بلیط هواپیما

لاریجانی در دیدار رئیس دومای روسیه: تغییراتی در رفتار آمریکایی‌‌ها درحال رخ دادن است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم سهم بسیاری داشته‌اند و امروز نفس تروریست‌ها در سوریه به شماره افتاده است.
علی لاریجانی که در راس هیاتی به ولگوگراد روسیه سفر کرده بود در دیدار با ویاچسلاو ولودین رئیس دومای روسیه افزود: آمریکایی‌‌ها به ایران و روسیه فشار می‌آورند و دو کشور را تحریم می‌کنند، این موضوع نشان می‌دهد که مشکل آنها در جای دیگریست.
وی با بیان اینکه با تصمیمات رئیس جمهوری روسیه و رئیس دوما، شاهد همکاری‌های بیشتری میان دو طرف هستیم، افزود: ایران و روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم در منطقه سهم به سزایی داشته‌اند.
رئیس مجلس با بیان اینکه تغییراتی در رفتار آمریکایی‌‌ها درحال رخ دادن است و ایران و روسیه باید مشورت‌های نزدیک‌تری داشته باشند، گفت: خوشبختانه در زمینه حمل و نقل و کشاورزی همکاری‌های خوبی میان ایران و روسیه صورت گرفته است.

لاریجانی با اشاره به اینکه در زمینه همکاری‌های صنعتی پیشرفت‌های خوبی ایجاد و پیشنهادهای خوبی هم ارائه شده است، یادآور شد: در شرایط کنونی آمادگی لازم برای همکاری‌های بیشتر وجود دارد، به ویژه استان‌های ایران با کشور روسیه همکاری‌های خوبی داشته‌اند و حتی استاندار ولگوگراد توضیحات زیادی درباره همکاری‌های ایران داده و ایده‌های خوبی در زمینه همکاری‌های استانی داشتند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نشست بعدی در ایران برگزار خواهد شد و در آن جلسه مشترک ابعاد و همکاری‌های پارلمانی جدید را نیز بررسی خواهیم کرد.
رئیس دومای روسیه هم با تقدیر و تشکر از سفر لاریجانی به روسیه، گفت: این سفر قطعا می‌تواند به تقویت همکاری‌ها و تعامل‌های بین دو کشور کمک کند.
ویاچسلاو ولودین ادامه داد: آمریکایی‌‌ها از یک طرف حرکت دوگانه انجام می‌دهند اما می‌خواهند انحصاری و یکجانبه تصمیم بگیرند و جهان یک قطبی را تشکیل دهند.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی روابط دو کشور با پویایی هر چه بیشتر درحال گسترده‌تر شدن است، حال مهم این است که تصمیمات در ابعاد پارلمانی و در سطح ایجاد قانون عملیاتی شود، از این رو باید همکاری‌های پارلمانی دو کشور گسترش یابد.
* لاریجانی از همکاری‌های ریلی ایران و روسیه حمایت کرد
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در نشست کمیسیون همکاری مجلس شورای اسلامی و دومای دولتی مجمع فدرال فدراسیون روسیه از همکاری‌های ریلی و حمل و نقل تهران و مسکو حمایت کرد.
علی لاریجانی در این نشست که با حضور هیات پارلمانی کشورمان و جمعی از مسئولان اتاق بازرگانی و معاونان وزرای ایران و روسیه برگزار شد، با اشاره به گزارش معاون وزیر راه ایران در خصوص همکاری‌های دو کشور اظهار داشت: قطعا مجلس به حوزه حمل و نقل به ویژه حوزه ریلی و همچنین به شرکت‌های حمل و نقل بین دو کشور توجه خواهد کرد.
* ورود لاریجانی به بلاروس و دیدار با رئیس‌جمهور این کشور
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر به روسیه، به دعوت همتای خود و در پاسخ به سفر قبلی رئیس مجلس سنای بلاروس در راس هیاتی عالی رتبه وارد مینسک شد.
لاریجانی در بدو ورود به بلاروس مورد استقبال رئیس گروه دوستی بلاروس و ایران و رئیس کمیته بین الملل مجلس بلاروس قرار گرفت.
علی لاریجانی در این سفر با الکساندر لوکاشینکو، رئیس‌جمهور بلاروس در محل کاخ استقلال دیدار و گفت وگو کرد.
در این دیدار رئیس‌جمهور بلاروس ضمن اعلام آمادگی کشورش برای گسترش روابط تجاری، صنعتی و کشاورزی خواستار افزایش صادرات و واردات میان دو کشور شد.
لاریجانی نیز در ادامه آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش صادرات و واردات بین دو کشور را اقدامی لازم و ضروری میان دو کشور دوست دانست.
فروش گوشت قرمز، گندم، چوب، کاغذ، خمیر کاغذ و همچنین کامیون، تراکتور و ماشین‌های سنگین معدنی ازسوی بلاروس به ایران و در مقابل خرید نفت، تولیدات پتروشیمی، دارو، خشکبار، میوه و سبزیجات از ایران از جمله محورهای گفتگوی دکتر لاریجانی با لوکاشنکو بود.
همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار سلام مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور ایران را به رئیس‌جمهور بلاروس اعلام کرد.
سایر اخبار این روزنامه
ریشه‌ها و پیامدهای افزایش نرخ نقدینگی در اقتصاد ایران رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان: راه حل مشکلات کشور خالی کردن پشت دولت نیست آیت‌الله سیستانی خواستار توقف فوری خشونت‌ها در بصره شد لاریجانی در دیدار رئیس دومای روسیه: تغییراتی در رفتار آمریکایی‌‌ها درحال رخ دادن است نامه نهادهای بین‌المللی حقوق بشر به ماکرون برای توقف فروش سلاح به عربستان و امارات رکورد بی‌سابقه خرید نفت چین از ایران در بیانیه مشترک سران در پایان اجلاس سه جانبه تهران تاکید شد؛ ادامه همکاری سه کشور تا نابودی نهایی گروه‌های تروریستی در سوریه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس ‌جمهوری ترکیه و هیئت همراه: مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام اتحاد کشورهای اسلامی است توسل به نردبان تخریب – 4 تخریب با ابزارهای دینی دکتر روحانی در دیدار رئیس‌جمهور روسیه: اعتماد دو دولت برای توسعه همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در تاریخ روابط ایران و روسیه بی‌سابقه است براساس اعلام دفتر توسعه سازمان ملل متحد رشد شاخص انسانی جمهوری اسلامی ایران در جایگاه نخست جهانی قرار گرفت