جزئیات مهار تورم خوراکی‌ها

محمد حقگو- شاخص قیمت های مصرف کننده در بهمن که مرکز آمار چند روز قبل داده های آن را منتشر کرد، حاوی اطلاعات قابل تاملی بود. از جمله این که تورم ماهانه با رقم 1.4 درصد به کمترین مقدار خود رسید. در این میان، تغییرات قیمت خوراکی ها نیز توجه ها را برانگیخت. چرا که بعد از مدت ها، منفی شده بود و به طور کلی نشان می داد مواد غذایی نسبت به (ماه قبل از داده های منتشر شده در این گزارش یعنی) دی ارزان تر شده اند. به این بهانه در گزارش امروز به کم و کیف تغییرات تورم مواد خوراکی خواهیم پرداخت. از سوی دیگر با توجه به انتشار گزارش دیگر مرکز آمار در خصوص وضعیت قیمت مواد خوراکی در ماه گذشته، نگاهی نیز به این فهرست و تغییرات آن به خصوص از ابتدای امسال خواهیم داشت.

 3 عدد تورمی خاص
به گزارش خراسان، تازه ترین داده های مرکز آمار در خصوص تغییرات شاخص قیمت ها در بهمن امسال نشان می دهد که خوراکی ها با ثبت تورم ماهانه منفی 0.4 درصد، رکوردشکنی کرده اند. رکوردشکنی از این بابت که ارزان شدن ماهانه این کالاها از خرداد سال 1400 تاکنون رخ نداده بود. از سوی دیگر میزان ارزان شدن 0.4 درصدی خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات از خیلی قبل تر یعنی آبان 1398 تاکنون بی سابقه است.


از سوی دیگر، این داده ها بیانگر این هستند که شاخص قیمت گروه گوشت قرمز و سفید برای اولین بار بعد از آذر پارسال، عقبگرد ماهانه داشته است. در بهمن ماه، به طور کلی این گروه که شامل دو زیرگروه گوشت قرمز و ماکیان و گوشت ماهیان و صدف‌داران است، 0.4 درصد ارزان تر شده است. دلیل این کاهش قیمت نیز به افت 0.7 درصدی قیمت ها در زیرگروه گوشت قرمز و ماکیان بر می گردد.
اما سومین داده تورمی قابل توجه در بهمن ماه، به گروه سبزیجات و حبوبات بر می‌گردد. گروهی که در آذر با تورم ماهانه 14.4 درصد، بیشترین تورم ماهانه را در آن ماه به ثبت رسانده بود، در دی‌ماه شاهد عقبگرد 5.9 درصدی قیمت ها بود. تورم ماهانه ای که در این گروه، از فروردین 1400 تاکنون، کمترین میزان به شمار می آید.  

تورم خوراکی های منتخب در بهمن
داده های مرکز آمار نشان می دهد که در ماه گذشته و از میان خوراکی های منتخب، مرغ ماشینی، روغن نباتی جامد، برنج ایرانی درجه یک، روغن مایع، از جمله کالاهایی بوده اند که نسبت به دی‌ماه ارزان تر شده اند. بر این اساس مرغ ماشینی 5.4 درصد ارزان تر شده و به کیلویی 87 هزار تومان رسیده است. روغن نباتی جامد با 1.5 درصد کاهش قیمت، کیلویی 66 هزار و 900 تومان فروخته شده است. برنج ایرانی درجه یک، یک درصد افت قیمت داشته و کیلویی 106 هزار و 670 تومان به فروش رفته است. قیمت هر بطری 900 گرمی روغن مایع نیز با افت اندک 0.7 درصدی، به 63 هزار و 300 تومان رسیده است.
درسوی دیگر فهرست رشد قیمت خوراکی ها نیز شاهد رشد 2.9 درصدی گوشت گوسفند و رسیدن قیمت آن به کیلویی 551 هزار تومان، رشد 5 درصدی کشمش پلویی و رسیدن قیمت آن به کیلویی 172 هزار تومان، رشد 9.3 درصدی قیمت شیرخشک و رسیدن قیمت قوطی 450 گرمی آن به 95 هزار و 700 تومان، رشد 1.7 درصدی قیمت گوشت گاو و رسیدن قیمت آن به کیلویی 531 هزار تومان هستیم.

تغییر قیمت 11 ماهه خوراکی های منتخب
در مجموع و با توجه به رشد قیمت خوراکی های منتخب در 11 ماه سال جاری باید گفت که کنسرو تن ماهی با 108 درصد، گوشت گاو با 68 درصد، کشمش پلویی با 62 درصد و گوشت گوسفند با 54 درصد افزایش در صدر تورم 11 ماهه قرار دارند. برنج ایرانی درجه یک، روغن نباتی جامد و روغن مایع نیز به ترتیب با افت قیمت 14، 12 و 10 درصدی نسبت به ابتدای امسال روبه‌رو شده اند.