حاضر نیستیم واکسنی بی‌اعتبار در کشور آزمایش شود


گروه اجتماعی/ سرانجام پس‌از یک ماه از ابلاغ پروتکل‌های سفت و سخت‌گیرانه کرونایی و اعمال طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها، هم اینک همه شهرهای کشور از رنگ قرمز و نارنجی به زرد تغییر رنگ داده‌اند و موارد بستری به 40درصد و فوتی‌های کرونا به 50درصد نسبت به شروع این طرح کاهش یافته است. به تعبیر رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا هم اینک اپیدمی شیوع ویروس کرونا در کشور از وضعیت قرمز و نارنجی عبور کرده و به ایستگاه زرد در مبارزه با کرونا رسیده است و اکنون نوبت آن است با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای رسیدن به وضعیت پایدار تلاش کنیم. بنابراین از امروز و بر اساس تقسیم‌بندی کرونایی روند نزولی کرونا در 30 استان کشور ادامه دارد و عمده مناطق کشور جزو مناطق زرد طبقه‌بندی شده‌اند با وجود این توصیه به تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و از طرفی طبق مصوبه ستاد ملی منع تردد درون شهری از ساعت 21 تا 4 بامداد در شهرهای زرد نیز ادامه پیدا می‌کند و کلاس‌ها در مدارس همچنان غیر حضوری برگزار می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی روز گذشته در پنجاهمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در ابتدا به شیوع ویروس جهش یافته در برخی کشورهای اروپایی بویژه انگلستان اشاره کرد و از مسئولان ذیربط خواست برای جلوگیری از ورود این ویروس به کشور، مراقبت‌ها را بویژه در خصوص مسافرانی که از مناطق آلوده وارد کشور می‌شوند، افزایش دهند. رئیس‌جمهوری اظهارداشت: در برخی کشورها، پروازها قطع و مراقبت‌ها بیشتر شده است. ورودی‌ها را خیلی باید مراقب باشیم تا به این ترتیب این ویروس جهش یافته دو مرتبه مردم و جامعه را گرفتار نکند. دکتر روحانی همچنین به مسأله ضرورت پرهیز از تجمعات به‌عنوان یکی از عوامل شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: ولی باید مراقب تجمعات باشیم حال این تجمعات دینی، ملی یا مسائل مهم در کشور باشد. ما در یک شرایط عادی نیستیم بلکه در یک شرایط کرونایی هستیم و باید مراقبت و مواظب باشیم مخصوصاً ایامی که پیش رو داریم مخصوصاً ایام شهادت صدیقه کبری(ع) که مردم نسبت به خاندان رسالت عشق می‌ورزند و حق آنهاست اما در عین حال مراعات پروتکل‌ها هم وظیفه شرعی و ملی ماست.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جوسازی‌های اخیر در خصوص موضوع واکسن کرونا، گفت: رسانه‌های ضدایرانی که اتفاقاً خیلی هم پررو هستند هر روز از یک موضوع و بهانه‌ای برای موج‌سواری استفاده می‌کنند که البته خیلی زود هم متوجه می‌شوند که اشتباه کرده‌اند. این روزها هم موضوع واکسن کرونا را بهانه کرده و مسأله خرید واکسن خارجی، انتقال پول و تولید واکسن در داخل ایران را بهانه قرار دادند.

