قاصدک 24

تصویب بسته حمایتی اصحاب فرهنگ و هنر

فرهنگی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصویب بسته حمایتی اصحاب فرهنگ و هنر در جلسه هیأت دولت خبر داد و گفت: تمامی اصحاب فرهنگ و هنر که در صندوق اعتباری هنر عضویت دارند، مشمول بسته حمایتی اعم از تسهیلات بلاعوض و وام‌های با سود کم خواهند شد.
محمدمهدی اسماعیلی شامگاه یکشنبه (21 شهریورماه) با حضور در اخبار ساعت ۲۲ شبکه یک سیما ضمن گرامیداشت روز ملی سینما در رابطه با وعده رئیس جمهوری مبنی بر تخصیص بسته‌های حمایتی به اصحاب فرهنگ و هنر گفت: در ایام کرونا بیشترین آسیب را در کنار سایر اقشار جامعه اصحاب فرهنگ و هنر دیدند، به هر حال بسیاری از فعالیت‌ها در حوزه‌های فرهنگی و هنری اجتماع محور است و به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا با تعطیلی مواجه بوده و با معضل به وجود آمده حوزه فعالیت‌های حرفه‌ای این قشر دچار رکود شد.
او افزود: در سال گذشته اقداماتی در راستای ارائه تسهیلات به اصحاب فرهنگ و هنر رقم خورده است اما به اندازه‌ای نبود که بتواند بخش زیادی از نیازهای این قشر از جامعه را پاسخگو باشد، در بین اصحاب فرهنگ و هنر اهالی سینما و تئاتر و بویژه تئاتری‌ها بیشترین آسیب را دیدند اما با این وجود دولت درصدد است تا این آسیب‌ها را جبران کند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: از سه هفته قبل که بنده کار خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کردم در همان اولین گفت‌وگوی خود اعلام کردم نخستین برنامه کوتاه‌مدت ما رسیدگی به معیشت اهالی فرهنگ و هنر است. آقای رئیس جمهوری هم به این موضوع اهتمام داشته و از بنده درخواست کرد که کمک‌‌هایی را در قالب بسته‌های حمایتی آماده کنیم، در همین راستا با کمک همکاران خود در وزارتخانه‌ متبوع این بسته را آماده و چهارشنبه گذشته به رئیس محترم جمهوری تقدیم کردم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: بعد از بررسی‌های انجام شده در مورد بسته حمایتی ارائه شده در جلسه هیأت دولت این کمک‌ها تصویب شد و آقای رئیس جمهوری نیز در روز ملی سینما وعده اهدای این بسته‌های حمایتی را دادند.

او در مورد جزئیات این بسته‌های حمایتی تصریح کرد: برای تمامی کسانی که در صندوق اعتباری هنر عضویت و هنر کارت دارند، تسهیلات در دو قالب کمک‌های بلاعوض و وام‌های با سود پایین در اختیار اصحاب فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیأت دولت و تأکید ایشان به موضوع اصلاح ساختارهای فرهنگ با نگاه عقلانی گفت: از زمان آغاز کار موضوعات فرهنگی را از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری و با همکاری برخی سازمان‌ها همچون سازمان تبلیغات اسلامی درگاهی را بارگذاری کردیم تا نظرات نخبگان را در این بخش جمع‌آوری کنیم و از همه اهالی فرهنگ درخواست کردیم ظرف مدت یک ماه نظرات خود را ارسال کنند. اسماعیلی ادامه داد: پس از ارائه نظرات، این نقطه نظرات به رئیس جمهوری ارائه و ایشان نیز به رهبر معظم انقلاب تقدیم خواهند کرد.
اوابراز داشت: تأکید آقای رئیسی و دولت مردمی این است که دغدغه‌های معیشتی اهالی فرهنگ و هنر به عنوان طبقه‌ نخبه و زحمتکش  که مورد اقبال مردم هستند برطرف شود. حمایت آقای رئیس جمهوری در همین ابتدای دولت این نوید را به ما می‌دهد که دولت مردمی فصل نویی در شکوفایی فرهنگ و هنر کشور داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که با واکسیناسیون هنرمندان و با حفظ پروتکل‌ها هرچه سریع‌تر مراکز فرهنگی بازگشایی شود.