افزایش ۵ برابری تولید آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور


سلامت: مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: میزان تولید آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور پنج برابر افزایش یافته است و اکنون سرم‌سازها سه شیفت مشغول فعالیت هستند و حتی جمعه‌ها هم روند تولید را متوقف نکردند تا بازار به اشباع برسد.
به گزارش سازمان غذا و دارو، محمد پیکان‌پور افزود: با توجه به شرایطی که متاسفانه در مهر سال جاری اتفاق افتاد و برخی کمبودهای دارویی حتی در برخی داروها مانند استامینوفن و بروفن ایجاد شد، در دو ماهه گذشته اقدامات شبانه‌روزی در حال انجام بود که این کمبودها برطرف شود. به طور مثال، میزان تولید استامینوفن از یک میلیون و ۲۰۰ عدد در مهر ماه به بیش از هفت میلیون در آبان و آذر و میزان تولید سوسپانسیون بروفن از ۳۰۰ هزار عدد در مهر به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار عدد رسیده است.
وی اظهار داشت: در بازه زمانی ۲ ماهه، نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار اقلامی که در گمرک مانده بود، ترخیص شد و ذخیره دارویی بالای ۶ ماه کشور از حدود ۳۰ درصد در مهر به ۶۰ درصد در ابتدای دی رسید.
پیکان پور ادامه داد: در نحوه شناسایی کمبودهای دارویی تغییر رویه‌ داده‌ایم. اکنون کمبودهای دارویی در همکاری با معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی از مسیر انجمن داروسازان استان‌ها به تفکیک و از مسیر شرکت‌های پخش به انضمام گزارش‌های دریافتی از تی‌تک، مشخص شده و مورد پالایش قرار می‌گیرد که آخرین گزارش‌ در این باره تا ۲ روز دیگر منتشر می‌شود.وی اضافه کرد: البته آنچه درباره کمبودهای دارویی باید مدنظر قرار گیرد، این است که اتفاقاتی که برای رفع مشکل کمبود انجام شده، در صورتی که الزامات طرح دارویار و مواردی که از سوی رییس جمهور تکلیف شده توسط نهادهای دیگر مراعات نشود، پایداری زنجیره تامین دارو را بر هم می‌زند.
به گفته پیکان پور، به طور مثال تکلیفی که در یکم آبان سال جاری از سوی معاون اول رییس جمهور به بانک مرکزی در زمینه تخصیص ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های داروسازی، اعلام شد، به این دلیل بود که سرمایه در گردش شرکت‌ها به واسطه تغییری که در نرخ ارز انجام شد، بتواند تامین شود همچنین۲۲ آبان مجدد با بانک مرکزی مکاتبه شده و ۷۲ ساعت فرصت داده شد تا این ۱۵ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار گیرد. با این حال، بانک مرکزی در ششم آذر سال جاری با بانک‌های عامل مکاتبه کرده که این موضوع در دستور پرداخت قرار گیرد.
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو افزود: در عین حال در ۳۰ آذر گزارش داده‌اند که ۱۵ هزار میلیارد تومان مورد نیاز صنعت داروسازی را پرداخت کرده‌ایم اما طبق بررسی‌ها مشخص شد که ۱۰ هزار میلیارد تومان وام‌های مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده که صرفا تمدید اعتبار شده و اگر طرح دارویار هم اجرا نمی‌شد، آن اتفاق می‌افتاد. وی تصریح کرد: باید توجه کرد که اگر چرخه نقدینگی مورد پایش دقیق قرار نگیرد و تامین مالی صنعت داروسازی از سمت نهادهای مربوطه انجام نشود در وضعیت دارو اثرگذار خواهد بود. رییس جمهور اخیرا در نشستی تکلیف مصرح کرد که همچنان مواردی که در حوزه دارو تکلیف شده، در دستور پرداخت قرار گیرد تا مشکلات دارویی برطرف شود و پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد.

لزوم بازنگری در اعتبارات طرح دارویا
وی با تاکید بر لزوم بازنگری در اعتبارات طرح دارویار برای سال آینده، گفت: اکنون بودجه ۶۹ هزار میلیاردی برای دارویار در سال ۱۴۰۲ مطرح شد. شایسته است که سازمان برنامه و بودجه طبق تعهداتی که داده شده، عملکرد ۷۳ هزار میلیارد تومانی دارویار را که مربوط به سال گذشته بود، پایش کند. اینکه عملکرد نداشتن بیمه‌ها، مبنای این شود که ریال کمتری برای سال آینده تخصیص داده شود، مناسب نیست.
پیکان پور گفت: باید توجه کرد که اقتضائات اقتصاد سلامت، با اقتصاد کلان متفاوت است. در ۶۹ هزار میلیارد تومانی که پیش‌بینی شده، عملا عملکرد بیمه‌ها کاهش یافته و به این دلیل بوده که بخشی از نقدینگی که باید به زنجیره تامین تزرق می‌شد، به‌موقع تزریق نشده و بخشی از دارو از خارج از روند دارویار به دست بیمار رسیده است. اگر قرار است که در سال آینده بیمار هزینه کمتری دهد که رییس جمهور هم بر آن تاکید دارد، لازم است که این اعداد و ارقام اصلاح شود و بودجه مبتنی بر برنامه باشد.