رکود کامل در بازار شب عید مسکن


گروه راه ومسکن: رونق بازار مسکن در آستانه سال جدید، همواره یکی از شاخص هایی به شمار می آید که همزمان با افزایش نقدینگی در دستان مردم، بازار خرید و فروش خانه در این بازار را گرم میکرد، اما امسال نخستین سالی است که به گفته کارشناسان مسکن تقاضا در این بازار به نقطه صفر رسده است و انتظارات مردم برای دستیابی به مسکن به بیش از صد سال رسیده است. با این حال، انتظار می‌رود در شب عید تجربه کاهش قیمت مسکن را در بازار داشته باشیم. هر چند برخی ازکارشناسان مسکن نیز در تحلیل های خود، وعده تحولات مثبت در این بازار را به مردم می دهند.

اقتصادکاهش قیمت مسکن تا قبل از سال تحویل
مجید گودرزی، کارشناس مسکن، با بیان اینکه در حال حاضر بازار مسکن با کاهش قیمت مواجه است، اظهار داشت: حوزه مسکن یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های مردم و جوانان است و در حال حاضر تحولات مثبتی در این بازار رخ داده است و انتظارات مرتبط با تورم با کاهش قابل توجهی همراه است. وی در ادامه تاکید کرد: عرضه زمین توسط دولت در دولت سیزدهم اتفاقات خوبی بود؛ البته تصویب ۵۷ نقطه شهر جدید نیز نمونه دیگری از اتفاقات خوب بود که در دولت سیزدهم پیش آمد. البته افراد در پلتفرم‌های خانه‌یاب باید با مجوز مورد تأیید آگهی کنند و این اپلیکیشن‌ها از سوی مراجع رسمی مورد بررسی قرار گیرند که همین موضوع نیز موجب کاهش قیمت مسکن می‌شود. وی خاطرنشان کرد: تقاضای مصرفی در بازار مسکن به صفر رسیده و دوره انتظار برای خانه‌دار شدن به بیش‌از صد سال رسیده که با تدابیر دولت سیزدهم این بازار نیز طی سال‌های آتی اصلاح خواهد شد.
طبق گزارش‌های رسمی در حالی که قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در تهران در سال ۹۶ -۹۵ حدود ۵ میلیون تومان بود این عدد امروز به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده‌است. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هرچند پس انداز یک میلیادر تومانی حداقل برای جمعیت دهک تا سوم درآمدی کشور همچنان به سختی به دست می‌آید اما با همین مقدار سرمایه در بسیاری از استان‌ها امکان خرید خانه وجود ندارد و حتی در کلان‌شهرها این عدد برای رهن خانه هم کافی نیست. در این شرایط هنوز هم با این عدد از سرمایه می‌توان در مناطقی از استان تهران خانه‌دار شد. ایلنا در گزارشی نوشت: افزایش نرخ ارز از دی ماه استارت خورد و در بهمن ماه هم کانال ۵۹ هزار تومان را هم پُر کرد اما با عرضه پرفشار در محدوده ۵۵ هزار تومان باقی ماند.
التهابات این افت و خیز ارز و ایجاد انتظارات تورمی به بازارهای مختلفی از جمله بازار مسکن کشیده شد. اما تفاوت بازار مسکن با سایر بازارها عمق رکود آن است، فاصله قدرت خرید مردم و قیمت‌ها در بازار مسکن آن قدر زیاد است که انعطاف‌پذیری این بازار را برای واکنش هیجانی به هر تکانه اقتصادی را کاهش داده است. به طوریکه طبق گزارش‌های رسمی در حالی که قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در تهران در سال ۹۶ -۹۵ حدود ۵ میلیون تومان بود این عدد امروز به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده‌است. در این شرایط وام‌های بانکی هم پوشش حداقلی برای تامین مالی برای خرید مسکن را دارند و سود این وام‌ها حتی برای خرید اولی‌ها تفاوتی با سود تسهیلات تجاری و سایر تسهیلات هم ندارد.هرچند پس انداز یک میلیادر تومانی حداقل برای جمعیت دهک تا سوم درآمدی کشور همچنان به سختی به دست می‌آید اما با همین مقدار سرمایه در بسیاری از استانها امکان خرید خانه وجود ندارد و حتی در کلان‌شهرها این عدد برای رهن خانه هم کافی نیست.