مقام ارشد اتحادیه اروپا: همکاری‌های ایران و اروپا در بخش انرژی ادامه می‌یابد

خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا، از ادامه همکاری‌های این اتحادیه با ایران در بخش انرژی به رغم احتمال اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا خبر داد.
به گزارش ایرنا، لارنس نورمن در توییتی به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نام وی فاش نشده است، نوشت که سران اتحادیه اروپا که برای شرکت در نشست غیررسمی با سران کشورهای غرب بالکان به صوفیه بلغارستان رفته اند، تصمیم گرفتند مادامی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرای برجام ادامه دهند.
سران اتحادیه اروپا همچنین بر لزوم محافظت از منافع اقتصادی اروپا در برابر فشار تحریم‌های آمریکا تاکید کردند.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا در مورد نحوه واکنش به اقدام ترامپ در خروج آمریکا از برجام گفت: ما وحشت نکرده ایم. وی با بیان اینکه تمام گزینه‌ها برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی نقائصی دارد گفت که در جریان نشست چهارشنبه شب سران اتحادیه اروپا در صوفیه نیازی به تصمیم گیری در مورد تمهیدات خاص نیست.
نورمن در توییتی دیگر به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشت: سفر آخر هفته (29و30اردیبهشت) میگوئیل آریاس کانته،مسئول امور انرژی و اقلیم اتحادیه اروپا به تهران تائید شده و این اقدام پیام ادامه همکاری با ایران در بخش انرژی خواهد بود.
رئیس‌جمهوری آمریکا سه ‌شنبه شب 18 اردیبهشت، با تکرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند و اعمال تمام تحریم‌های هسته‌ای ضد ایرانی را از سر خواهد گرفت.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است و سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام کردند.