جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه اعلام شد

به گزارش ایرنا، سید صولت مرتضوی در حاشیه همایش ملی کار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قانون بودجه ١۴٠١ تکلیف کرده بود مابه‌التفاوت ارز ترجیحی به صورت کالابرگ و روش‌های دیگر اجرایی شود. لازمه اجرای این قانون بستر‌سازی و فراهم شدن زیرساخت بود که در نهایت در چند استان به صورت آزمایشی اجرا شد و بعد از پاسخ مثبت در چند استان، در سراسر کشور بستر آماده شد اما با اقبال عمومی مواجه نشد و درصد کمی با کالابرگ همراه شدند.
او اضافه‌ کرد: با ایجاد مشوق‌های جدید و پیش‌بینی منابع، مقرر شد میزان یارانه یارانه‌بگیران در سه دهک اول افزایش ٢٠ درصدی داشته باشد؛ این ۲۰ درصد معادل ۸۰ هزار تومان است که لازمه برخورداری از آن استفاده از کالابرگ است. در صورتی که افراد سه دهک نخست ۷۰ درصد مبلغ یارانه را از طریق کالابرگ الکترونیکی خرید کنند مشمول افزایش ٢٠ درصد می‌شوند. یک ماه زودتر یارانه در سامانه ملی اعتبار واریز می‌شود و افراد می‌توانند در زمان مشخص از کالابرگ بهره‌مند شوند.
وی با ‌اشاره به مباحث مطرح شده درباره تغییر دستمزد کارگران، گفت: بر اساس قانون تصمیم‌گیرنده دستمزد، شورای عالی کار است که دستمزد برای سال ۱۴۰۲ تعیین و ابلاغ شده است. تصمیم شورای عالی کار لازم‌الاجراست و اگر مباحثی مطرح شود در شورای عالی کار تصمیم‌گیری می‌شود.