ایران؛ از گروه مرگ تا گروه خوشبختی

نتایج درخشان و روند شکست‌ناپذیری تیم ملی ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی باعث شد تا در آخرین رنکینگ فیفا تیم ملی کشورمان در رده بیست‌وچهارم جهان قرار بگیرد. جایگاه خوب فوتبال ایران در رنکینگ جهانی بازتاب گسترده‌ای در سایت‌ها و خبرگزاری‌های داخلی داشته که یکی از آن‌ها تغییر احتمالی جایگاه ایران در سیدبندی جام جهانی 2018 روسیه است. در این روزها بعضی از خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و روزنامه‌های ورزشی ابراز امیدواری کرده‌اند که جایگاه بیست‌وچهارمی در رنکینگ فیفا جایگاه ایران را در سیدبندی جام جهانی ارتقا دهد و به دنبال آن تیم ملی کشورمان با قرار گرفتن در سید 2 یا 3 با قرعه به مراتب آسان‌تری مواجه شود اما در واقع نحوه قرعه‌کشی و سیدبندی جام جهانی 2018 روسیه به گونه‌ای است که رتبه کنونی تیم ملی کشورمان تاثیری در سیدبندی فیفا نخواهد داشت. در 4 دوره اخیر جام جهانی قوانین و نحوه انتخاب سیدهای اول تا چهارم تغییر کرده و سیدبندی تیم‌ها در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2018 روسیه نیز با همین روش مشخص خواهد شد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به سیدهای احتمالی در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2018 روسیه:
 سید اول
بر اساس اعلام فیفا، مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2018 روسیه اول دسامبر(10 آذر) در کاخ کرملین مسکو برگزار خواهد شد و با توجه به رنکینگ اعلام شده فیفا در اواخر ماه اکتبر(اوایل آبان) تیم‌های اول تا هفتم رنکینگ جهانی به همراه روسیه میزبان در سید یک قرار خواهند گرفت. با توجه به این‌که طبق تقویم فیفا تا دهم اکتبر تیم‌های ملی در سراسر جهان حداکثر 3 بازی رسمی و دوستانه خواهند داشت تغییرات زیادی در رنکینگ ماه اکتبر نخواهیم داشت و احتمالا تیم‌های برزیل، آلمان، آرژانتین، سوئیس، لهستان، پرتغال، شیلی، کلمبیا، بلژیک و فرانسه به عنوان تیم‌های اول تا دهم آخرین رنکینگ فیفا در صورت صعود این شانس را خواهند داشت تا به همراه روسیه به عنوان سرگروه در سید یک قرار بگیرند. از این بین 7 تیم در کنار میزبان در سید یک قرار می‌گیرند و تیم‌های هشتم به بعد طبق سهمیه‌بندی از پیش تعیین شده در سیدهای دوم تا چهارم جای خواهند گرفت.
 سید دوم


در سید 2 تیم‌هایی قرار می‌گیرند که از قاره‌های آفریقا، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه جواز حضور در جام جهانی را گرفته‌اند. با توجه به جایگاه خوب تیم‌های برزیل، آرژانتین، شیلی و کلمبیا در رنکینگ فیفا و قرار گرفتن این تیم‌ها در سید یک، در این گروه اروگوئه تنها نماینده آمریکای جنوبی خواهد بود و احتمالا نیجریه، ساحل عاج، آفریقای جنوبی و اوگاندا از قاره آفریقا این سید را تکمیل خواهند کرد. دیگر تیم گلدان دوم برنده بازی پلی‌آف بین تیم پنجم آمریکای جنوبی و نیوزیلند به عنوان نماینده اقیانوسیه خواهد بود.
 سید سوم
گلدان سوم رقابت‌ها جایی است که نام تیم ملی کشورمان در آن قرار خواهد گرفت. در سید سوم 4 تیمی که مستقیما از آسیا صعود کرده‌اند در کنار 3 تیم اول آمریکای شمالی(احتمالا مکزیک، آمریکا و کاستاریکا) قرار خواهند گرفت. دیگر تیم حاضر در این گروه برنده پلی‌آف بین تیم چهارم آمریکای شمالی(احتمالا هندوراس) و نماینده پنجم آسیا خواهد بود. بنابراین تیم ملی کشورمان در جام جهانی روسیه با نمایندگان آمریکای شمالی و آسیا همگروه نخواهد شد.
 سید چهارم
تیم‌های آلمان، فرانسه، لهستان، پرتغال و سوئیس با توجه به رنکینگ فیفا شانس قرار گرفتن در سید اول مراسم قرعه‌کشی را خواهند داشت. دیگر تیم‌های اروپایی که در سید یک قرار نگرفتند نیز سید چهارم مسابقات جام جهانی 2018 را تشکیل می‌دهند. در این سید احتمالا شاهد حضور تیم‌های قدرتمندی مثل انگلیس، ایتالیا یا اسپانیا خواهیم بود.
 سخت‌ترین گروه ممکن
با توجه به مشخص شدن سیدبندی و تیم‌هایی که احتمالا در جام جهانی حاضر خواهند بود می‌توان پیش فرضی از سخت‌ترین گروه ممکن برای تیم ملی کشورمان داشت. در صورت قرار گرفتن در گروه‌های دوم تا هشتم، تیم ملی کشومان با یکی از تیم‌های اول تا هفتم جهان همگروه خواهد بود. در صورت عدم تغییر رنکینگ فیفا یکی از تیم‌های برزیل، آلمان، آرژانتین، سوئیس، لهستان، پرتغال یا شیلی به عنوان سرگروه در گروه ما قرار خواهد گرفت. مسلما بدترین حالت قرار گرفتن در گروه‌های برزیل، آلمان، آرژانتین و پرتغال خواهد بود. از سید دوم هم می‌تواند نیجریه و ساحل عاج سخت‌ترین قرعه‌های ممکن باشند. اضافه شدن یکی از تیم‌های قدرتمند سید چهارم مثل ایتالیا، اسپانیا یا انگلیس می‌تواند اوج بدشانسی باشد و ایران را در گروه مرگ قرار دهد.
 آسان‌ترین گروه ممکن
قرار گرفتن در گروه A که روسیه را به عنوان سرگروه دارد مسلما شروع خوبی برای یک قرعه آسان خواهد بود. اضافه شدن تیمی مثل اوگاندا یا برنده بازی پلی‌آف آمریکای شمالی و اقیانوسیه که احتمالا هندوراس و نیوزیلند خواهند بود یعنی اوج خوشبختی! به این قرعه خوشبختی یک تیم نه چندان قدرتمند اروپایی مثل دانمارک، مونته نگرو، یونان یا اسلواکی را هم اضافه کنید. در این شرایط ایران می‌تواند خوشبخت‌ترین تیم جام جهانی 2018 روسیه لقب بگیرد.