قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

وزارت بهداشت در صدر استفاده از واژه‌های نامتعارف

وزارت بهداشت در صدر استفاده از واژه‌های نامتعارف سمیرا حسینی: واژه‌های سخیف و بی‌ادبانه، در ادبیات به کار رفته از سوی مسئولان وزارت بهداشت کم نیست. هر‌روز شاهد درفشانی‌های جدید از جانب کسانی هستیم که نه‌تنها تقصیر خود را نمی‌پذیرند‌ بلکه با طلبکاری هر‌چه‌تمام‌تر در مقابل مردم و مسئولانی می‌ایستند که به آنها اعتراض می‌کنند. کلمات به‌کاررفته از سوی سعید نمکی‌ و سخنگوی او کیانوش جهانپور،‌ قابل انتشار در روزنامه نیست‌ اما در هفته‌های گذشته بارها در فضای مجازی دست‌به‌دست شده است. روز سه‌شنبه، در جلسه رسمی «ستاد استانی مقابله با کرونا» که به‌صورت زنده از شبکه استانی پخش شد، سعید نمکی، وزیر بهداشت در درگیری لفظی شدید، در پاسخ به سخنان و انتقادات فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان از واژه‌هایی استفاده کرد که تعجب همگان را برانگیخت. این پاسخ توهین‌آمیز وزیر بهداشت موجب شد کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی از او انتقاد کنند و بسیاری دیگر هم اظهارات هفته گذشته کیانوش جهانپور را بازنشر کردند. گویی این‌روزها در وزارت بهداشت که به دلیل سوء‌مدیریت در کنترل کووید‌19 مورد انتقاد واقع شده، ادبیات جدیدی رواج پیدا کرده است و مسئولان این وزارتخانه سیاستی جدید در پاسخ به سؤالات و انتقادات پیش گرفته‌اند.
رفتار خارج از عرف  وزیر  در  برابر  دوربین
فداحسین مالکی، نماینده زاهدان در واکنش در گفت‌وگویی ماجرا را این‌طور شرح داده: «وزیر بهداشت بیش از دو سال است که به این استان نیامده و استان نیز از نظر بحران کرونایی شرایط بسیار اسفناکی دارد، در آن جلسه من به ایشان گفتم شما صحبت‌هایی را که در ارومیه کردید، به ما ثابت کنید. ایشان در ارومیه گفته بودند سیستان‌و‌بلوچستان 450 تخت خالی دارد و آقای روحانی هم همین صحبت‌‌ها را در سخنرانی‌هایشان تکرار کردند. این نه‌تنها توهین به مردم ما بلکه توهین به کل ملت ایران است. در آن جلسه ایشان صحبت‌های خود را تکذیب کردند که من همان زمان کلیپی در جلسه پخش کردم و ماجرا شروع شد و برخوردهایی در آن جلسه پیش آمد، واقعا احساس کردم این مرد خیلی آدم کوچکی است که حتی تحمل انتقاد ندارد. ما نزدیک به دوهزار فوتی کرونا داشتیم، این آماری است که دانشگاه‌های علوم پزشکی استان عنوان کرده‌اند».
مالکی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: «به نظر می‌رسد برای وزیر بهداشت مردن افراد عادی شده و فقط بلد است خودش را یک حزب‌اللهی معرفی کند و با لفاظی‌ کارهای بی‌تأثیر انجام بدهد و فقط با این کارها مسیر بحث را به حاشیه می‌کشاند. من حتما پیگیر استیضاح آقای نمکی خواهم بود و قطعا از رئیس محترم قوه قضائیه می‌خواهم که مسائل وزیر بهداشت را پیگیری کنند، تمام مملکت را کرونا برداشته و ایشان فقط بلد هستند لفاظی کنند. در سراوان بیماری را چند ساعت قبل از بازدید ایشان از بیمارستان مرخص می‌کنند، شش ساعت بعد این خانم فوت می‌کنند. در زاهدان ساعت یک شب کولر آبی بیمارستان را به کولر گازی تبدیل می‌کنند».

