تأثیر مشارکت مردم در انتخابات بر کاهش مشکلات اقتصادی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی شریفی با اشاره بر اینکه نقش انتخابات در معیشت مردم دارای زوایای متنوعی است، تصریح کرد: به عنوان مثال، در دوره‌ای طبق سیاست‌های اقتصاد آزاد توجه به معیشت مردم و اعطای یارانه کار بیهوده‌ای قلمداد می‌شد و آن را وبال گردن دولت می‌دانستند در این دوره پس از حذف ارز 4200 تومانی 20 قلم کالا، هیچ یارانه‌ای به مردم داده نشد.
کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه حذف این 20 قلم کالا منجر به تورم بالای 30 درصد در سه سال متوالی شد، افزود: این تورم در تاریخ پس از انقلاب بی‌سابقه بود اما دولت سیزدهم به منظور جبران بخشی از کاهش قدرت خرید مردم در حذف یارانه ارز 4200 تومانی برای پنج قلم کالای باقیمانده، یارانه 45 هزار تومانی را به یارانه 300 و 400 هزار تومانی رساند.
شریفی با اشاره بر اینکه کاهش ضریب جینی نیز یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که در اقتصاد آزاد کمتر مسئله مورد توجه است افزود: دولت یازدهم در سال 1391 ضریب جینی 36 و 59 صدم را تحویل گرفت و با رقم بیش از 40 در سال 1399 تحویل داد.
او افزود: طبق اعلام مرکز آمار در سال 1400 ضریب جینی خانوارهای کل کشور 39 و 38 صدم شد که در مقایسه با سال قبل، نزدیک هفت صدم واحد کاهش نشان می‌داد. همچنین طبق آمار مرکز آمار در سال 1401، ضریب جینی به عدد 38 و 31 صدم کاهش یافت که از کاهش فاصله طبقاتی در دو سال ابتدائی دولت سیزدهم خبر می‌داد.


نقش دیپلماسی اقتصادی بر روابط خارجی کشور
کارشناس اقتصادی با تصریح بر نقش دیپلماسی اقتصادی بر روابط خارجی کشور، افزود: در دولت سیزدهم با نگاه درست و استفاده بجا از دیپلماسی اقتصادی در عرصه مبادلات تجاری علی الخصوص در صادرات غیر نفتی رکورد خوبی به ثبت رسید.
شریفی ادامه داد: در حالی که در سال 1399‌، صادرات غیرنفتی ایران 35 میلیارد دلار و واردات کشور 38 میلیارد و 900 میلیون دلار بود؛ با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تغییر سیاست خارجی و همکاری ویژه با همسایگان و کشورهای شرقی، صادرات غیرنفتی کشور با جهش مواجه شد و تجارت خارجی غیرنفتی ایران در سال 1400 با تبادل 162 میلیون تن کالا با کشورهای جهان رکورد 100 میلیارد دلاری را به ثبت رساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد رشد داشت.
او با ابراز اینکه چنین رویه‌ای در صادرات نفت نیز حاکم بود افزود: پس از آنکه وزیر سابق نفت گفت هر شخصی که بتواند 200 هزار بشکه نفت بفروشد وزیر نفت کنید آینده فروش نفت ایران بسیار وخیم به نظر می‌رسید. دولت سیزدهم بعد از تلاش‌های مستمر در حوزه بازاریابی نفت به طرق مختلف و استفاده از روش‌های متعدد برای بازگشت پول، موفق شد میزان فروش نفت را به طور میانگین به بیش از یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز برساند و کسری بودجه ناشی از عدم فروش نفت را جبران کند.
این کارشناس اقتصادی زاویه دیگر انتخابات را صرف حضور مردم در انتخابات دانست و افزود: سود مشارکت پرشور به لحاظ امنیت اقتصادی هم بسیار قابل توجه است.
وی با اشاره بر اینکه مشارکت پرشور در انتخابات نشان‌دهنده این است که تحریم‌ها اثری در اراده ملت ایران ندارد در حالی که مشارکت پایین دشمن را برای تحریم بیشتر تحریک می‌کند تا با فشار بر ملت ایران نقش‌های خود را جلو ببرد.