دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت استگروه اقتصادی/  معاون اول رئیس جمهوری تأکید کرد: دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت به مردم است و قطعاً به این تعهد خود عمل خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی ظهر دیروز به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد. جهانگیری در این جلسه سهام عدالت را طرحی پراهمیت ارزیابی کرد و گفت: بر اساس طرح سهام عدالت، تعدادی از بهترین و سودآورترین شرکت‌ها و کارخانه‌های کشور به این طرح اختصاص داده شده‌اند و عملاً مشمولان سهام عدالت به نسبت مبلغ واریزی و به نسبت سهامی که دارند از سود این طرح برخوردار خواهند شد.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به برخی موانع و مسائل پیش روی ساماندهی طرح سهام عدالت، از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواست طی جلساتی با دستگاه‌های مرتبط، حداکثر ظرف یک ماه آینده نظرات و دیدگاه‌های دستگاه‌های ذیربط را دریافت و راهکارهایی برای حل این موانع تدوین و به جلسه آینده شورای عالی ارائه کنند.


وی با اشاره به پایان یافتن زمان واریز مبالغ ما‌به‌التفاوت ارزش سهام اختصاص یافته به مشمولان سهام عدالت و اینکه بخش اندکی از مشمولان سهام عدالت موفق به پرداخت مبلغ ما‌به‌التفاوت شده‌اند، گفت: لازم است مهلت تعیین شده تمدید و به مردم اطلاع‌رسانی شود تا سایر مشمولان سهام عدالت بتوانند در صورت تمایل الباقی مبلغ سهام اختصاص یافته خود را پرداخت کنند.
جهانگیری همچنین گزارش رئیس سازمان خصوصی‌سازی از عملکرد واگذاری‌ها از سال 1380 تا کنون را مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: در واگذاری‌های انجام شده، اگر بنگاه‌های واگذار شده، بر اساس شاخص‌هایی نظیر اشتغالزایی، سرمایه‌گذاری و بهره‌ وری عملکرد موفقی داشته باشند، بدین معناست که خصوصی‌سازی موفق بوده اما اگر شاخص‌ها بیانگر عملکرد نامناسب باشد لازم است آسیب شناسی صورت گرفته و روند کار اصلاح شود اما در هر صورت هیچ تردیدی در اصل واگذاری‌ها وجود ندارد. در این جلسه که وزیران امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس کل دیوان محاسبات کشور و رئیس سازمان بازرسی کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از نحوه واگذاری‌ها از سال 1380 تا 1396 ارائه و آخرین وضعیت بنگاه‌های واگذار شده مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این نشست گزارشی نیز از طرح ساماندهی سهام عدالت ارائه شد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که از 49 میلیون نفر مشمولان طرح سهام عدالت، پس از فراخوان، حدود 38 میلیون نفر به سامانه مراجعه و صورتحساب خود را دریافت کردند اما از این تعداد بخش اندکی موفق به واریز نقدی باقی مانده سهام خود شدند.
تمدید یک ماهه مهلت پرداخت الباقی سهام
در پایان این جلسه پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد مهلت پرداخت نقدی الباقی سهام اختصاص یافته مشمولان طرح سهام عدالت به مدت یک ماه دیگر تمدید شود و در این مدت وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلساتی با حضور دستگاه‌های ذیربط مسائل حقوقی و موانع قانونی پیش روی ساماندهی طرح سهام عدالت را بررسی و راهکارهای لازم را تدوین و به جلسه آینده شورای عالی برای تصمیم‌گیری ارائه کنند.
توزیع سود سهام عدالت در دستور کار امروز شورای اصل 44 نبود
معاون سازمان خصوصی‌سازی با رد خبر منتفی شدن توزیع سود سهام عدالت در جلسه شورای اصل 44 قانون اساسی، گفت: در دستور جلسه این شورا موضوع توزیع سود سهام عدالت وجود نداشته است. داود خانی معاون سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه سود سهام متعلق به حدود 49 میلیون نفر ایرانی است، افزود: شورای اصل 44 در اسفند ماه سال گذشته مجوز توزیع سود را به سازمان خصوصی‌سازی داده و از این رو انتشار شایعاتی مبنی بر منتفی شدن توزیع سود سهام عدالت در جلسه امروز این شورا بی‌اساس است.  
خانی با تأکید دوباره بر اینکه در دستور کار جلسه شورای اصل 44 بررسی توزیع سود سهام عدالت در دستور کار نبوده است، ادامه داد: مطابق با قانون و مقررات باید سود سهام عدالت میان مشمولان این سهام توزیع شود اما با توجه به اینکه این سود میان چندین میلیون نفر از جمعیت ایران باید توزیع شود نیازمند هماهنگی‌های مختلف در دستگاه‌های اجرایی است که به زودی اعلام می‌شود.