بلیط هواپیما

ماجرای زندگی رهبر معظم انقلاب در کانکس چه بود؟

در یکی از برنامه‌های شبکه افق سیمای جمهوری اسلامی ایران، مسئله‌ای در خصوص محل سکونت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اوایل ایام انتخاب ایشان به عنوان رهبر انقلاب مطرح شد.
در این برنامه تلویزیونی، میهمان برنامه به نقل از یکی از محافظان امام خمینی (ره) نقل می‌کند: «رهبر انقلاب در ساختمان دولتیِ متعلق به ریاست جمهوری زندگی می‌کردند، عده‌ای می‌خواستند برای آقا ساختمانی احداث کنند که با مخالفت رهبری مواجه شدند و آقا سه، چهار سال اول رهبری را در کانتینر (کانکس) زندگی می‌کردند». نقل این موضوع، واکنش‌هایی را در پی داشت. محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما درباره اینکه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چند سال ابتدای رهبری‌شان را در کانکس زندگی می‌کردند، گفت: بنده اصلاً به یاد ندارم که رهبری در کانکس زندگی کرده باشد؛ اصلا نمی‌توانم چنین چیزی را تأیید کنم! بنده اطلاع دقیقی از این ماجرا ندارم، اما تا جایی که مطلعم اصلاً چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.
محمدحسین خوشوقت، مدیرکل اسبق مطبوعات و رسانه‌های خارجی دولت اصلاحات، طی گفت‌وگویی با پروژه تاریخ شفاهی ایرنا در سال ۱۳۹۷ ضمن بیان خاطره ازدواج همشیره خود با فرزند رهبر انقلاب اشاره‌ای به محل زندگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌کند که مطالب مطرح شده در رسانه‌ها درباره این موضوع را شفاف می‌کند: «این وصلت سال ۱۳۷۲ اتفاق افتاد. پدر مقید بودند که فرزندانشان با خانواده‌هایی متدین و هم سنخ از نظر فرهنگی و اجتماعی ازدواج کنند... این مراسم در یک خانه پیش ساخته ساده برگزار شد! منزل مقام معظم رهبری در همین کانکس بود! غرب منطقه ریاست جمهوری در خیابان آذربایجان، یک فضای خالی بود که در آنجا با کانکس یک ساختمان یک طبقه‌ای درست کرده بودند. محل کار مقام معظم رهبری هم در همین سازه قرار داشت. داخل کانکس نشسته بودیم؛ ناگهان یک صدای تکان‌دهنده از سقف فلزی به گوشمان رسید که همه جا خوردیم. یک میوه کاج ر‌ها شده بود و روی سقف فلزی کانکس افتاده بود. پیش خود گفتم، این سازه، در عین سادگی بیش از حد، نا ایمن هم است. نکند خدای نا خواسته، اتفاقی برای رهبری و خانوادشان بیفتد! دو تخته فرش ماشینی هم، کف این سالن حدود ۴۰ متری پهن بود...»