بلیط هواپیما

خرید خدمت سربازی؛ شاید وقتی دیگر

شهروند| سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ دیروز به تشریح مذاکرات کمیسیون متبوع خود پرداخت. او در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی نهادهای امنیتی به موضوع ارز ترجیحی ورود کرده‌اند آیا چنین موضوعی صحت دارد گفت: «من هم این موضوع را در رسانه‌ها شنیده‌ام اما جلسه‌ای در کمیسیون در این باره برگزار نشده است.»
گزیده‌ای از سخنان رحیم زارع چنین است:
در خصوص موضوع خرید خدمت سربازی برای مشمولان داخل کشور در کمیسیون تلفیق پیشنهادی ارایه شد که به‌دلیل بالا بودن مبالغ رأی نیاورد. در زمینه پرداخت سهم بیمه کارفرمایان برای کارگاه‌هایی که حداکثر پنج کارگر دارند و پنج سال یا کمتر از فعالیت آنها می‌گذرد معافیت بیمه ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده است. همچنین برای کارگاه‌هایی که بیش از پنج سال و بیشتر از پنج کارگر دارند، 3 درصد کمتر مشمول معافیت بیمه در سال ۱۴۰۱ خواهند شد.
در خصوص صندوق کارآفرینی امید که با عنوان صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تغییر نام داده بود ۳۱ واحد تابع استانی منابع درآمدی را از محل درآمد ردیف‌ها و جداول بودجه سنواتی و همچنین فروش اموال‌منقول و غیرمنقول مازاد سهم استان‌ها، حقوق دولتی معادن ۲۰ درصد از اعتبارات قانون متوازن و همچنین قانون هدفمندی یارانه‌ها در راستای حمایت از تولید به‌عنوان کمک‌های بلاعوض بخش غیردولتی، منابع صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تامین شود.به دولت اجازه داده شد تا سقف ۳۵ هزار میلیاردتومان از سهام و سهم‌الشرکه خود را در شرکت‌های دولتی و اموال منقول و غیرمنقول به فروش برساند. این اقدام با هدف افزایش سرمایه بانک‌ها و صندوق کارآفرینی امید بود. سه برابر آن باید توسط بانک‌ها برای تسهیلات حوزه حمایت از تولید و اشتغال ارایه شود.


کمیسیون تلفیق با درخواست دولت در خصوص افزایش سن بازنشستگی مستخدمین کشوری، لشکری و تامین اجتماعی مخالفت کرد. کمیسیون همچنین با محاسبه پاداش بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از لشکری، کشوری و سازمان تامین اجتماعی براساس حقوق سه سال آخر موافقت نکرد.
به دولت اجازه داده شد که با درخواست دستگاه‌های اجرایی همچون صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و سازمان تامین اجتماعی از طریق شرکت ملی نفت نسبت به تحویل  نفت‌خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تایید اشخاص توسط وزارت نفت براساس قیمت روز صادراتی اقدام نماید.
اگرچه تکلیف نرخ محاسبه ارز براساس ای‌تی‌اس مشخص شده است اما اینکه چه میزان از ارز ترجیحی در جهت تامین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی و دارو هزینه شود، هنوز تصمیم‌گیری نشده است، پس از تشکیل کارگروه و بررسی این موضوع و تصویب در کمیسیون تلفیق اطلاع‌رسانی می‌شود. درباره نرخ ارز ترجیحی نیز هنگام بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه تصمیم‌گیری خواهد شد.
مصوب کردیم که حدود ۹۰ هزار میلیاردتومان از محل فروش سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی به این صندوق‌ها اختصاص پیدا کند. همچنین صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری نزدیک به ۱۳۰ هزار میلیاردتومان پیش‌بینی شده است. در مجموع در لایحه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۱۹ هزار میلیاردتومان برای حمایت از این صندوق‌های بازنشستگی مورد توجه می‌باشد.زارع در خصوص چگونگی و میزان درآمد دولت از محل فروش نفت به افراد عنوان کرد: «در این‌باره ۴.۵ میلیاردیورو برای پرداخت بدهی دستگاه‌های اجرایی و برای حمایت از تولید خود، مجلس شورای اسلامی نیز ۵.۵ میلیاردیورو مشخص کرده است که ۴۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی، ۱۴.۵ درصد در حوزه نفت و ۴۵ درصد هم در حوزه حمایت از زیرساخت‌های توسعه اقتصادی کشور می‌باشد.موضوع خرید خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور بیش از دوسوم در کمیسیون رأی آورد؛ البته این موضوع نهایی نیست، این کار باید با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی درخصوص  اختیارات رهبری معظم انقلاب و رعایت پیشنهاد نیروهای کل مسلح انجام شود و شاید یک رأی‌گیری مجدد در این خصوص شاهد باشیم.»