همصدایی واشنگتن و لندن علیه ایران


گروه سیاسی: در شرایطی که طی چند روز گذشته دولت انگلستان از انواع فشارها و حربه‌ها برای اعلام ضدیت با ایران در ماجرای اعدام جاسوس علیرضا اکبری بهره گرفته، اخیرا وزرای خارجه واشنگتن و لندن بر رویه ضدایرانی خود توافق کردند.
به گزارش تجارت، وزرای امور خارجه آمریکا و انگلیس در یک نشست خبری مشترک با اعلام این که ایران از موضوعات دیدار و گفت‌وگوی آن‌ها بوده است، به سوالی درباره تحولات مذاکرات احیای توافق هسته‌ای پاسخ دادند.
به گزارش وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با جیمز کلورلی، همتای انگلیسی‌اش در واشنگتن دیدار کرد که موضوع ایران یکی از محورهای گفت‌وگوهای آن‌ها بود. بلینکن در یک کنفرانس خبری مشترک با کلورلی درباره این دیدار با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران در پی اجرای حکم علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی ایرانی-انگلیسی و کارمند پیشین وزارت دفاع که به جاسوسی برای‌دستگاه اطلاعاتی انگلیس محکوم شده بود، گفت: وزیر امور خارجه و من فرصت این را داشتیم که درباره ایران هم گفت‌وگو کنیم.
بلینکن با بیان این که ما در محکومیت اعدام علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-انگلیسی که به ادعای وی با انگیزه سیاسی و ناعادلانه انجام شد، در کنار دولت انگلیس هستیم، ادعا کرد: این اقدام با الگوی سوء رفتار این رژیم مطابقت دارد که شامل بازداشت‌ها، شکنجه، اعترافات اجباری و اعدام‌های غیرعادلانه می‌شود.


بلینکن افزود که دولت آمریکا در اقدام برای «پاسخگو کردن حاکمیت ایران» با انگلیس و دیگر متحدانش همکاری خواهد کرد. کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس نیز درباره دیدار با بلینکن گفت: ما درباره وضعیت ایران نیز گفت‌وگو کردیم و ادعا کرد که ایران با اعدام علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی اقدامی بزدلانه و شرم‌آور انجام داد.
او با قدردانی از مواضع آمریکا در محکوم کردن علنی اعدام اکبری، به مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره امور داخلی ایران پرداخت و گفت: کشورهای ما در کنار مردم شجاع و بزرگ ایران ایستاده‌اند که خواستار حقوقشان برای زندگی بدون ترس و سرکوب‌ هستند.
وزیر امور خارجه انگلیس با مطرح کردن ادعاهایی علیه نقش منطقه‌ای ایران و روابط آن با روسیه گفت: حاکمیت ایران سال‌ها از طریق مسلح کردن و حمایت از گروه‌های نظامی افراطی و شبه نظامیان منطقه، باعث به خاک و خون کشیدن آن شده است. حالا ایران پا فراتر گذاشته و پهپادهایی به روسیه داده است که برای کشتار غیرنظامیان اوکراین به کار رفته است. انگلیس برای پاسخگو کردن ایران به خاطر نقض حقوق مردم خودش و هم‌دستی با تجاوز پوتین به اوکراین، به آمریکا و دیگر متحدان ملحق می‌شود.
او با وجود تاکید مقامات ایران بر این که تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: تهدید دیگری که علیه صلح و امنیت بین‌المللی وجود دارد، ناشی از برنامه هسته‌ای ایران است که پیشرفته‌تر از حالا نبوده است. آمریکا و انگلیس مصمم هستند که ایران هیچ گاه نباید به یک سلاح اتمی دست پیدا کند.
در ادامه این کنفرانس خبری مشترک، وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره این که اقدامی مانند اعدام علیرضا اکبری از سوی ایران چه تاثری می‌تواند بر روی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین داشته باشد که با وقفه‌ای چندماهه روبه‌روست، گفت: ایرانی‌ها چند ماه پیش، فرصت بازگشت سریع به توافق را از دست دادند. فرصتی که از سوی همه، اتحادیه اروپا، آمریکا، حتی چین و روسیه تایید شده بود، فراهم بود. برجام[توافق هسته‌ای] الان چند ماه است که دیگر به عنوان موضوعی عملی در دستور کار نیست. روی آن متمرکز نیستیم. ما روی آن‌چه در ایران رخ می‌دهد و روی عملکرد ایران در عرضه تسلیحات به روسیه برای به کار رفتن علیه مردم بی‌گناه و تمام شبکه [زیرساخت] انرژی در اوکراین متمرکزیم. مسلما تمرکز ما بر دیگر فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه نیز معطوف است.
با این وجود، بلینکن تاکید کرد: ما همچنان بر این باوریم که موثرترین راه برای عمل به تعهد رییس جمهور بایدن نسبت به این که ایران هیچ‌گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، از طریق دیپلماسی است و ما شاهد نتیجه و موفقیت‌آمیز بودن دیپلماسی در زمینه برجام اصلی بوده‌ایم که برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، گفت: پاره کردن این توافق و خروج از آن اشتباه بسیار بدی بود و ما الان با نتایج آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.
او در ادامه توضیحاتش در پاسخ به سوال مطرح شده، گفت: در پیش گرفتن دیپلماسی، از جمله با کسانی که اقداماتی ظالمانه انجام می‌دهند، برای پیش‌برد منافعمان ضرورت دارد و هیچ وقت به آن «نه» نمی‌گوییم.
جیمز کلورلی نیز در پاسخ به سوال مطرح شده، با تکرار اظهاراتی مداخله‌حویانه درباره امور داخلی ایران، گفت: ما هر جایی که بتوانیم با ایران گفت‌وگو می‌کنیم و امیدواریم که به زودی به چیزی که می‌گوییم گوش‌کنند چون واقعا فکر نمی‌کنم کشوری با چند هزار سال پیشینه تجربه و دانش بخواهد مانند الان در سطح بین‌المللی به بیدادگری و زشتی شهره باشد. آن‌ها به میراث تاریخی‌شان خیانت می‌کنند. آن‌ها مردم خودشان را سرکوب می‌کنند. پیام ساده‌ای که می‌دهم این است که آن‌ها باید تغییر کنند، نه به خاطر ما، نه به خاطر چیزی که ما می‌گوییم یا انجام می‌دهیم، بلکه به این خاطر که خواسته مردم خودشان است.