافت وام ازدواج و اعمال محدودیت برای دریافت کنندگان رسیدگی کنند.