قانون اقدام راهبردی، خط‌کش سازمان انرژی اتمی

محمد اسلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به سفر رافائل گروسی به تهران گفت: سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در امتداد تعاملاتی بود که بر اساس ضرورت پادمان و به ویژه شرایطی به وجود آمده بود و کار سیاسی که گروه فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کردند. این سفر مقدماتی داشت که با کمک کارشناسان آژانس و سفر دوباره معاون آژانس به تهران فراهم کرده بودیم.
رفع ابهامات آژانس درباره غنی‌سازی ۸۴ درصدی
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: نخستین موضوع عدم انطباق طراحی پیش‌بینی شده برای زنجیره غنی‌سازی بود که در تأسیسات هسته‌ای فردو ارائه کرده بودیم، آن‌ها در ارزیابی کارشناسی خود گزارشی داده بودند که ابهاماتی را ایجاد کرده بود. از سوی دیگر یافتن ذرات اتمی ۸۴ درصد بود که بیان کرده بودند، اما با گفت‌وگوی فنی و بازدید چند باره ابهامات رفع شد و در گزارش برجامی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام ارائه کرد، قید کردند که ملاک نهایی محصول تولیدی است که ایران محصول تولیدی بالای ۶۰ درصد ندارد؛ بنابراین این دو موضوع با این شیوه مدیریت شد. وی در توضیح نکته سوم سفر رافائل گروسی به تهران، گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکلف است طبق مصوبات شورای امنیت سازمان ملل هر سه ماه یک بار عملکرد برجام را در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ به شورای حکام گزارش دهد و هر شش ماه یک بار نیز گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل بدهد و الان زمان ارائه گزارش‌های سه ماهه و شش ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
اسلامی تصریح کرد: به طور طبیعی آن‌ها با خط‌کش برجام اندازه‌گیری خواهند کرد، اما ملاک و خط‌کش ما قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هاست، ما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آقای گروسی این موضوع را از طریق گفت‌وگوی دو‌جانبه و جلساتی که برقرار شد، مطرح کردیم.

اجازه نمی‌دهیم کسانی در روابط آژانس ایران اخلال کنند
رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: در این گفتگو‌ها تأکید کردیم که ما هرگز اجازه نمی‌دهیم کسانی در روابط آژانس با ایران اخلال وارد کنند و اگر بنا باشد این دخالت‌ها موجب بروز رفتار سیاسی شود، طبیعی است که روابط به سمت ناپایداری برود. آژانس باید بر اساس پادمان و ان‌پی‌تی فعالیت‌های ایران را ارزیابی کند. وی در ادامه به بیانیه مطبوعاتی مشترک سازمان و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: در دو بند اصلی این بیانیه به موضوع پادمان اشاره شد و همچنین برای مواردی که نسبت به آن‌ها آژانس می‌تواند ادعا کند که دسترسی نداشته یا نیاز به نظارت بیشتری دارد، آوردیم که در قالب پادمان و با یک الگوی مورد توافق کار انجام می‌شود.
سیاست ایران همکاری و تعامل با آژانس است
اسلامی همچنین اظهار کرد: نکته مهم دیگر اینکه ما طبق برجام ظرفیت و سطح غنی‌سازی محدود داشتیم، ولی الان طبق محدودیت‌های برجام عمل نکرده و از آن تبعیت نمی‌کنیم بلکه ملاک برای ما قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هاست، اما به شیوه‌ای نیست که در ضوابط پادمان دچار عدم انطباق شویم، زیرا همه فعالیت‌هایمان را با هماهنگی با آژانس انجام می‌دهیم. همچنین به آژانس اعلام کردیم که موضوعات را مرور کنند و اگر فکر می‌کنند درباره نظارت از مسائل جاری و تولیدی نکته‌ای وجود دارد، ارائه کنند تا با گفتگو مشکل را حل کنیم تا دغدغه‌ای نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود نداشته باشد. رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه تصریح کرد: کسانی که ایران هراسی را تشدید و دنبال می‌کنند یا دنبال جو‌سازی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند، همواره این هدف را دارند که ایران را تخریب و اعلام کنند که ایران ضوابط را رعایت نکرده است. ما اجازه‌ای نمی‌دهیم و بهانه‌ای به دست آن‌ها نخواهیم داد، زیرا سیاست ما همکاری و تعامل است و ملاک عمل ما هم قانون اقدام راهبردی است که برای آژانس هم شناخته شده است. وی افزود: گزارش‌های برجامی و گزارش پادمانی به شورای حکام آژانس ارائه شده و آن‌ها منتشر شدند، اما در صورت صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس، اگر سه کشور اروپایی مجدد بخواهند فعالیت سیاسی در شورای حکام انجام دهند، مراجع مربوطه تصمیم‌گیری خواهند کرد و ما مطابق آن عمل خواهیم کرد. روابط بین سازمان انرژی اتمی و آژانس برقرار است و طبق توافقات بازرسی‌ها انجام خواهد شد. مانند روابط آژانس با همه کشور‌هایی که فعالیت‌های هسته‌ای دارند.
بهانه‌جویی دشمنان با سفر گروسی رفع شد
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، اما عصر دیروز میزبان محمد اسلامی و بهروز کمالوندی رئیس و سخنگوی سازمان انرژی بود تا درباره مذاکرات آن‌ها با رافائل گروسی به مجلس گزارش دهند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح این نشست، به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که با سفر اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران به تهران، بهانه جویی دشمنان در موضوع هسته‌ای کشورمان رفع شد.
ابوالفضل عمویی افزود: در این نشست رئیس سازمان انرژی اتمی آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای کشور را در تولید و ذخائر اورانیوم غنی شده تشریح و خاطرنشان کرد در هفته‌های اخیر کسانی که مخالف برنامه هسته‌ای ایران بودند، با تمرکز بر برخی موارد از جمله یافتن ذره‌ای اورانیوم فراتر از ۶۰ درصد یا طرح سؤال درباره نحوه چینش آبشار‌های جدید سانتریفیوز‌ها (DIQ)، سعی می‌کردند به فضای سیاسی علیه برنامه هسته‌ای ما دامن بزنند. رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در این نشست تأکید کرد که در چارچوب پادمان و گفتگو با مقامات آژانس، ابهام نسبت به این موضوعات برطرف شدند و به نوعی بهانه از دشمنان گرفته شد و در موضوعات باقیمانده از جمله سه مکان هم طبق پادمان با آژانس همکاری خواهیم کرد.
ایران نظارت‌های فراپادمانی را اجرا نمی‌کند
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: در این جلسه آقای کمالوندی هم با تشریح مواد سه گانه مورد توافق در بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی، گفت ملاک ما برای همکاری با آژانس، پادمان است و طبق قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی، تا زمانی که تحریم‌ها طبق توافق رفع نشود، ایران نظارت‌های فراپادمانی را اجرا نمی‌کند.