انتقاد ترکیه از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره قره‌باغ

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در پارلمان این کشور پس از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره مساله ناگورنو-قره‌باغ گفت که مخالف دخالت این کشورها در این مورد است.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: با توجه به بی‫اعتنایی آمریکا، روسیه و فرانسه به این مساله در ۳۰ سال گذشته، این غیرقابل قبول است که آنها در امر یافتن یک آتش‫بس در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ علیا دخالت کنند.
وی افزود: یک آتش‫بس دائمی تنها زمانی دست می‌یابد که اشغالگران ارمنستانی از قره‫باغ خارج شوند.
اظهارات اردوغان احتمالا بر تنش با متحدان ناتو می‌افزاید چون نگرانی‌هایی وجود دارد که این درگیری قدرت‌های منطقه‌ای را به سوی روسیه سوق دهد که یک پایگاه نظامی در ارمنستان و ترکیه دارد.


وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با همتای ترکیه‌ای خود به صورت تلفنی گفت‫وگو کرده و این دو تمایل خود را درباره همکاری نزدیک به منظور ثبات اوضاع بیان کردند.
دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی نگرانی‌های خود را درباره اعزام ‫مزدوران‫ از طریق ترکیه به ناگورنو-قره باغ ابزار کردند.
کرملین به این مساله اشاره‫ای نکرده اما خبرگزاری تاس از قول کرملین گزارش کرد که استقرار احتمالی نیروهای شبه نظامی از سوریه و لیبی در قره‌باغ به شدت خطرناک است.
ترکیه گفته که برای حمایت از جمهوری آذربایجان هرکاری که لازم باشد، انجام می‌دهد اما اعزام مزدور را به منطقه مورد مناقشه رد کرده است.
سایر اخبار این روزنامه
سیدحسن خمینی در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس: برای عبور از بحران‌ها راهی جز همراهی مردم نیست محمدعلی وکیلی آیا شرایط کنونی کشور راه حل دارد یا خیر؟ دولت به حجم آسیب‌های اقتصادی شیوع کووید19 در ایران اذعان کرد بیکاری یک‌ونیم میلیون نفر در شوک نخست کرونا چرا خودروسازان علی‌رغم افزایش چندباره قیمت‌ها باز هم می‌نالند؟ تله زیان انباشته برای تصاحب خودروسازی‌ها درپی آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی دیلم، ۲۰۰ واحد صنفی طعمه حریق شد تکرار قصّه تلخ پلاسکو در بندر دیلم انواع ویروس‌های تنفسی چه زمانی و چگونه شایع می‌شوند؟ تفاوت‌های آنفلوانزا و کرونا و چند توصیه‌ برای فصل پاییز الگوبرداری نویسندگان از نویسندگان پیش از خود چه تاثیری بر روند داستان‌نویسی دارد؟ رئیس‌جمهوری از آمادگی ایران برای همکاری با چین در تولید واکسن کرونا خبر داد تشدید کنترل‌ها در تهران و وضع جریمه در سه سطح برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی محمدرضا عارف: همه ارکان حاکمیت باید خود را ملزم به رعایت حقوق شهروندی بدانند انتقاد ترکیه از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره قره‌باغ دونالد و ملانیا ترامپ کووید19 گرفتند، اداره آمریکا به مایک پنس واگذار شد سیاسی‌ترین کرونای جهان در کاخ سفید!