قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

کرونای هندی به یاری کرونای انگلیسی شتافت!

سرویس جامعه جوان آنلاین: این بار نوبت به ویروس جهش یافته هندی است که دنیا را با وحشت از چهره جدید ویروس تاجدار مواجه کند. خطر ورود ویروس هندی از مرز‌های شرقی کشور جدی است. به همین خاطر هم برای ممانعت از ورود این نوع از ویروس جهش‌یافته به کشور، همچون دفعات قبل و ماجرای ویروس انگلیسی و ویروس ترکیه‌ای، وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، بر توقف نقل و انتقال مسافر به شکل مستقیم و غیرمستقیم از هندوستان تأکید کرد. این بار، اما بر خلاف دفعات قبلی، وزیر کشور ساعتی پس از درخواست وزیر بهداشت، در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی هرگونه تردد مستقیم یا غیر‌مستقیم مسافر و کالا با کشور هند را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. همچنین با عنایت به روند صعودی افسار گسیخته ویروس در کشور و به خصوص پایتخت، ستاد ملی مقابله با کرونا طرح ترافیک در تهران را از امروز لغو کرد.

در ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه ۴ اردیبهشت، ۱۸ هزار و ۲۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۹۱۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر رسید. در همین زمان، ۳۷۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۹ هزار و ۱۲۰ نفر رسید. تا کنون یک میلیون و ۸۶۳ هزار و ۴۰۵ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.
۵ هزار و ۱۵۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۳۰۱ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهر در وضعیت زرد و هفت شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

افزایش ۴۸ درصدی فوتی‌ها در کشور
کرونای انگلیسی در کشور قربانی می‌گیرد. به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در هفته گذشته شاهد افزایش ۱۷ درصدی بیماران بستری مبتلا به کرونا و افزایش ۴۸ درصدی فوتی‌ها بودیم. حالا ویروس موتاسیون‌یافته هندی به جدیدترین نگرانی دنیا درباره ویروس کرونا تبدیل شده‌است. این نگرانی با عنایت به فاصله نزدیک ایران و هند در کشور ما جدی‌تر مطرح می‌شود؛ چراکه در موارد قبلی و به خصوص در بحث ویروس انگلیسی هم باز ماندن مرز‌های کشور و قطع نشدن پرواز‌ها به این کشور موجب راهیابی ویروس انگلیسی و بحران امروز کرونا در کشور شد.
نگرانی از ورود کرونای هندی
حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با ابراز نگرانی از شیوع نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا در هند گفت: «باید به طور جدی مراقبت کنیم تا ویروس جهش‌یافته هندی به کشور وارد نشود و گرفتاری جدیدی برای مردم ایجاد نکند.»
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا هم با اشاره به آخرین جلسه این ستاد گفت: «ویروس انگلیسی ویروس غالب کشور شده‌است، ضمن اینکه بررسی جدید نشان می‌دهد ویروس جهش‌یافته‌ای در هندوستان شناسایی شده که به شدت مسری بوده و حتی از ویروس قبلی تلفات بالاتری دارد؛ بنابراین استان‌های همجوار کشور‌های افغانستان و پاکستان باید به شدت مراقبت کنند و در این خصوص توصیه‌ها و تمهیدات لازم اندیشیده شده‌است.»
وی با اشاره به روند صعودی بیماری در کشور افزود: «۱۸ استان کشور روندی همچنان صعودی دارند؛ ضمن اینکه استان‌های تهران، خراسان رضوی و شمالی، لرستان، گیلان و همدان روند به شدت صعودی دارند.»
رئیسی با بیان اینکه تعدادی از استان‌ها به قله خیز رسیده‌اند، گفت: «استان‌های مازندران، خوزستان، قزوین، ارومیه و یزد روند ملایم‌تری را طی می‌کنند و تعدادی از استان‌ها نیز روند نزولی را شروع کرده‌اند.»
برای پیشگیری از ورود ویروس هندی به کشور، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به رحمانی فضلی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا بر توقف نقل و انتقال مسافر به شکل مستقیم و غیرمستقیم از هندوستان تأکید کرد.
بر خلاف دفعات قبل، اینبار ساعتی پس از انتشار درخواست وزیر بهداشت، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی با اشاره به درخواست ظهر امروز وزارت بهداشت در خصوص ویروس کرونای جهش‌یافته هندی، هرگونه تردد مستقیم یا غیر‌مستقیم مسافر و کالا با این کشور را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.
در این نامه با تأکید بر خطرات ویروس کرونای جهش‌یافته هندی، ضمن اعلام ممنوعیت هر گونه تردد مستقیم و غیر مستقیم مسافر و کالا از طریق مرز‌های زمینی، هوایی و دریایی با کشور هندوستان تا اطلاع ثانوی تصریح شده‌است: «لطفاً بدون فوت وقت و ظرف روز جاری، با همکاری دستگاه‌های مسئول، تمهیدات لازم در این خصوص معمول ونتیجه دراسرع وقت به قرارگاه شود.»
فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، در این نامه، با یادآوری مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظارت بر تحقق ممنوعیت یادشده، تصریح کرد: «وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی به عنوان مسئول نظارت بر فرآیند اجرا، موظف است متخلفین از این ابلاغیه را بلادرنگ به مراجع قضایی معرفی و نتایج امر را به صورت روزانه به قرارگاه عملیاتی اعلام نماید.»
وزیر کشور در این نامه خاطر نشان کرد: «در مسیر اجرای این مأموریت، تمامی وزارتخانه‌ها، نیرو‌های مسلح و دیگر نهاد‌های مسئول و معین، همچون گذشته، کمال همکاری را با وزارت راه و شهرسازی خواهند داشت.»
مجوز برپایی مراسم شب قدر در شهر‌های زرد و آبی
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین برای مدیریت بیماری در داخل مرز‌های کشور از تمدید تعطیلی‌ها تا پایان هفته جاری خبر دارد و افزود: «این روند در شهر‌های قرمز و نارنجی ادامه خواهد داشت، ضمن اینکه از فردا طرح ترافیک در تهران لغو می‌شود و برای ادامه آن نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.»
رئیسی با اشاره به برگزاری مراسم شب‌های قدر افزود: «مصوب شد تا مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر در شهر‌های زرد و آبی با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود، ضمن اینکه این مراسم‌ها باید در شهر‌های قرمز و نارنجی در فضای باز انجام شود و به مدت دو ساعت بوده و نماز یومیه نیز نیم‌ساعت باشد. همچنین در شب‌های قدر منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح برداشته خواهد شد.»