اروپا: توئیتر یا به قوانین ما گردن می‌نهد یا اجازه فعالیت نخواهد داشت

  وزیر مخابرات و گذار دیجیتال فرانسه هشدار داد، توئیتر در صورت خودداری از پایبندی به قوانین جدید اتحادیه اروپا برای مقابله با اطلاعات دروغ، در سراسر این اتحادیه ممنوع اعلام خواهد شد.
«ژان نوئل بارو»، وزیر مخابرات و گذار دیجیتال فرانسه، به توئیتر هشدار داد، در صورتی که این رسانه اجتماعی به قوانین جدید اتحادیه اروپا برای مقابله با انتشار اطلاعات دروغ پایبند نباشد در سراسر این اتحادیه ممنوع خواهد شد. این هشدار در حالی صادر شد که از 25 اوت (۳ شهریور) قانون موسوم به قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا به صورت کامل اجرایی خواهد شد.
بارو در مصاحبه با رادیو فرانس اینفو اظهار کرد: «انتشار اطلاعات دروغ یکی از حادترین تهدیدات علیه دموکراسی‌های ما است. من امیدوارم که توئیتر تا تاریخ 25 اوت به قوانین اروپا پایبند باشد در غیر این صورت دیگر از آن در اروپا استقبال نخواهد شد. توئیتر چنانچه به کرات از پیروی از قوانین ما سرپیچی کند در اتحادیه اروپا ممنوع خواهد شد.»
به موجبِ قانون خدمات دیجیتال اروپا موتورهای جست‌وجو و شرکت‌های اینترنتی بزرگ مثل توئیتر، یوتیوب و تیک‌تاک باید تدابیری را برای مقابله با «اطلاعات دروغ، دستکاری در انتخابات، خشونت سایبری علیه زنان یا آسیب رساندن به کودکان در اینترنت» تصویب کنند. کمیسیون اروپا می‌تواند متخلفان از این قوانین را به میزان 6 درصد از گردش مالی کل جهانی سالانه آنها جریمه کند.


«تی‌یری برتون»، کمیسیونر بازارهای داخلی اتحادیه اروپا چند روز قبل اعلام کرد، توئیتر از آیین‌نامه داوطلبانه مقابله با اطلاعات دروغ این بلوک خارج شده است. برتون گفت: «اما وظایف همچنان پا برجا هستند. می‌توانید فرار کنید اما نمی‌توانید پنهان شوید. مفاد قانون خدمات دیجیتال اروپا زمانی که ضرب‌الاجل پایبندی به آن در ماه اوت منقضی شود آماده اجرایی شدن خواهد بود.»
گفتنی است، «ایلان ماسک»، مدیرعامل میلیاردر شرکت‌های مشهور تسلا و اسپیس ایکس، سال گذشته میلادی توئیتر را مالک شد. او قول داده این شبکه اجتماعی را از شر اطلاعات دروغ و محتواهای مروج نفرت خلاص کرده و در عین حال آزادی بیان را حفظ کرده و شفافیت بیشتری ارائه دهد. ماسک در اوایل ماه مه (اردیبهشت) در توئیتر نوشت: «این رسانه اجتماعی شدیداً به دنبال این است که کمترین اطلاعات غلط را داشته باشد.»