بلیط هواپیما

ضرب‌الاجل رئیس‌جمهور برای واگذاری زمین و ساخت مسکن

رئیس‌جمهور به منظور نظارت ستادی به عملکرد وزارتخانه‌های دولت دیروز (یکشنبه) در جمع مدیران ارشد وزارت راه و شهر‌سازی حضور یافت و برنامه پایش عملکرد مجموعه دولت را از این وزارتخانه آغاز کرد.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با حضور در این وزارتخانه از نزدیک در جریان عملکرد، طرح‌ها و پروژه‌های مهم این وزارتخانه، خصوصاً در زمینه احداث مسکن قرار گرفت. در این جلسه که استانداران سراسر کشور نیز به‌صورت ویدئوکنفرانسی حضور داشتند، موضوع احداث و تنظیم‌گری در بازار مسکن مهم‌ترین محور سخنان رئیس‌جمهور بود.
رئیسی با تاکید بر ضرورت اجرای وعده دولت برای ساخت ۴ میلیون مسکن در کشور برای انجام تکلیف قانونی و پاسخ به نیاز موجود، خاطرنشان کرد: پیش‌نیاز اجرای این طرح اختصاص زمین است که در این زمینه وزارت راه و شهر‌سازی مسئولیت مهمی به عهده ‌دارد و باید با شناسایی زمین‌های مناسب و تشکیل بانک مسکن، زمینه جهش تولید مسکن در کشور را فراهم کند.
رئیس‌جمهور در ادامه به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دستور داد به موجب قانون، تا پایان شهریور تمام اراضی مناسب اعلام شده را برای احداث مسکن در اختیار وزارت راه و شهر‌سازی بگذارند تا از طریق بانک زمین به متقاضیان واگذار شود، در غیر این صورت تمامی این زمین‌ها به نام دولت جمهوری اسلامی ایران سند خواهد خورد.

رئیسی همچنین بر ضرورت اخذ مالیات از اراضی رها شده تاکید کرد و به وزارت راه و شهر‌سازی دستور داد، علاوه ‌بر ساخت مسکن به مردم «زمین به شرط ساخت مسکن» هم واگذار شود تا در فرآیند ساخت مسکن در کشور مشارکت کنند.
رئیسی در ادامه با اشاره به اهمیت نظارت بر فرآیند تخصیص زمین و احداث مسکن خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مسئول باید با رصد و نظارت دقیق، مراقبت کنند که در تمام مراحل اجرای طرح جهش تولید مسکن، تحت هیچ شرایطی زمینه برای واسطه‌‌گری یا سوداگری مهیا نشود و زمین‌ها صرفاً به متقاضیان ساخت واگذار شود.
رئیس‌جمهور به استانداران نیز دستور داد که یکی از اولویت‌های مهم خود را موضوع مسکن قرار دهند و برنامه‌های کلان دولت و وزارت راه و شهر‌سازی در این زمینه را با جدیت، سرعت و دقت دنبال کنند.
آیت‌الله رئیسی در ادامه توجه به قوانین و اسناد بالادستی در ساخت مسکن انبوه را مورد تاکید قرار داد و افزود: در توسعه شهرها توجه به قواعد و دستورالعمل‌های قانونی در حوزه معماری از اهمیت بالایی برخوردار است. ترجیح دولت توسعه افقی شهرها به جای بلندمرتبه‌‌سازی است، اما لازمه این راهبرد نیز توسعه دسترسی به زیرساخت‌های مربوطه در مناطقی است که برای ساخت مسکن در نظر گرفته می‌شود.
اطلاع‌رسانی شفاف درخصوص همه طرح‌های در دست اجرا در حوزه مسکن، اعمال نظارت جدی در فرآیند اجرای طرح جهش تولید مسکن، تفویض اختیارات لازم به استانداران از طریق وزارت راه شهر‌سازی و ارائه خدمات زیربنایی همزمان با واگذاری زمین به مردم، دیگر دستورات صریح رئیس‌جمهور به دستگاه‌های مسئول، در حوزه تولید مسکن بود.
رئیس‌جمهور در دومین بخش از سخنان خود، نظارت به بازار مسکن و تنظیم‌گری در این حوزه را از وظایف وزارت راه و شهر‌سازی دانست و بیان داشت: این وزارتخانه باید با پایش دقیق روندها و افزایش عرضه، بازار را به تعادل برساند و اجازه ندهد مردم در بحث مسکن تحت فشار قرار گیرند.
رئیسی با اشاره به سهم بالای مسکن از سبد هزینه‌های خانوار، اقدامات نظارتی و مدیریتی در این بازار را یکی از اولویت‌های مهم دانست و گفت: ساماندهی این بازار می‌تواند کمک بزرگی به معیشت خانواده‌ها نموده و بار بزرگی را از روی دوش آنها بردارد.
وی به وزیر راه و شهر‌سازی و مدیران ارشد این وزارتخانه و استانداران دستور داد برای تمامی پروژه‌ها زمان‌بندی دقیق تعیین کنند و حتما در فرآیند اجرا به زمان‌بندی یاد شده مقید باشند.
رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی شفاف زمان‌بندی پروژه‌ها به افکار عمومی گفت: با اطلاع‌رسانی شفاف زمان‌بندی باید امکان نظارت افکار عمومی و مردم و رسانه‌ها بر روند اجرا و تکمیل طرح‌ها در زمان معین فراهم شود.
آیت‌الله رئیسی در این جلسه همچنین پس از استماع گزارش وزیر راه و شهر‌سازی و معاونان این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف، ضمن قدردانی از اقدامات این وزارتخانه در رشد ترانزیت، بسیج امکانات برای اعزام و بازگشت حجاج بیت‌الله الحرام، پیگیری مصوبات سفرهای استانی و راه‌اندازی سامانه‌های مختلف ‌هوشمند در حیطه کاری وزارت راه و شهر‌سازی، این اقدامات را زمینه‌ساز تحقق برنامه‌های کلان دولت مردمی دانست.
وی گفت: وزارت راه و شهر‌سازی خصوصاً در حوزه کریدورهای ترانزیتی، مسئولیت مهمی برعهده‌ دارد که اجرای دقیق و صحیح آنها می‌تواند پیشران توسعه و پیشرفت در کشور باشد. لازم است طرح‌های توسعه‌ای در این حوزه در زمان مقرر تکمیل شود در غیر این‌صورت ممکن است کارآیی خود را از دست بدهد.
گفتنی است پیش از این نیز آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور با تعیین ضرب‌الاجل‌ ۲۰روزه، آزاد‌‌سازی تصرفات سواحل شمال کشور به نفع مردم را در دستور کار دولت قرار داد و یکی از دغدغه‌های جدی ساکنان این مناطق را تحقق بخشید.
سایر اخبار این روزنامه