بلیط هواپیما

روزی نبوده آمریکا به‌دنبال عکس گرفتن با مقامات ایران نباشد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمریکا از ابتدای انقلاب کارهای زیادی خواسته علیه دولت و ملت ایران انجام دهد اما موفقیتی نداشته است. سوء برداشت‌ها و اشتباهات محاسباتی نتایج خطرناکی به همراه دارد و ما به آمریکایی‌ها هشدار داده‌ایم که سوءبرداشت در مورد ایران، مادر باتلاق‌هاست.
«سعید خطیب‌زاده» در گفت‌وگو با ایرنا، درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران و مخالفت جامعه جهانی با اقدام آمریکا گفت: اقداماتی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ انجام داده، نظام بین‌المللی را علیه آمریکا متحد کرده است.
وی با بیان اینکه زمانی صحنه مناقشات بین‌المللی به شکل اختلاف میان مرکز – پیرامون یا جهان لیبرال و غیرلیبرال بود، اظهار داشت: غربی‌ها خود را مرکز عالم و بقیه کشورها را پیرامونی می‌دانستند اما ترامپ بحرانی که در لایه‌های زیرین جهان غربی وجود داشت را آشکار کرد و مناقشات را از حالت مرکز – پیرامون به شکل مرکز – مرکز تبدیل کرد و تمامی تئوریسین‌های غربی را با این واقعیت آشکار روبه‌رو کرد.
به گفته این دیپلمات ارشد، اکنون کسی در کاخ سفید قرار دارد که متحدین سنتی خود یعنی اروپا را رقیب آمریکا اعلام کرده و مهمترین پیوند فراآتلانتیکی یعنی پیمان ناتو را هدف قرار داده، آن را تهدید می‌کند و از توافقات با کشورهای لیبرال خارج می‌شود.

