قاصدک 24

سرقت دوربین پلیس برای خرید لباس

گروه حوادث/  ۶۳۴ سارق و مالخر در پنجاه و‌دومین طرح رعد پلیس پایتخت در حالی بازداشت شدند که آمارها از افزایش سرقت‌های خرد در 9 ماه گذشته خبر می‌دهد.
به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، صبح دیروز در حاشیه پنجاه و دومین مرحله از طرح رعد پلیس سردارحسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت، با اعلام این آمار گفت: امسال ۲ درصد در سرقت‌های خرد و ۲.۷ درصد در کشف سرقت‌ها افزایش داشته‌ایم. از مجموع ۶۳۴ سارق و مالخر دستگیر شده در این طرح ۱۳ درصد آنها موبایل‌قاپ هستند.همچنین ۳۲ باند شناسایی و بالغ بر هزار و ۸۹۷ فقره سرقت، ۴ قبضه سلاح جنگی و ۵۰ قبضه سلاح سرد و ۶۸ عدد فشنگ هم در این طرح کشف شد. ۲۶ محکوم متواری نیز دستگیر شدند و ارزش اموال سرقت مکشوفه ۱۶ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

سرقت با کارت ساختگی

29 سال دارد و 10 سال از عمرش را پای بساط هروئین گذرانده است. 5 بار بازداشت شده و هر بار به یک شیوه و شگرد سرقت‌هایش را اجرا می‌کرد. آخرین بار که از زندان آزاد شد، شگردی جدید یاد گرفت و این بار سرقت‌هایش را با این شیوه اجرا کرد.
جدیدترین شیوه سرقت‌هایت چه بود؟
قوطی‌های پلاستیکی مایع ظرفشویی را می‌بردیم و از آنها کارت‌هایی درست می‌کردم و در خانه‌ها را باز کرده و وارد خانه‌ها می‌شدم. کارت‌ها را در محل زبانه قفل بین دو لنگه در می‌کشیدم و در‌های ورودی ساختمان‌ها باز می‌شد. بعد وارد خانه‌ها می‌شدم و کفش‌های جلوی در واحدها و دوچرخه‌های داخل پارکینگ‌ها را به سرقت می‌بردم. گاهی اوقات هم اگر واحدی درش باز بود وارد می‌شدم که اگر کسی داخل خانه نبود سرقت می‌کردم و اگر هم بود با فریاد صاحبخانه فرار می‌کردم.
چه خانه‌هایی را برای سرقت انتخاب می‌کردی؟
هر خانه‌ای که با کلید ساختگی‌ام درهایش باز می‌شد.
این شگرد را از کجا یاد گرفتی؟
در زندان، آنجا هر آموزشی بخواهی می‌بینی، این مدل سرقت را هم از آنجا یاد گرفتم.

سرقت دوربین‌های راهنمایی و رانندگی
اعضای یک باند دوربین‌های کنترل سرقت راهنمایی و رانندگی را با پایه‌های آهنی‌اش سرقت می‌کردند. سرقت‌هایی که رأس ساعت 4 صبح رقم می‌خورد و بعد از اجرای نقشه، پایه‌های بریده شده دوربین‌ها و دوربین‌ها داخل وانت‌های اجاره‌ای قرار داده می‌شد و به مبالغی پایین به فروش می‌رفت. کیوان یکی از سه متهمی است که این سرقت‌ها را انجام می‌داد.
سرقت را چطور انجام می‌دادید؟
با کمان اره پایه آهنی را می‌بریدم و داخل وانت کرایه‌ای می‌گذاشتیم.
مگر دوربین‌ها کار نمی‌کردند؟
ما دوربین‌هایی را انتخاب می‌کردیم که قطع یا خراب بودند. برای مشخص شدن این موضوع هم با سرعت زیاد از جلوی دوربین رد می‌شدیم اگر عکس می‌گرفتند که مشخص بود سالم هستند اما اگر عکس نمی‌گرفتند، آنها را برای سرقت انتخاب می‌کردیم.
چه شد که تصمیم به سرقت گرفتید؟
برای پول و مادیات. من عاشق پوشیدن لباس‌های مارکدار هستم، از آنجایی که توانایی خرید آنها را نداشتم هر چه پول از سرقت‌ها گیرم می‌آمد  خرج لباس‌های مارکدار می‌کردم.
از هر سرقت چقدر گیرت می‌آمد؟
حدود 300 هزار تومان. گرچه پول زیادی نبود اما به مغازه‌های دست دوم فروشی میدان گمرک می‌رفتم و لباس‌های مارکدار دست دوم می‌خریدم.