گستاخی جدید طالبان در مرزهای شرقی کشور


گروه سیاسی: طی دو هفته گذشته تنش‌ها میان ایران و دولت افغانستان تحت کنترل طالبان، بر سر حق‌آبه هیرمند به بالاترین سطح ممکن رسیده است. در ابتدای امر که سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان خواستار تامین حق آبه‌هیرمند شد، به نظر می‌رسد طالبان موضوع را در قالب دیپلماسی مورد مذاکره قرار بدهد اما بر خلاف انتظارات، از همان اوایل لحن تمسخر، نادیده‌انگاری و تهدید را در قبال مطالبه تهران در پیش گرفت. در روزهای گذشته طالبان خواستار، دریافت تیل (سوخت و پول) از ایران در قبال دادن حق‌آبه هیرمند شده بود. با این وجود رخداد هولناک، دیروز –شنبه- پس از درگیر شدن نیروهای مرزبانی ایران با طالبان اتفاق افتاد. به گزارش «تجارت»از حدود ساعت ۱۱ صبح دیروز (شنبه) بین نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با نیروهای طالبان در محل پاسگاه ساسولی شهرستان هیرمند درگیری رخ داده و در حال حاضر نیز درگیری بین طرفین ادامه دارد. در پی این درگیری از ساعت ۱۲:۲۰ دقیقه پل ابریشم توسط نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با توقف یک دستگاه کامیون بر روی پل ابریشم مسدود شد. همچنین مرکز اطلاع رسانی مرزبانی سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیش از ظهر امروز مرزبانان جان برکف هنگ مرزی زابل با افراد مسلح ناشناس که قصد ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشتند، در نقطه صفر مرزی درگیر شدند که منجر به تبادل آتش و درگیری مسلحانه گردید.
در این درگیری، مرزبانان با برتری آتش سنگین و تحمیل تلفات، خسارات جدی را به آنان وارد کردند. مرزداران غیور مرزبانی استان سیستان و بلوچستان با اقدامات عملیاتی و تشدید پوشش منطقه به حراست از مرزها پرداختند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که در این درگیری از سلاح‌های سبک و نیمه‌سبک و توپخانه استفاده شده است با این حال اخبار مبنی بر بهره‌گیری نیروهای ایرانی از موشک کاملاً کذب است. شایان ذکر است، پس از شروع درگیری‌ها مکاتبات و تماسهایی میان سفارت ایران در افغانستان و وزارت دفاع دولت طالبان برقرار می‌شود. بر همین اساس از تقریباً ساعتی پیش این درگیری‌ها پایان یافته و دو طرف مشغول بررسی چرایی این تنش هستند

اطلاعیه ایران پیرامون جنگ طلبی طالبان
سردار قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل انتظامی کشور نیز درباره اقدام نسنجیده نیروهای طالبان در مرز ایران گفت:‌ حدود ساعت ۱۰ امروز ششم خرداد ماه نیروهای طالبان از سمت کشور افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین‌المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل کردند که با واکنش قاطعانه مرزبانان مواجه شدند.
بر اساس اعلام پایگاه خبری پلیس، وی ادامه داد که بعد از تیراندازی‌های طرف طالبان، براساس پروتکل‌های مرزی از سوی مرزبان درجه۱ تذکرات لازم به نیروهای مهاجم داده شده است. اما متاسفانه مجددا تیراندازی شروع و درگیری‌ها ادامه یافت. جانشین فرمانده کل انتظامی کشور افزود: درپی شروع درگیری‌های مرزی از سوی طالبان، سردار احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی کشور، دستورات قاطعانه لازم، به مرزبانان را ابلاغ و تأکید کرد که شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع کنند و به هیچ احدی اجازه تعدی و نزدیک شدن به مرزها را ندهند. در این دستور تاکید شده است که نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران به هر گونه تعدی و تعرض مرزی قاطعانه پاسخ خواهند داد و حاکمان فعلی افغانستان باید در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین المللی خود پاسخگو باشند.

تاکید بر مذاکره در میانه جنگ بزرگیکی از نکات قابل توجه دیروز، همزمان با وقوع درگیری‌های میان نیروهای ایرانی و طالبان، در جریان بودن یک مذاکره جدید دیپلماتیک میان دو طرف در کابل بود. سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان افغانستان دیروز شنبه در ملاقات نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با تاکید بر روابط خوب بین دو کشور همسایه، گفت که مسائل میان طرفین از طریق گفت و گو و تفاهم ، بهتر حل و فصل خواهد شد.
حافظ ضیا احمد سخنگوی وزارت امور خارجه حکومت طالبان در رشته توئیتی با انتشار عکس هایی از دیدار امیرخان متقی ئو حسن کاظمی قمی رئیس نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در کابل و نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور ا فغانستان، نوشت: دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل مختلف از جمله نشست اخیر دوحه و موضوعات مورد علاقه طرفین گفت و گو کردند و مقام افغان از موضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در نشست اخیر دوحه قدردانی کرد. براساس توئیت های سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان افغانستان، امیرخان متقی در این ملاقات همچنین درباره از سرگیری روند انتقال زندانیان افغان از ایران به افغانستان و دیگر مسائل مربوط به این افراد و دیگر شهروندان افغان مقیم ایران با کاظمی قمی گفت و گو و تبادل نظر کرد. سرپرست وزارت امور خارجه حکومت کنونی افغانستان همچنین با اشاره به موضوع حقابه ایران از رودخانه هیرمند، خاطرنشان کرد که مسائل فیمابین از طریق گفت و گو و تفاهم ، بهتر حل و فصل خواهد شد.