ظریف : بیانات مشفقانه مقام معظم رهبری همچون همیشه برای من و همکارانم ختم کلام است

وزیر امور خارجه کشورمان بعد از بیانات دیروز رهبر معظم انقلاب یادداشت کوتاهی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر و تاکید کرد که بیانات مشفقانه مقام معظم رهبری همچون همیشه برای من و همکارانم ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی است. در این پیام آمده است:  

 بسم‌الله الرحمن الرحیم
لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

حسبنا الله و نعم الوکیل، نعم المولی و نعم النصیر
 بیانات مشفقانه مقام معظم رهبری همچون همیشه برای من و همکارانم ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی است. به عنوان یک کارگزار و پژوهشگر روابط خارجی، همواره باور داشته‌ام برای قوام این مرز و بوم خدایی، سیاست خارجی باید موضوع وفاق و انسجام ملی باشد و از بالاترین سطح مدیریت و هدایت شود و بر این اساس پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیرقابل انکار برای سیاست خارجی است. بسیار متأسفم که برخی نقطه نظرات شخصی که صرفا برای انتقال صادقانه تجربیات و بدون قصدی برای انتشار بیان شده بود، دزدانه منتشر و به صورت گزینشی مورد بهره‌برداری و دستمایه خصومت ورزی بدخواهان کشور و مردم و انقلاب گردید و اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری را فراهم آورد.امیدوارم به یاری خدا اینجانب و همکارانم بتوانیم در کنار دیگر خدمتگزاران در اجرای بی‌کم و کاست منویات مقام معظم رهبری برای پیشرفت ایران عزیزمان یکدل و یکصدا کوشاباشیم.

عرایض من ذره‌ای از عظمت شهید سلیمانی نمی‌کاهد
یک هفته پس از انتشار فایل صوتی سرقت شده وزیر خارجه، سحرگاه نوزدهم ماه مبارک رمضان که نخستین شب قدر این ماه است، محمد جود ظریف با انتشار متنی در اینستاگرام، آنچه منتشر شد را «تحلیل تلخ یک دانشجوی روابط خارجی» دانست و تأکید کرد: «عرایض بنده ذره‌ای از عظمت شهید سلیمانی و نقش بی‌بدیل او در بازآفرینی امنیت ایران، منطقه و جهان نمی‌کاهد اگر می‌دانستم جمله‌ای از آن انتشار پیدا می‌کند، حتماً چون گذشته آن را بر زبان نمی‌آوردم.»
به‌گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه کشورمان، در این پست، با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت مولای متقیان نوشت: یک هفته‌ای است که در پی پخش برداشت و تحلیل تلخ این دانشجوی روابط خارجی از یک برهه تاریخی—آن هم صرفاً برای انتقال صادقانه تجربیات به مسئولان آینده و بدون هیچ‌گونه قصدی برای انتشار وسیع  یا حتی محدود آن—احساسات پاک عاشقان شهید والامقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و خانواده آن شهید و بخصوص شیر دخترش زینب خانم –که برایم همچون فرزندان خودم عزیز است—جریحه‌دار شده است. برخی هم تلاش کرده‌اند از این شرایط ناگوار وسیله‌ای برای برهم زدن همدلی میان آحاد مردم دلاور این مرز و بوم  یا ابزاری برای اهداف کوتاه سیاسی بسازند.وزیر امورخارجه در ادامه یادآور شد: از همه بزرگوارانی که در این روزها- با علم به عشق و همراهی دیرینم با شهید سلیمانی- با حمایت و روشنگری‌های خود بنده را مرهون لطفشان قرار داده‌اند سپاسگزارم.ظریف تأکید کرد: عرایض بنده—که هیچ ادعایی جز صداقت بر قطعیت‌ آن ندارم—ذره‌ای از عظمت شهید سلیمانی و نقش بی‌بدیل او در بازآفرینی امنیت ایران، منطقه و جهان نمی‌کاهد. ولی اگر می‌دانستم جمله‌ای از آن عرایض انتشار عمومی پیدا می‌کند، حتماً همچون گذشته آن را بر زبان نمی‌آوردم. نه برای اینکه مردم را محرم نمی‌دانم، بلکه از آن جهت که در جهان به هم پیوسته کنونی که انتخاب مخاطب را ناممکن ساخته و در آشفته‌بازار سیاست، اغیار را محرم نمی‌شمارم.
وی یادآور شد: هر چه داریم از این مردم است و همان‌گونه که برادرم، شهید حاج قاسم جانش را فدای این مردم نمود، من هم اگر آبرویی دارم آن را با افتخار فدای همین مردم می‌کنم که: ما را سریست با تو که گر خلق روزگار / دشمن شوند و سر برود هم بر آن سریم ظریف بار دیگر تأکید کرد: در سحرگاه ضربت خوردن شاه مردان و به هنگام اعمال شب قدر، همه کسانی که به باور خودم به من تهمت و افترا زده‌بودند را بخشیدم. امیدوارم مردم بزرگوار ایران و همه عاشقان سردار و بویژه خانواده بزرگوار سلیمانی عزیز نیز بنده را ببخشایند.وزیر خارجه کشورمان، این متن را با شعری از مولانا به پایان برد: رو سینه را چون سینه‌ها هفت آب شو از کینه‌ها/ وآنگه شراب عشق را پیمانه شو پیمانه شو/ باید که جمله جان شوی تا لایق جانان شوی/ گر سوی مستان می‌روی مستانه شو
مستانه شو.