بلیط هواپیما

چتر حمایتی دولت سوئد بر سر تروریست‌های تجزیه‌طلب

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، در ابتدای جلسه دادگاه و به درخواست قاضی افشاری، وکیل خانواده شهدای حوادث تروریستی استان خوزستان که توسط گروهک تروریستی «حرکهًْ‌النضال» (الاحوازیه) به شهادت رسیده بودند، با حضور در جایگاه به دفاع از آنها پرداخت.
وکیل خانواده شهدای حوادث تروریستی استان خوزستان، با اشاره به اینکه متهم حبیب فرج‌اله چعب سرکرده گروهک تروریستی «حرکهًْ‌النضال» اقداماتی علیه اموال عمومی و خصوصی استان خوزستان اعم از ایراد خسارات به لوله‎های نفتی، ایراد خسارت در پی بمب‌گذاری در مقابل بانک خصوصی و... کرده است، گفت: متهم از ابزار جنگی اعم از بمب، نارنجک، سلاح کلاشینکف و ... برای انجام جنایات خود استفاده کرده است.
وی افزود: متهم با بمب‌گذاری در اماکن عمومی به نام آزادی اقوام مختلف کشور را به شهادت رسانده است. از محضر ریاست دادگاه و از طرف وکلای خود تقاضای اعمال اشد مجازات را برای متهم دارم.
در ادامه جلسه با درخواست قاضی افشاری، نماینده دادستان با حضور در جایگاه با بیان اینکه کشور سوئد جولانگاه، مامن و پناهگاه گروهک‌های تروریستی از قبیل پژاک، حرکهًْ‌النضال و گروهک منحوس منافقین است، اظهارداشت: حبیب فرج‌اله چعب شهروند این کشور است و مورد حمایت‌شان قرار دارد در صورتی که وی دارای اعلان قرمز و تحت تعقیب مجامع بین‌المللی بود.

وی افزود: حبیب فرج‌اله چعب در سال ۲۰۱۹ برای شرکت در کنفرانس گروهک‌های تروریستی عازم لهستان شد و به‌‌دلیل اعلان قرمز، توسط مقامات کشور لهستان دستگیر شد اما با اعمال نفوذ و ورود مستقیم دولت سوئد و حمایت و لابی‌گری دولت آمریکا، وی با پرواز اختصاصی به سوئد بازگشت تا به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه دهد.
در ادامه جلسه دادگاه، قاضی افشاری خطاب به متهم با بیان اینکه براساس کیفرخواست صادره، ادله، اسناد، گزارش‌ها ضابطان و ماموران امنیتی کشور، فیلم‌ها و تصاویر اقدامات تروریستی و همچنین اقاریرتان، به اتهام افساد فی الارض از طریق تشکیل، سرکردگی، اداره گروهک و اجرای عملیات‌های تروریستی در کشور متهم هستید، از وی خواست تا درخصوص اتهامات وارده نسبت به خود دفاع کند.
در ادامه جلسه دادگاه به دستور قاضی افشاری فیلمی از سلاح به دست گرفتن متهم و همدستانش در استان خوزستان پخش شد که این اقدام برای ایجاد ارعاب مردم در فضای مجازی محلی و شبکه‌های بیگانه منتشر شده بود.
قاضی از متهم پرسید: شما ساکن و تبعه سوئد و همچنین مورد حمایت مقامات امنیتی و دولت کشور سوئد بودی، این موارد را قبول داری؟
متهم پاسخ داد: بله، بنده ساکن و تبعه کشور سوئد هستم، دولت و مقامات امنیتی کشور سوئد از من حمایت می‌کنند. دستگاهی به من دادند که در صورت احساس خطر دکمه آن را فشار دهم تا با آلارمی که به ماموران امنیتی دولت سوئد می‌دهد، هر جا که باشم آنها من را نجات دهند.
در ادامه جلسه دادگاه، فیلمی از اقدامات تروریستی متهم حبیب فرج‌اله چعب درخصوص بمب‌گذاری در ساختمان فرمانداری اهواز، اداره مسکن و شهر‌سازی اهواز، اداره سرمایه و بودجه اهواز و شعبه بانک سامان در اهواز منتشر شد که ۳ عملیات از این موارد در یک روز و در ساعت ۱۰ صبح و در حضور اکثریت مردم در این اماکن انجام شده بود.
قاضی افشاری از متهم پرسید: سعید حمیدان و زمان سلیمانی در حال حاضر کجا هستند؟
متهم پاسخ داد: این افراد به همراه ناجی محمدزاده در حال حاضر در کشور سوئد و تحت حمایت دولت و نیروهای امنیتی این کشور هستند.
قاضی با اشاره اقاریر متهم گفت: سرکرده گروهک تروریستی «حرکهًْ‌النضال» اقرار کرده است با سرقت برای خود منبع مالی تامین می‌کرده و دست به اقدامات تروریستی ‌زده است.متهم به راه‌اندازی شاخه نظامی محی‌الدین آل‌ناصر در شبکه اورینت، اعتراف و اعلام کرده است که هدف از راه‌اندازی این شاخه نظامی حمله به اهداف نظامی، اقتصادی و عمومی ایران بود و مردم را هدف قرار می‌داد. متهم در اقاریر خود معترف شده است که با سرویس‌های اطلاعاتی عربستان همکاری داشته و برای انجام جنایات خود از آنها سلاح دریافت می‌کرده است.
قاضی خطاب به متهم گفت: آیا اقاریر خود را قبول داری؟
متهم گفت: تمام اقدامات خود را کتبا اعلام کرده‌ام و همه را قبول دارم.
قاضی افشاری با اعلام پایان این جلسه از دادگاه، گفت: متعاقبا زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه اعلام خواهد شد.
سایر اخبار این روزنامه