سردرگمی اروپایی‌ها 
در مقابله با ترامپ 
خطیب‌زاده با بیان اینکه اروپایی‌ها همچنان در مقابله با ترامپ سردرگم هستند و آثار و شوک ناشی از ریاست‌جمهوری ترامپ سال‌ها در نظام بین‌المللی باقی خواهد ماند، تصریح کرد: اروپایی‌ها تا یکی، دو سال نخست ریاست جمهوری ترامپ، با واشنگتن رودربایستی داشتند و نمی‌دانستند که چه سیاستی در پیش بگیرند اما آنها اکنون او را تهدیدی برای نظم موجود جهانی و جهان غربی می‌دانند.
وی با بیان اینکه مخالفت‌هایی که دیده می‌شود تصمیمی است که غرب لیبرال گرفته تا در مقابل آمریکای ترامپ نه بگوید، خاطرنشان کرد: آمریکایی که از تمامی توافقات خارج و از انجام تعهداتش شانه خالی می‌کند. بنابراین مخالفت این کشورها با آمریکا در موضوعی مانند برجام بیشتر از آنکه موضوع حمایت ایران باشد، مساله خودشان است و نمی‌خواهند ارزش‌هایی که به عنوان دستاوردهای دنیای غرب و لیبرال نام می‌بردند، اینچنین بازیچه رویکرد یکجانبه و کاملا زورمدارانه در نظام بین‌المللی باشند.  
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مخالفت ۱۳ کشور با آمریکا در شورای امنیت آنهم برای سه بار در کمتر از یک ماه یک اتفاق نادر در تاریخ سازمان ملل است، ابراز داشت: این عدم همراهی با آمریکا موجب انزوای بیشتر واشنگتن در نظام بین‌المللی شده است که البته بخشی از این انزوا به خاطر مقاومت بی‌نظیر و تاریخی ملت ایران در برابر شدیدترین فشارها و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها است و بخش دیگری از آن، به دلیل دیپلماسی هوشمند ایران و استحکام و یکپارچگی برجام.
بی اعتنایی تهران به رفتن و آمدن مستاجران کاخ سفید
خطیب‌زاده ادامه داد: برجام، توافقی است که برخی به آن شدیدترین انتقادات را داشته و اکنون به خاطر فشارهای آمریکا و تحریم‌های مضاعف آنها در شرایط ایده‌آلی قرار ندارد اما بازهم در این شرایط توانسته آمریکا را در کانون قدرت سنتی ایالات متحده یعنی شورای امنیت منزوی سازد و شدیدترین شکست‌ها را به این کشور تحمیل کند.
وی درباره احتمال تغییر رویکرد اروپا در صورت انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا بیان کرد: هر چیزی محتمل است اما آنچه که به ایران مربوط است نتایج انتخابات سوم نوامبر به خود آمریکایی‌ها ربط دارد و بنا نداریم سیاست‌های خودمان را به اتفاقات داخلی آمریکا گره بزنیم. با وجود آنکه نتایج انتخابات آمریکا برای بسیاری از کشورها مهم بوده و دارای آثار منطقه‌ای و بین‌المللی است، اما ایران از معدود کشورهای مستقل است که سیاست‌ داخلی و خارجی‌اش تحت تاثیر آمدن و رفتن افراد در کاخ سفید نیست.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با اشاره به نقض تعهدات اروپا در برجام یادآور شد: اینکه اروپا در برجام نتوانسته به تمامی تعهداتش عمل کند، روشن است. ایران در چندین نوبت این موضوع را به صورت رسمی اعلام کرده و مکانیسم حل اختلاف را فعال کرده است. پنج گام ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای هم برای توازن‌بخشی به این توافق بوده است.
هژمون از دست رفته آمریکا 
خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه اقدامات کاهشی ایران در چارچوب برجام پاسخ به ناتوانی اروپا بوده است و نه آمریکا، عنوان کرد: چون اروپایی‌ها و طرف‌های برجامی به تعهدات‌شان عمل نکردند، ایران از تعهداتش در برجام کاست وگرنه آمریکا از برجام به صورت یکجانبه خارج شده و ما اقدامات آنها در اعمال مجدد تحریم‌ها و وضع تحریم‌ها و فشارهای مضاعف را فراتر از برجام غیرقانونی و برضد حقوق بین‌الملل می‌دانیم.
وی با بیان اینکه بازگشت کامل به تعهدات از سوی ایران میسر نیست مگر آنکه اروپا و طرف‌های دیگر برجام به انجام تعهداتشان به صورت کامل بازگردند، گفت: اروپایی‌ها تاکنون نتوانسته‌اند آنچنان که باید و شاید به تعهدات خود عمل کنند. حتی نتوانستند اینستکس که مقدمه اجرایی تعهدات رفع تحریمی آنهاست را اجرایی کنند. بنابراین ما موضوع را ساده نمی‌بینیم و به اقدامات آنها توجه داریم و نه حرف‌ها و وعده‌های آنها.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بعید است ترامپ بتواند از این به بعد نیز جهان را علیه ایران با خود همراه کند، اظهار داشت: آمریکا هژمون خود را نسبت به کشورهای مختلف دنیا از دست داده است. ما اکنون در جهان در حال گذار هستیم که قدرت‌های برآمده‌ای چون ایران ظهور کرده‌اند و تمام تلاش و هم و غم آمریکا نیز جلوگیری از برآمدن آنهاست.
روزی نبوده آمریکا به دنبال عکس گرفتن با مقامات ایران نباشد
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیش‌بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم ابراز داشت: بعید است کسی حتی در داخل آمریکا با قطعیت بداند چه کسی رئیس‌جمهور می‌شود. اما آنچه روشن است، برای جمهوری اسلامی ایران فرقی ندارد چه کسی به کاخ سفید می‌رود.
خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیام روشنی برای مذاکره به ایران مخابره کرده‌اند، بیان کرد: دولت آمریکا روزی نبوده که به دنبال عکس گرفتن با مقامات ایران و طراحی یک نمایش نبوده باشد. آمریکایی‌ها آنقدر در اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران مستاصل هستند که هر روز بیشتر تلاش می‌کنند مسیری را به خیال خود باز کنند تا در آن، نمایشی بدهند.
وی با تاکید بر اینکه ما فرصت نمایش به هیچ کسی را نمی‌دهیم، یادآور شد: چارچوب عمل ما روشن است. برجام تعهدات طرفین را مشخص کرده و نیازی به دادن پیغام یا مذاکره مجدد نیست. نباید وقت همدیگر را تلف کنیم. پیام ما به واشنگتن روشن بوده است. پذیرفتن مسئولیت اقدامات مخربی که بر علیه ملت ایران صورت پذیرفته، توقف تروریسم اقتصادی، احترام به حقوق ایران و جبران مسئولانه خسارت‌های وارده.
هضم «نه» شورای امنیت
 برای آمریکا آسان نیست
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا بنا بر ادعایش درباره اسنپ بک می‌تواند اقدامی انجام دهد، عنوان کرد: تمامی اعضای شورای امنیت به جز یک کشور، «نه» بزرگی به آمریکا گفتنند و هضم این «نه»، برای آمریکا به آسانی فراهم نیست. دبیرکل سازمان ملل هم به صورت رسمی اعلام کرد که هیچ اقدامی برای نظارت بر تحریم‌ها انجام نمی‌دهد چراکه آمریکا اهلیت این کار را ندارد.
خطیب‌زاده با بیان اینکه تاکید و اصرار آمریکا برای اجرای تحریم‌های لغو شده علیه ایران ناشی از استیصال این کشور است، گفت: آمریکا «نه» بزرگی دریافت کرده و بیشتر از قبل منزوی شده است. ترامپ در انجام تعهداتش به کمپین انتخاباتی‌اش شکست خورده ولی می‌خواهد خود را پیروز جلوه دهد. البته آمریکا حداقل طی ۷۰ سال اخیر مسیر مبتنی بر قلدری را طی کرده و با قلدری می‌خواهد دیگران را هم با خود همراه کند. این اعتیادی است که دیر یا زود واشنگتن می‌باید ترک کند.
 
بلیط هواپیما