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه تمام این تبلیغات انجام شده در خصوص موضوع واکسن کرونا در ایران نادرست و نارواست، خاطرنشان کرد: ایران حتماً به‌دنبال واکسن داخلی است و همزمان برای خرید واکسن مطمئن خارجی نیز تلاش می‌کنیم. حتماً هم امریکایی‌ها در این راه مانع ایجاد کردند نه تنها در رابطه با خرید واکسن، بلکه در مورد هر چیزی که بخواهیم بخریم و وارد کشور کنیم، آثار خباثت و رذالت امریکا را در آن می‌بینیم. دکتر روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده برای خرید واکسن نهاد هماهنگ‌کننده تلاش‌های جهانی برای دسترسی کشورها به واکسن کووید۱۹ (کواکس) گفت: پول لازم برای خرید را آماده کردیم، اما آنها گفتند برای پرداخت ابتدا باید اوفک موافقت کند به‌دنبال انتقال پول از یک کشور دیگر بودیم باز اعلام کردند که پول ابتدا باید به یک بانک امریکایی منتقل شود وقتی شما به دزدی معروف هستید چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مردم فکر نکنند ما مشکل نداریم، اظهار داشت: اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند تحریم را بی‌اثر کنید نه به‌صورت ساعتی بلکه لحظه‌به‌لحظه و در روند صادرات و خرید هر کالایی از خارج این کار را انجام می‌دهیم.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه با همه توان و تلاش اقدامات لازم برای تأمین اعتبار خرید واکسن و انتقال آن انجام شده است، گفت: هر‌جایی که واکسن مورد اعتماد وجود داشته باشد، حتماً تهیه خواهیم کرد و در این رابطه هم وسیله انتقال را داریم و هم وسیله نگهداری آن فراهم شده است.
رئیس‌جمهوری در عین حال تأکید کرد: آماده نیستیم مردم کشورمان دوره آزمایشی یک واکسن غیرمعتبر را طی کنند و اگر یک شرکتی در نظر دارد مرحله تست واکسن خود را انجام دهد وزارت بهداشت ما چنین کاری را انجام نخواهد داد. دکتر روحانی با تأکید بر اینکه حتماً از مشکل عبور خواهیم کرد و تحریم را بی‌اثر می‌کنیم، در همین رابطه به لوایح چهارگانه دولت اشاره کرد و گفت: دولت ۴ لایحه ارائه کرده که ۲ لایحه تصویب و ۲ لایحه هنوز تصویب نشده است؛ دلمان می‌خواهد ۲ لایحه باقیمانده هم تصویب شود. دکتر روحانی در ادامه تأکید کرد: بعد از خرید و وارد شدن واکسن خارجی به کشور، وزارت بهداشت با دقت گزارش دهد که چقدر واکسن وارد شده و به چه کسانی تزریق شده است که ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد. اولویت‌ها برای واکسیناسیون نیز مشخص است به‌طوری که سالمندان، بیماران زمینه‌ای و کادر درمان در اولویت واکسیناسیون هستند.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امید ما به آینده باید تقویت شود، گفت: مردم را نباید مأیوس و ناامید کنیم به هر حال بشریت بر این ویروس با تهیه واکسن و داروی مطمئن غلبه خواهد کرد و همچنین تولید را باید با قدرت و سرعت ادامه دهیم.
مدارس همچنان غیرحضوری است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز درباره جلسه دیروز ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: مدارس همچنان غیرحضوری برگزار می‌شود تا در آینده که شرایط بهتری فراهم شد و بعد از بحث اجرای واکسیناسیون و قطع زنجیره انتقال در سال آینده، آن زمان به سمت بازگشایی مدارس رویم. حتی پایه اول و دوم ابتدایی هم که برای بازگشایی حضوری مدارس پیشنهاد شده بود، رأی نیاورد.
دکتر علیرضا رئیسی افزود: یکی از مصوبات جلسه منع تردد درون شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد بسیار مؤثر بوده و مصوب شد که در شهرهای زرد نیز این منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد ادامه پیدا کند. وی افزود: در حال حاضر شهر قرمز در کشور نداریم و ۳۳۰ شهر زرد و ۱۰۸ شهر نارنجی داریم که امیدواریم این شهرها هم به مرور به سمت رنگ زرد بروند و میزان ابتلا و بستری کاهش یابد. این دستاورد نتیجه رعایت پروتکل‌ها، همکاری مردم، اصناف، نهادها، کسبه، نیروی نظامی و انتظامی، اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و نظارت‌ها است.
رئیسی گفت: در حال حاضر میزان بستری در کشور به شکل روزانه تقریباً بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته و مرگ و میر هم بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.