ضرورت واکسیناسیون فعالان حوزه اجتماعی

کمیته اجتماعی شورای ائتلاف نیروهای  انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای ضمن برشمردن مشکلات و موانع پیش‌روی فعالان حوزه اجتماعی در کشور در ایام اپیدمی کرونا، خواستار در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون این قشر از سوی وزارت بهداشت شد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر سعید نمکی


وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت

خادمان، كاركنان و فعالان «حوزه اجتماعی» در مراكز دولتی و سازمان‌های غیردولتی مردم‌نهاد، خيريه‌ها وگروه‌های جهادی که عمدتا از نیروهای جوان و انقلابی می‌باشند از ابتدای شیوع ویروس کرونا همگام با مدافعان شريف سلامت و کادر درمان، در صف اول ارایه خدمات اجتماعی به هموطنان  خویش در حوزه‌های مختلف و ضروری مرتبط با سلامت جان و روان بوده‌اند.

این عزيزان از ابتدای شیوع این پاندمی هر روزه در ارتباط مستمر با هزاران آسیب‌دیده اجتماعی در  سراسرکشور و یا در مراكز و محيط‌های آسيب، مشغول ارایه خدمات ضروری و متنوع اجتماعی در اين شرايط سخت به نيازمندان بوده‌اند. امری که البته شاید بتوان آن را جبران برخی كوتاهی‌ها و سياست‌گذاری‌های اشتباه دولتی و ریل‌گذاری‌های نابجا در حوزه‌های اجتماعی دانست.

عروج شهادت‌گونه بسیاری از عزیزان مددکار در سال گذشته که به واسطه حضور در مراکز آسیب یا مداخلات مستقیم اجتماعی به بیماری کووید-19 مبتلا شدند و در خاموشی به دیدار حق شتافند، خود رساترین صدا برای اثبات مظلومیت ذاتی این قشر است. موضوعی که حتی در کارتابل‌های پروپیمان این روزهای وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جایی ندارد.

جناب آقای وزیر! همان‌طور که اطلاع دارید؛ فعالان پرتعداد حوزه‌های اجتماعی در خیریه‌ها و مراکز سازمان‌های دولتی و غیردولتی و مردم‌نهاد، پرستاران و مددکاران مراکز نگهداری معلولان و سالمندان، مادر یاران معلولان، مددکاران مراکز و كمپ‌های ترک اعتیاد، کارکنان ﻣﺮاﮐﺰ ﮔﺬﺭﯼ ﮐﺎﻫﺶ ﺁﺳﯿﺐ اعتیاد(DIC)، کادر زحمتکش مراکز نگهداری بیماران روانی مزمن، خادمان خیریه‌ها، مربيان مراکز نگهداری شبانه‌روزی اطفال یتیم و افراد آسیب‌دیده اجتماعی، کارکنان مراکز نگهداری افراد بی‌خانمان شهرداری‌های کشور و اورژانس اجتماعی، مراکز نگهداری از بانوان آسیب‌دیده، جهادگران سلامت فعال در گروه‌های جهادی مقابله با ویروس کرونا و… همه و همه جزو فعالان اجتماعی می‌باشند و در زمانی كه همگان به كاهش ارتباطات و قرنطينه به دليل قطع چرخه انتقال ويروس سفارش می‌شوند، اين عزيزان به دلیل وظایف و تکالیف ذاتی و انسانی و  همچنین به دليل ارتباط گسترده و ناگزير با آسيب‌ديدگان اجتماعی در خطر شديد ابتلا به كوويد هستند. پرسش اساسی آنجاست که آن وزارتخانه چرا با وجود علم به امکان بالای آلودگی این قشر در مواجهه با آسیب‌دیدگان،  این گروه را در فاز یک و دو سند ملی واکسیناسیون قرار نداده و عملا هیچ تصمیمی در این‌خصوص نگرفته است؟

جناب آقای نمکی! در حال حاضر هر چند فعالان مظلوم این قشر در ليست اولويت‌های تزريق واكسن از سوی آن وزارتخانه لحاظ نشده‌اند، اما با این وجود و با اتکال به خداوند متعال و  با تکرار  کلیدواژه‌های جهاد، ایمان و ایثار به تداوم خدمات حياتی خود برای چندين ميليون آسيب‌ديده اجتماعی مبادرت ورزيده و با حضور در عرصه‌های مختلف مانند فعالیت به عنوان جهادگران سلامت در بیمارستان‌های کشور، تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی و حمایتی، کمک‌کردن به بیماران نیازمند، مشارکت در شناسایی و تأمین نیازهای ضروری بیماران داخل قرنطینه و… به صورت داوطلبانه خدمت می‌نمایند.

امری که نشان می‌دهد این انقلاب و انقلابیون برای اهتزاز پرچم شکوهمند ایران عزیزمان و همچنین خدمت‌رسانی به مردم ایران اسلامی هیچگاه منتظر بخشنامه‌ها و دستورات نخواهند ماند و هرجا نیاز به کمک باشد، خودجوش و پرخروش در عرصه کمک‌رسانی حاضر خواهند بود.

لذا در همین راستا كميته اجتماعی شورای ائتلاف نيروهای انقلاب اسلامی براساس رسالت خويش بر خود واجب می‌داند تا صدای هزاران سمن و خیریه و کانون‌های تخصصی داوطلب‌محور و فعال در حوزه اجتماعی کشور و ده‌ها هزار نفر كاركنان شريف دولتی و غيردولتی اين عرصه باشد و ضمن یادآوری ضرورت در اولويت قرار گرفتن واکسیناسیون این عزیزان  این امر مهم را مطالبه نمايد.

امید که با اهتمام به این موضوع مغفول‌مانده با واکسیناسیون فعالان حوزه اجتماعی که در خط اول ارایه خدمات به هموطنان خصوصا اقشار آسیب‌پذیر و بسیار پرخطر در کشور هستند، ضمن توجه ویژه به زحمات این قشر ایثارگر، زمینه مشارکت سازنده و هر چه بیشتر و مؤثرتر آنان در امر مبارزه با ویروس کرونا و تداوم خدمات ضروری اجتماعی ايشان و كاهش و پيشگيری از شيوع بيشتر آسيب‌های اجتماعی در كشور  را فراهم آورید.

 

کمیته اجتماعی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی