بلیط هواپیما

ورزشی‌ها از «دبیر» بیاموزند

توجه به نسل آینده ورزش کشور از جمله مسائل مهمی است که تا یادمان می‌آید صرفاً به‌صورت شعاری از جانب مسئولان ورزش به آن پرداخته شده و کمتر دیده شده که مسئولی پای کار تیم‌های پایه ورزش کشور بایستد. یکی از دلایل این ایراد مهم در ورزش کشور را شاید بتوان در حس برتری‌طلبی و به دست آوردن نتیجه و پیروزی به هر قیمت ممکن جست‌وجو کرد. بسیاری از مسئولان ورزش کشور چه در سال‌های گذشته و چه حتی امروز می‌خواهند بهترین نتایج در دوران مدیریت آن‌ها رقم بخورد تا با کارنامه‌ای لبریز از پیروزی، مدیریت‌شان را به پایان برسانند. به همین خاطر هم هست که همه توجه‌ها به سمت تیم‌های بزرگسال و پرستاره هر رشته معطوف می‌شود و کمتر توجهی به نونهالان، نوجوانان و تیم‌های پایه می‌شود. بهترین نمونه را می‌توان در نوع برخورد این روز‌های مسئولان ریز و درشت کشور با فوتبال و مسائل تیم ملی دید. این روز‌ها وزیر ورزش تمام هوش و حواس خود را معطوف فوتبال کرده و کلاً حال و روز بقیه رشته‌ها را نمی‌بیند، چه برسد به اینکه به نونهالان و نوجوانان ورزش توجه داشته باشد. جالب اینکه مسئولان مملکتی از وزیر گرفته تا نماینده مجلس هم می‌خواهند هر طور شده خود را نگران فوتبال نشان دهند تا به هر نحو ممکن در موفقیت احتمالی سهیم باشند.
اینگونه می‌شود که کمترین توجهی به پایه‌ها و آینده‌سازان ورزش کشور نمی‌شود، حتی در همین فوتبال هم فقط تیم ملی دیده می‌شود و کسی برایش اهمیتی ندارد که مثلاً سرنوشت تیم امید چه خواهد شد، تیمی که ۴۶ سال است رنگ المپیک را به خود ندیده، با این حال فعلاً برای آقایان تیم ملی مهم است و بس!
حالا در این میان یک رئیس فدراسیون، یک قهرمان سابق المپیک و جهان که سرد و گرم روزگار را چشیده و خوب می‌داند که اگر قرار است موفقیتی کسب شود تنها با سرمایه‌گذاری روی نونهالان و نوجوانان حاصل می‌شود با توجه ویژه به نونهالان رشته خود سعی دارد راه و رسم درست ورزش و زندگی را به آن‌ها بیاموزد. حرف از ورزش اول کشور، یعنی کشتی و رئیس فدراسیون آن است. علیرضا دبیر که پیش از این هم دیده شده چگونه با نونهالان و نوجوانان کشتی رابطه می‌گیرد و حتی با آن‌ها تمرین و مسابقه برگزار می‌کند باز هم با حضور در جمع آن‌ها بر اهمیت توجه به نسل آینده ورزش تأکید کرده است. کار رئیس فدراسیون کشتی از آن جهت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که او این روز‌ها سخت درگیر امور تیم‌های ملی بزرگسال کشتی آزاد و فرنگی برای حضور پرقدرت در دو رویداد مهم بازی‌های کشور‌های اسلامی و مسابقات قهرمانی جهان است. دو دلیل مهم که هر مسئولی را مجاب می‌کند فعلاً بی‌خیال توجه به نونهالان شود و برگزاری جلسه و حضور در جمع آن‌ها را به زمانی دیگر موکول کند، اما دبیر برخلاف خیلی از مسئولان ورزش کشور با وجود ترافیک سنگین کاری باز هم در جمع نونهالان کشتی حاضر و به آن‌ها نکاتی را یادآور شد که جای تحسین و تشویق دارد.
رئیس فدراسیون کشتی برای نونهالان از مهم بودن تحصیل، اخلاق و احترام به پدر و مادر گفت. از اینکه تمام این‌ها مهم‌تر از قهرمانی است. از اینکه باید یاد بگیرند و قهرمانی را به هر قیمت ممکن نخواهند. از اینکه باید تلاش کنند تا بتوانند به موفقیت برسند. طبیعی است که چنین حرف‌ها و حرکاتی در ورزش امروز ما نایاب است و باید به آن ارج نهاد و آرزو کرد که رفتار علیرضا دبیر در بین مسئولان کشور نهادینه شود.