دسته‌گل تازه کمیته فنی والیبال!

فدراسیون والیبال بعد از معطلی زیاد در انتخاب سرمربی تیم ملی و از دست دادن زمان حساس برای آمادگی این تیم برای شرکت در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۴ پاریس، حالا و در اقدامی تأمل‌برانگیز عادل غلامی بازیکن سابق تیم ملی را به عنوان سرمربی تیم نوجوانان والیبال ایران برگزیده است! سؤال اول در خصوص این انتخاب پرحاشیه که انتقاد‌های زیادی را هم به همراه داشته، این است که چطور فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی که باید با عجله و سریع انجام می‌شد اینقدر زمان هدر داد و در نهایت هم به گزینه‌ای رسید که هنوز نمی‌دانیم به کار تیم ملی می‌آید یا نه، اما در مورد تیم نوجوانان خیلی سریع تصمیم گرفت و گزینه‌ای را جانشین سرمربی سابق و موفق تیم نوجوانان کرد که حتی سابقه یک روز مربیگری را هم ندارد. 
همه خوب می‌دانیم که نوجوانان والیبال ایران با هدایت محمد وکیلی‌راد تاکنون افتخارات زیادی را کسب کرده‌اند که آخرین آن‌ها هم کسب عنوان نایب‌قهرمانی جهان بود. اینکه فدراسیون گام در راه تغییرات گذاشته جای ایراد ندارد، اما تغییر باید در مسیر پیشرفت و توسعه بیشتر باشد، ولی وقتی جای یک مربی موفق را بازیکنی می‌گیرد که حتی سابقه یک دقیقه مربیگری هم ندارد، آن وقت است که باید به همه چیز شک کرد. 
فدراسیون والیبال در خصوص تیم ملی نوجوانان در مسیری حرکت کرد که می‌خواست آن را برای تیم ملی بزرگسالان طی کند. فدراسیون با پوشش رسانه‌ای عجیب در پی سرمربیگری سعید معروف در تیم ملی بود، اما حالا همان پروژه را برای نوجوانان در نظر گرفته است، بدون اینکه توجه داشته باشد نوجوانان آینده‌سازان والیبال کشور هستند و سرنوشت آن‌ها با عادل غلامی بدون تجربه چیزی جز شکست و تباهی نخواهد بود. 
ماجرا وقتی تأسفبارتر می‌شود که وحید مرادی، سرپرست فدراسیون والیبال در مقام توجیه این انتخاب اشتباه برمی‌آید و به جای بحث در خصوص توانایی‌های فنی عادل غلامی (که بدون تردید در زمینه مربیگری صفر است) از خصوصیات اخلاقی و خانوادگی او حرف می‌زند. جای تأسف دارد که سرپرست فدراسیون بر این باور است که این خصایص اخلاقی می‌تواند برای تیم نوجوانان ایران مقابل رقبای آسیایی و اروپایی برتری ایجاد کند! در این میان باید به نقش کمیته فنی فدراسیون والیبال برای این انتخاب شائبه‌برانگیز هم اشاره کرد. این کمیته حالا بعد از انتخاب سرمربی تیم ملی دسته‌گل تازه‌ای به آب داده، دسته‌گلی که آینده والیبال ایران را تهدید می‌کند. اینکه چرا کمیته فنی فدراسیون والیبال چنین تصمیمی را گرفته، مشخص نیست، اما انتظار می‌رود این کمیته حداقل در تصمیماتش مسائل فنی را در نظر بگیرد و اینگونه با تصمیماتش که ردی از نگاه فنی در آن دیده نمی‌شود با مصالح ملی والیبال بازی نکند. دیروز رسانه‌ها در انتقاد از این انتخاب نوشتند: «مگر می‌شود کسی که تا همین فصل گذشته بازی می‌کرد و همه سابقه مربیگری او به حضور سه، چهار ماهه در کادر فنی تیم نوجوانان محدود می‌شود به یک‌باره سرمربیگری یکی از تیم‌های ملی را به او سپرد؟!»
نکته عجیب دیگر در جلسه کمیته فنی حضور چهره‌های غیرمتخصص بوده که با رأی خود چنین تصمیمی را نهایی کرده‌اند. تمام اتفاقات عجیبی که در جلسه کمیته فنی فدراسیون والیبال رخ داد، نشان می‌دهد این کمیته تنها برای اینکه به نظر برسد تصمیمات فدراسیون والیبال با خردجمعی اتخاذ شده تشکیل شده و کاربرد دیگری ندارد. از سوی دیگر باید این نکته مهم را هم یادآور شد که انتخاب غلامی بدون تجربه یک فرصت‌سوزی بزرگ است، چراکه او می‌تواند با کسب تجربه بیشتر در سال‌های پیش‌رو تبدیل به مربی موفقی شود، اما نشستن امروز او روی نیمکت تیم ملی نوجوانان بدون داشتن سابقه مربیگری تنها آینده خودش را تباه خواهد کرد. اتفاق تلخی که فقط برای غلامی رقم نخواهد خورد و تیم نوجوانان والیبال ایران را هم متضرر خواهد کرد.