تبعات بازی با ارز چند نرخی


جمشید عدالتیان شهریاری
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران

متاسفانه در سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته بارها به غلط بودن برخی تصمیم‌های اقتصادی خود رسیده‌ و هربار پس از گذشت چند سال، اقدام به اصلاح اشتباهات گذشته کرده‌ایم. اما متاسفانه از این اشتباهات درس نگرفته و دوباره مشکلاتی برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌ایم که نظام چند نرخی ارز یکی از همین اشتباهات است . با نگاهی به وضعیت ارز چند نرخی متوجه می شویم که خطر ایجاد رانت و فساد از اصلی‌ترین ویژگی‌های نظام چند نرخی ارز است. این در حالی است که پیش از این نیز گرفتار چند نرخی شدن ارز شده‌ بودیم و در سال‌های اخیر نیز دوباره با در نظر گرفتن ارز دولتی مشکلاتی در این حوزه به وجود آمده که ضرورت تجدید نظر در آنرا مشخص می کند، بنابر این اصلاح این روند و حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.
نکته ای که باعث حساسیت حذف ارز 4200 تومانی می شود، تاثیر آن بر کالاهای اساسی و البته دهک های پایین جامعه است، به همین دلیل لزوم حمایت از اقشار کم درآمد مردم در حوزه کالاهای اساسی بیش از پیش احساس می شود. با توجه به مشکلاتی که مردم در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده‌اند، در این تردیدی وجود ندارد که دولت باید حمایت‌های لازم برای تامین مایحتاج مردم را در دستور کار قرار دهد اما اینکه این حمایت‌ها به چه شکل انجام شود و چه شیوه‌ای به کار گرفته شود که هزینه‌هایش از فایده‌اش بیشتر نشود، سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود.
آنچه حامیان حذف ارز دولتی مطرح می کنند، حمایت نقدی از مردم پس از این حذف است. در بسیاری از کشورهای دنیا نیز برای اقشار کم درآمد حمایت‌های این چنینی انجام می‌شود اما باید با توجه به ساختار اقتصاد خودمان برنامه ریزی کنیم. متاسفانه با توجه به بالا بودن نرخ تورم، ارزش نهایی یارانه نقدی در مدتی کوتاه از بین می‌رود و این موضوع می‌تواند به نارضایتی مردم منجر شود.