بلیط هواپیما

کاهش 5 درصدی نرخ سود وام ودیعه مسکن

ساماندهی بازار اجاره در دستور کار دولت قرار گرفته است و علاوه بر تمهیداتی که در دو سال اخیر برای حمایت از مستأجران اجرا شده است از بسته جدیدی بزودی در دولت برای کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره رونمایی می‌شود.
رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در این خصوص با اشاره به مصوبات قبلی حمایت از مستأجران گفت: با مصوبه ستاد سران قوا، قرارداد یک ساله مستأجران تمدید می‌شود که به موجب آن میزان افزایش نرخ اجاره بها در تهران و شهرهای بزرگ ۲۵ درصد و در شهرهای دیگر ۲۰ درصد خواهد بود.
وی درخصوص تفاوت مصوبه ستاد کرونا طی دو سال اخیر با مصوبه اخیر شورای هماهنگی سران قوا، افزود: این مصوبات تفاوت زیادی ندارد، ولی ضمانت اجرایی آن دستگاه قضایی است، البته بسته جدیدی هم هست که این هفته در دولت مطرح می‌شود که قطعاً می‌تواند به مستأجران کمک کند.


 انتقال سامانه کد رهگیری به وزارت راه و شهرسازی
در اقدام دیگر برای نظارت و کنترل قیمت اجاره، سامانه صدور کد رهگیری به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده و از این پس همه معاملات باید با کد رهگیری ثبت شود تا قابل پیگیری باشد. وزیر راه و شهرسازی در این باره با تأکید بر اینکه ثبت نشدن اجاره‌نامه برای تمدید بین موجر و مستأجر تخلف است، تصریح کرد: اگر کد رهگیری در سامانه اسکان و املاک ثبت نشود، خانه خالی محسوب می‌شود و بر اساس قانون مشمول مالیات خواهد شد.
قاسمی با یادآوری اینکه ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و به سازمان مالیاتی معرفی شده است، اضافه کرد: به صاحبان این خانه‌ها پیامک ارسال شد. از آنجا که ممکن است در سامانه اشتباهاتی صورت گرفته باشد، مالکان می‌توانند اعتراض خود را ثبت کنند.
وی از اعتراض ۶۰ هزار مالک به خالی بودن واحدها خبر داد و با بیان اینکه امیدواریم همکاری موجرین بر اجاره مسکن تأثیرگذار باشد، افزود: ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن پیش‌بینی شده که متقاضیان برای دریافت آن باید در سامانه نام نویسی کنند.

پرداخت کمک ودیعه
علاوه بر تعیین محدودیت سقف افزایش اجاره بها، وام ودیعه مسکن هم به مستأجران پرداخت می‌شود. مبلغ کمک ودیعه در تهران ۱۰۰ میلیون، در سایر کلانشهرها ۷۰ میلیون و در شهرهای دیگر ۴۰ میلیون تومان است که به گفته وزیر راه و شهرسازی بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود کمک ودیعه ۱۸ درصد است که ۵ درصد آن شامل یارانه می‌شود.
وی با اشاره به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درخصوص تمدید خودکار قراردادهای اجاره اظهار کرد: با این مصوبه مستأجران می‌توانند به سکونت خود در واحد اجاره‌ای ادامه دهند.
قاسمی سقف افزایش اجاره بها را برای تهران ۲۵ درصد و سایر شهرها ۲۰ درصد عنوان و تصریح کرد: موجران در گذشته هم با مستأجران همکاری می‌کردند و در حال حاضر هم به این همکاری ادامه خواهند داد؛ امیدواریم با این تصمیمات به بازار اجاره مسکن کمک کنیم. وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی از طریق تسهیلات بانکی در قالب وام کمک ودیعه مسکن پیش‌بینی کرده‌ایم که به مستأجران متقاضی و واجد شرایط اعطا می‌شود.