ایده آویزان کردن حرام خواران در شهر

یک نماینده مجلس دیروز در صحن علنی به قوه قضائیه پیشنهاد داد: با مفسدین، رانت‌خواران و آقازاده‌ها برخورد کنید و تعدادی از این حرام‌خواران را برای عبرت دیگران در ملاعام آویزان کنید.این پیشنهاد و نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی را بررسی کردیم
آفتاب یزد - گروه شبکه: روز سه‌شنبه نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی خواستار اعدام تعدادی از مفسدین و رانت‌خوران در ملاء عام شد. حبیب‌الله دهمرده خطاب به رئیس قوه قضائیه گفته است: «با مفسدین، رانت‌خواران و آقازاده‌ها برخورد کنید و تعدادی از این حرام‌خواران را برای عبرت دیگران در ملاعام آویزان کنید.»
اینکه با مفسدین و رانتخواران برخورد جدی صورت بگیرد تا عبرت دیگران شود از خواسته‌های به حق مردمی است که حق‌شان توسط چنین افرادی ضایع شده است. البته در ماه‌ها و سال‌های اخیر دادگاه‌های متعددی در خصوص مفسدان و رانتخواران برگزار شده که برخی از محاکمه شدگان به اعدام یا به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده اند. اما سوالی که مطرح است اینکه که آیا با اعدام آنها این مشکل حل خواهد شد
و افکار عمومی را راضی خواهد کرد؟ گفتنی است اظهارات این نماینده مجلس بازتاب بسیاری در شبکه‌های اجتماعی

داشته است.
> بستر ایجاد جرم باید حذف شود
در این خصوص یک کارشناس اقتصادی به آفتاب یزد می‌گوید:«قوه قضائیه برای آن که با یک مفسد اقتصادی برخورد کند نیاز به قانون دارد. ولی واقعیت مطلب اینجاست که مشکل امروز ما این نیست که حتماً تعدادی از این مفسدان و رانت‌خواران اعدام گردند. در واقع مشکل با اعدام و برخورد‌هایی از این دست حل نخواهد شد و ریشه فساد خشکیده نمی‌شود.» هادی حق شناس بیان کرد:« درسه دهه گذشته، از اولین پرونده که فاضل خداداد بود، بحث اعدام مطرح شد و بعد از آن اعدام‌هایی از این دست داشتیم مهم این است که بستر و زمینه ایجاد جرم حذف شود وگرنه مثلاً در خصوص مواد مخدر کم افرادی اعدام نشدند اما باز هم شاهد خرید و فروش مواد مخدر هستیم. از همین رو باید راهکاری ارائه شود که بستر،اولاً مطمئن و دوماً ناامن برای کسانی باشد که می‌خواهند به جرم مرتکب شوند.» وی ادامه داد:« ممکن است در این راستا چند نفری اعدام شوند اما واقعیت مطلب این است که آیا با این اعدام‌ها اصل موضوع حل خواهد شد؟ آیا همین چند نفر هستند که دارند فساد انجام می‌دهند؟ فکر می‌کنم که موضوع برخورد قضائی با مجرمان یک موضوع است که حتماً باید صورت بگیرد ولی موضوع مهم‌تر این است که بستر ایجاد جرم حذف شود و از هر دو اینها مهمتر باید دید که چگونه به این نقطه رسیدیم که چنین فسادی در بخش‌های مختلف مالی انجام می‌شود.»
این کارشناس اقتصادی افزود:« از سوی دیگر آیا جلوگیری از رانت‌هایی که از خلاهای قانونی ایجاد می‌شود، کار اساسی و ساختاری است یا برخورد کردن با چند نفری که به‌خاطر روزنه‌هایی، مرتکب فساد شده‌اند؟» حق‌شناس در پایان گفت:« در اینکه فساد ایجاد می‌شود تردیدی وجود ندارد ولی اینکه بخواهیم تصور کنیم کل اقتصاد ایران را فساد گرفته است به نظرم گزاره‌ای کاملا غلط است تاکید می‌کنم که با یک فاسد باید طبق قانون برخورد شود اما اینکه تصور کنیم کل کشور و نظام اداری ما فساد در آن غالب شده اشتباه و غلط است.»
> واکنش کاربران
گفتنی است بازتاب‌های شکل گرفته درپی اظهارات این نماینده مجلس دو مدل بوده است.برخی ضمن موافقت با اظهارات این نماینده مجلس خواستار اجرایی شدن ایده وی شدند.اما عده‌ای هم که عمیق‌تر و کارشناسی شده‌تر به ماجرا می‌نگرند نظری مشابه نظر هادی حق شناس را مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه به صرف اعدام قرار نیست کشور از فساد پاک شود بلکه ساختارهای فسادزا نیز باید اصلاح شوند.شاید باید اینگونه گفت حذف ساختار فساد‌زا مهم تراز حذف مفسد است.