مرور  ادبیات  مرسوم  مسئولان
سعید نمکی و کیانوش جهانپور تنها مسئولانی نیستند که سخنان نامتعارفشان در برخورد با دیگران مورد انتقاد قرار گرفته، پیش از این نیز حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر سابق بهداشت اواخر سال 95 نیز در جریان سفر به شهرستان بدره از توابع استان ایلام پس از اینکه با انتقادات فرماندار این شهرستان مواجه شد، در واکنش عجیبی به او گفت «اگه گذاشتم یک روز اینجا بمونی بی‌شعور» اقدامی که واکنش‌های شدیدی را به دنبال داشت. وزیر بهداشت البته پس از آن در تماسی تلفنی با فرماندار بدره حرف‌های ردوبدل‌شده بین خودش و او را سوءتفاهم ناشی از خستگی کار عنوان و از او عذرخواهی کرد. اواخر سال 94 نیز پخش فیلمی از سخنان نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس، با انتقادات گسترده مواجه شده این نماینده مجلس در یک سخنرانی با توهین به زنان گفته بود: «مجلس جای بچه‌ها نیست جای کره‌الاغ‌ها نیست، جای زنان نیست. جای مردان است. [زنان را] می‌فرستیدشان [مجلس] سرشان بلا بیاورند آبرویتان برود». پس از انتشار این فیلم، موجی از اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد، با‌این‌حال این نماینده‌ پس از دو روز از شروع اعتراضات به سخنان توهین‌آمیزش، در صفحه خود در اینستاگرام نوشت: «من منافق نیستم و مواضع خود را عوض نمی‌کنم... من بیدی نیستم که با این بادها بلرزم». او در شهریور ۹۵ با خبرنگار روزنامه ایران درگیر شد و به‌صورت او ضربه زد. حمدالله کریمی، نماینده بیجار هم در مرداد ۹۶، یک مأمور پلیس فرودگاه مهرآباد را که تنها به وظیفه‌اش عمل کرده بود، طوری مورد ضرب‌و‌شتم قرارداد که بینی مأمور شکست.  اغلب مسئولان هیچ‌گاه در برابر توهین‌هایی که به افراد مختلف کردند، حاضر به عذرخواهی نشدند. به نظر می‌رسد آداب دیپلماتیک و فن ‌بیان در میان مسئولان کشور در سال‌های گذشته رو به افول رفته است. منش و رفتار سیاسی بسیاری از مسئولان کشوری جای سؤال فراوان دارد. طلبکاری‌‌های تمام‌نشدنی آنها از مردم و همچنین توهین‌ها در روزهایی که شاید تلخ‌ترین شرایط برای ایرانیان باشد، تنها نمکی است بر زخمی که بیش از دو سال جان مردم داغدار ایران را می‌سوزاند. در روزهای گذشته که وزیر بهداشت اصرار بر کنترل شرایط در کشور داشت و خود را سردار کرونا نامیده بود، شاهد افزایش فوتی‌ها و ابتلا به کرونا در کشور بوده‌ایم. بنا بر اعلام وزارت بهداشت، متأسفانه از بیست‌و‌دوم تا بیست‌و‌سوم تیرماه، ۱۸۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در کشور به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند. تا‌کنون پنج‌میلیون‌و ۳۳۱‌هزار‌و ۷۸۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو‌میلیون‌و ۱۹۱‌هزارو ۹۳۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به هفت‌میلیون‌و ۵۲۳هزارو ۷۱۶ دُز رسید. همچنین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۳هزارو ۳۷۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که دو‌هزارو ۴۵۷ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه‌میلیون‌و ۴۴۰ هزار‌و ۴۰۰ نفر و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۶هزارو ۳۹۱ نفر رسید. سه‌هزارو ۹۶۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در‌حال‌حاضر ۱۴۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. در روزهای‌ آتی «شرق» گزارش‌هایی از وضعیت سیستان‌و‌بلوچستان و مرگ بیماران بر اثر ترخیص اجباری‌ آنها از بیمارستان منتشر خواهد کرد.