بلیط هواپیما

نشنال اینترست: ایران در تلاش برای مبدل شدن به قدرت نظامی خودکفاست

نشریه آمریکایی نشنال اینترست در مطلبی با تمرکز به ساخت زیردریایی و اژدرهای مختلف از سوی ایران و ‌اشراف نیروهای مسلح ایران به مناطق مختلف خلیج‌فارس نوشت، افزوده شدن جنگ افزارهای جدید به طور قابل توجهی دامنه ناوگان دریایی ایران را افزایش می‌دهد.
به گزارش فارس، این نشریه در بخشی از این مطلب با اشاره به زیردریایی کلاس «فاتح» و زیردریایی در حال ساخت «بعثت» یا «قائم» نوشت، زیردریایی فاتح می‌تواند قابلیت‌های برد متوسط ناوگان زیردریایی ایران را به طور مفیدی گسترش دهد. در حالی که ارزیابی وضعیت کلاس بعثت دشوارتر است، اما در صورت استقرار، این پیشرفت قابلیت دیگری را نشان می‌دهد.
به نوشته نشنال اینترست، زیردریایی کلاس فاتح می‌تواند تا ۲۰۰ متری زیر دریا برود که بیشتر از حد لازم برای آب‌های کم عمق خلیج‌فارس است. نشریه تحقیقاتی جینز دیفنس نیز چندی قبل با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از ساخت زیردریایی کلاس دو فاتح در پایگاه دریایی بندر انزلی خبر داد و نوشت، ایران از ساخت زیردریایی کلاس بعثت قائم با قابلیت حمل شش اژدر خبر داده است.
نشنال اینترست می‌نویسد، رکن اطلاعات ارتش آمریکا سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که این زیردریایی با قابلیت شلیک موشک کروز تا پنج سال دیگر وارد خدمت می‌شود. در تئوری، چنین جنگ‌افزارهایی به طور قابل توجهی ناوگان دریایی ایران را گسترش می‌دهد.

این نشریه آمریکایی با ‌اشاره به ساخت اژدر «حوت» با سرعت حرکت ۲۰۰ مایل در ساعت که چهار بار سریع‌تر از یک اژدر معمولی است نوشت، تصاویر آزمایش موفق این سلاح در سال ۲۰۰۶ از تلویزیون ایران به نمایش گذاشته شد. تحلیلگران امور دفاعی بر این باورند که اژدر حوت مهندسی معکوس از اژدر «اشکوال» روسیه است.
نشنال اینترست در خاتمه این مطلب نوشت، شاید جنگ‌افزارهای دریایی ایران از طراحی قابل توجهی برخوردار نباشند، اما قادرند در آب‌های کم عمق خلیج‌فارس رقبا را با خطر مواجه کنند.
مهم‌تر از همه تلاش مداوم برای تولید داخلی زیردریایی‌های بزرگ‌تر و تواناتر و نصب سلاح‌هایی در زیردریایی‌ها شواهد بیشتری را نشان می‌دهد که تهران در حال سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت برای تبدیل شدن به یک قدرت نظامی خودکفا است.
سایر اخبار این روزنامه