ریشه گرانی در سومدیریت


جلال محمودزاده
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

مدتی است شاهد افزایش قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ هستیم، افزایش قیمتی که به صدها دلیل رخ می دهد و تاکنون چاره اندیشی نشده است. اما واقعیت این است که به دلیل عدم تامین به موقع و به میزان کافی نهاده‌های دامی در تولید گوشت مرغ و تخم مرغ کشور دچار مشکلاتی شده و بسیاری از واحدهای تولید تخم مرغ مجبور به حذف گله خود شده‌اند. از سوی دیگر بسیاری از مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی مجبور به تعطیلی واحدهای خود شده‌اند و در حال حاضرمیزان تولید تخم مرغ به شدت کاهش پیدا کرده است. این موارد نیازمند چاره اندیشی است و دولت برای جلوگیری از بروز مشکل در زمینه تامین کالاهای اساسی در بازار باید ذخایر استراتژیک داشته باشد.


بر اساس آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های ابلاغ شده، باید محصولات مختلف اساسی به میزان مصرف شش ماه در انبارها ذخیره شوند تا در صورت بروز مشکل در واردات و تولید از آنها استفاده کنیم. سازمان پشتیبانی و امور دام انبارها و سردخانه‌های بسیار زیادی دارد که می‌تواند از آنها برای ذخیره مرغ و تخم مرغ استفاده کند، این سازمان در صورت تکمیل ظرفیت می‌تواند با معرفی بخش خصوصی به عنوان مباشر خرید ذخیره استراتژیک را انجام دهد. متاسفانه ذخیره استراتژیک کالاهای مختلف اساسی در کشور برای حدود 25 روز تا یک ماه کافی است و کاهش میزان ذخیره استراتژیک اقلام اساسی مورد نیاز کشور باعث بروز مشکلاتی در آینده می‌شود.
با نگاهی به شرایط وعملکرد دولت، متوجه می شویم سازمان پشتیبانی امور دام، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی مقصر کاهش میزان ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی هستند و دولت باید در روزهای پایانی خود باید میزان ذخایر کالاهای اساسی کشور را افزایش دهد تا دولت جدید دچار مشکلاتی نشود.