جهانگیری: همه نظام در مورد سیاست جدید ارزی متحد هستند

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه همه نظام در مورد سیاست جدید ارزی متحد هستند، گفت: شخص مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری، دولت، قوه قضاییه، مجلس و نیروهای امنیتی با سیاست جدید ارزی همراه هستند.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در آیین رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما «نظام یکپارچه معاملات ارزی» که در محل بانک مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: دولت از سیاست جدید ارزی عقب‌نشینی نمی‌کند و هر کس فکر می‌کند دولت از آن عقب‌نشینی می‌کند، ما و دولت را نشناخته است. خوشبختانه قوه قضاییه، مجلس و نیروهای امنیتی پای کار هستند که این سیاست به نتیجه برسد و همه نظام از جمله شخص مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری در مورد این سیاست متحد هستند.
معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت فعال‌سازی سپرده‌های ارزی، اظهار کرد: ما در این زمینه تضمین بانک‌ها را هم پیش‌بینی کردیم و لازم است بانک‌ها در این جهت تبلیغ کنند. متاسفانه در دوره‌ای عده‌ای می‌خواستند با اعتماد مردم بازی کنند. آنها ارز مردم را گرفتند و به گونه‌ای برخورد کردند که بی‌اعتمادی به وجود آمد این در حالی است که بزرگترین سرمایه ایران برای پیشرفت و مقابله با چالش‌ها، اعتماد مردم است و هر مدیری در جایی قرار می‌گیرد باید قدر این اعتماد را بداند.
جهانگیری با بیان اینکه صرافی‌ها در روزهای سخت به کمک اقتصاد ایران آمدند، گفت: گاهی می‌گویند دولت به صرافی‌ها بی‌اعتناست که این ناحق است. آنها مردان روزهای سخت کشور بودند و ما به آنها نیاز داریم البته باید با سیاست‌های بانک مرکزی هماهنگ باشند اما در عین حال لازم است از فعالیت اقتصادی‌شان سود ببرند. ما از بانک‌ها می‌خواهیم در این زمینه بدجنسی نکنند و ارز را فقط به صرافی‌های خودشان ندهند بلکه با صرافی‌های خوشنام و قوی هم کار کنند.

جهانگیری اضافه کرد: طبیعی است که دولت نمی‌تواند در این زمینه بی‌تفاوت باشد و باید عکس‌العمل نشان دهد و شرایط را مدیریت کند. ما به گونه‌ای تصمیم گرفتیم که کمترین آسیب به فعالان اقتصادی وارد شود. نرخی که اعلام شد هم بر اساس نظرات سازمان‌های بین‌المللی، بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی بود در واقع نرخی که دولت اعلام کرد معدل نرخ اعلامی نهادهای خارج از دولت بود. بر اساس محاسبات و با توجه به نرخ 3700 تومانی دلار در سال 96، قیمت دلار در اواخر سال از 4200 تومان کمتر بود و نهایتا با این نرخ فعالان اقتصادی این اطمینان را پیدا کردند که می‌توانند با همین قیمت واردات و صادرات انجام دهند.
وی در ادامه اظهار کرد: بانک مرکزی بنایش بر این بود که سامانه‌ای را برای رصد، مدیریت و نظارت بر منابع ارزی ایجاد کند. مگر می‌شود بانک مرکزی یک کشوری نداند چه بلایی بر سر ارزی می‌آید که در کشور وجود دارد. گاهی اوقات ارز گرفته می‌شد اما کالایی وارد نمی‌شد بنابراین ما نیازمند سامانه‌ای بودیم که امکان نظارت الکترونیکی در آن وجود داشته باشد. در حال حاضر هم سامانه الکترونیکی نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) این امکان را فراهم می‌کند و در واقع واردات کالا و خدمات به کانال‌های رسمی واگذار می‌شود این در حالی است که پیش از این نمی‌دانستیم ارزی که خریداری می‌شود به چه منظوری است، آیا آن را به خانه می‌برند یا با آن کالای قاچاق خریداری می‌کنند؟ ما که مسئول تامین این ارز نیستیم و اول باید نیاز اصلی مردم تامین شود.
جهانگیری افزود: رسالت بانک مرکزی هم این بود که این ارز به سمت کالاهایی برود که از طریق رسمی وارد می‌شوند، ما باید اطمینان حاصل کنیم کالایی به خارج می‌رود ارز آن به چرخه اقتصادی بر می‌گردد. کدام اقتصاد حاضر است منابع خود را به کالا تبدیل کند و بعد برایش مهم نباشد که این منابع به داخل بر می‌گردد یا نه، بنابراین باید نظامی طراحی می‌شد که مطمئن شویم ارز به کشور بر می‌گردد و منابع ارزی متناسب با اولویت‌های کشور هزینه می‌شود.