« ابتکار» انحلال پارلمان و انتخابات زودهنگام در اسرائیل را بررسی می‌کند جنگ قدرت تندروها

گروه بین‌الملل - پس از توافق نخست وزیر و وزیر خارجه رژیم صهیونیستی بر سر ارائه لایحه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی، نفتالی بنت، نخست وزیر فعلی این رژیم را به شکست متهم کرد و متعهد شد که دوباره قدرت را به دست بگیرد.
شامگاه دوشنبه رسانه‌های عبری اعلام کردند، نفتالی بنت، نخست وزیر و یائیر لاپید، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی اسرائیل بر سر ارائه لایحه انحلال کنست و برگزاری انتخابات ظرف روزهای آتی توافق کردند.
نفتالی بنت و یائیر لاپید اعلام کردند که لایحه انحلال پارلمان را هفته آتی به رای‌ خواهند گذاشت و از آن به بعد، تا روشن شدن سرنوشت سیاسی اسرائیل و برگزاری انتخابات که پنجمین انتخابات سراسری در ۴ سال گذشته است، یائیر لاپید، نخست وزیر خواهد بود.
طبق این توافق که یک تحول مهم سیاسی به شمار می‌رود و رسانه‌های اسرائیلی آن را یک درام سیاسی بسیار مهم توصیف کردند، در صورت تصویب لایحه پیشنهادی، نخست وزیر فعلی اسرائیل جای خود را با یائیر لاپید، وزیر خارجه عوض خواهد کرد؛ به این معنا که بنت، به عنوان وزیر خارجه و لاپید، نخست وزیر موقت تا زمان برگزاری انتخابات خواهند بود.


دور خیز نتانیاهو برای نخست وزیری
همزمان با این تحولات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین و رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در واکنش به تصمیم برای انحلال کنست (پارلمان این رژیم) و برگزاری انتخابات زودهنگام قول داد قدرت را دوباره به دست بگیرد و گفت: خبرهای خوبی برای شهروندان اسرائیل وجود دارد. به گزارش ایسنا، نتانیاهو اظهار کرد: یک کابینه فراگیر به ریاست لیکود تشکیل خواهیم داد. رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی افزود: این کابینه در تمامی ابعاد امنیتی، سیاسی و اقتصادی به شدت شکست خورد و من در راستای تشکیل کابینه‌ای گسترده تلاش خواهم کرد. او ادامه داد: من و شرکایم کابینه‌ای گسترده به ریاست حزب لیکود تشکیل خواهیم داد که به همه شهروندان اسرائیل اهمیت می‌دهد و تلاش خواهیم کرد و موفق خواهیم شد.
پیش از این نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و یائیر لاپید، وزیر خارجه این رژیم درباره پیشنهاد انحلال کنست طی روزهای آتی توافق کردند.
گدعون ساعر، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی اظهار کرد: هدف از انتخابات آتی روشن بوده و آن ممانعت از بازگشت نتانیاهو به قدرت و به دست گرفتن کابینه در راستای منافع خودش است.
ساعر در ادامه گفت: مسئولیت‌پذیر نبودن برخی نمایندگان ائتلاف به تصمیم برای انحلال کنست و برگزاری انتخابات زودهنگام منجر شد.
بر اساس تصمیمی که برای انحلال کنست گرفته شد، بنت برای پنجمین بار در سه سال اخیر شرایط را برای برگزاری انتخابات سراسری فراهم کرد و احتمالا این انتخابات ۲۵ اکتبر آتی برگزار می‌شود.
رژیم صهیونیستی ژوئن ۲۰۲۱ پس از بحران سیاسی که به برگزاری چهار انتخابات در کمتر از دو سال ختم شد، به حاکمیت ۱۲ ساله و بدون توقف نتانیاهو، این چهره راست‌گرا پایان داد. بنت و لاپید توافقی را برای تشکیل کابینه‌ای مشترک با یکدیگر همراه با سایر احزاب چپ‌گرا، راست‌گرا و میانه‌رو و نیز یک حزب عربی دارای رویکرد اسلامی امضا کردند، بر اساس این توافقنامه، بنت و لاپید به صورت تناوبی در سمت نخست وزیری قرار می‌گیرند و در صورتی که پارلمان منحل شود، لاپید جایگزین بنت می‌شود.
این تحولات در حالی صورت می گیرد نظرسنجی‌هایی که در سرزمین‌های اشغالی منتشر شد، نشان می‌دهد که جناح بنیامین نتانیاهو در هر انتخاباتی که امروز برگزار شود، ۵۹ کرسی را به دست می‌آورد و در مقابل، ائتلاف دولت کنونی رژیم صهیونیستی ۵۵ کرسی را از آن خود می‌کند.
در نظرسنجی که رادیو ۱۰۳ FM اسرائیل انجام داده، حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو ۳۶ کرسی را در کنست (پارلمان اسرائیل) از آن خود خواهد کرد و حزب آینده‌ای هست به ریاست یائیر لاپید ۲۰ کرسی و صهیونیسم دینی ۱۰ کرسی را به دست می‌آورند.
این نظرسنجی نشان می‌دهد که حزب آبی- سفید به ریاست بنی گانتس هشت کرسی و حزب شاس و حزب یمینا به ریاست نفتالی بنت و حزب کارگر هفت کرسی را به دست می‌آورند.
برآوردها حکایت از این دارد که یهدوت هتوراه شش کرسی و فهرست مشترک شش کرسی و اسرائیل خانه ما پنج کرسی و امید جدید چهار کرسی و فهرست عربی چهار کرسی را به دست می‌آورند.
با این حال آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل و از شرکای ائتلاف دولتی در واکنش به تصمیم نفتالی بنت، نخست وزیر برای انحلال کنست و برگزاری انتخابات زودهنگام گفت: نباید نتانیاهو بازگردد، هدف اساسی حزب اسرائیل خانه ما ممانعت از بازگشت او به قدرت است. وی ادامه داد که طی دوره نتانیاهو فاجعه میرون (کشته شدن یهودیان در یک مراسم دینی در ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ که به کشته شدن ۴۵ تن و زخمی شدن ده‌ها تن انجامید) رخ داد، یک سال قبل در راهپیمایی پرچم، این مرد تسلیم هشدار جهاد اسلامی شد و بعد از همه چیز، ما موشک‌هایی را بر فراز قدس تحویل گرفتیم. همه این ها در کارنامه او ثبت است.