جست‌وجوی کاخ رؤیاها با قمار و بازی آنلاین!

پریسا اسلام‌زاده- شهروند| بازی کنید و مایه‌دار شوید. این جمله را حالا بسیاری از شاخ‌های اینستاگرامی و حتی سلبریتی‌ها تبلیغ می‌کنند. یکی با خودروی لاکچری و ویلای خارج از کشورش، آن یکی با آتش‌زدن دلار! و ... خلاصه هر کس روشی در پیش گرفته تا قانعتان کند که با قمار آنلاین یک‌شبه می‌توانید میلیاردر شوید، اما ماجرا بسیار شبیه ماجرای هرمی‌هاست. سرشاخه‌های پولدار و زیرشاخه‌های بازنده.
از پیش‌بینی‌های فوتبال و قمار آنلاین که بگذریم، گیم‌های مرحله به مرحله هم یکی از روش‌های عجیب پولدارشدن در اینستاگرام است. شما برای صعود به مرحله بالاتر باید مدام پول بدهید، اما بعد از مدتی پی می‌برید که صعود از یک جایی به بعد ممکن نیست و سایت قفل می‌کند. هیچ تلفن یا نشانی یا هویت دقیقی برای این سایت‌ها وجود ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند جوابگوی پول‌های بر باد رفته شما باشد.
از آقازاده معروف
 تا ورزشکاران و بازیگران قمارباز


آقازاده معروف اینستاگرام مدعی است که تمام ثروتش را از قمار آنلاین به دست آورده است! البته او تنها کسی نیست که این ادعا را دارد. خواننده بی‌نام و نشان جنوبی که حالا با نمایش زندگی لاکچری‌اش تبدیل به یکی از شاخ‌های اینستاگرام شده، یکی دیگر از کسانی است که ادعا دارد با سایت‌های غیرقانونی پیش‌بینی فوتبال مایه‌دار شده و حالا خودش در کشور ترکیه یکی از سایت‌های معروف و پرطرفدار پیش‌بینی مسابقات فوتبالی را اداره می‌کند. به‌جز شاخ‌های اینستاگرامی، سلبریتی‌های زیادی هم به تبلیغ سایت‌های پیش‌بینی فوتبال و در واقع قمار آنلاین می‌پردازند و بسیاری از کاربران به اعتبار این هنرمندان و ورزشکاران است که اعتماد می‌کنند و سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.
این اتفاقات درحالی رخ می‌دهد که چندی پیش رئیس پلیس فتا اعلام کرده بود هنرمندان و ورزشکاران اجازه تبلیغ چنین سایت‌هایی را در صفحات شخصی خود ندارند، چون تبلیغ عمل مجرمانه، طبق قوانین جرم است و چنین افرادی مرتکب جرم می‌شوند. البته ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چرا پلیس این سایت‌های متخلف را فیلتر نمی‌کند که جواب این سوال کاملا واضح است. در صورتی که این سایت‌ها شناسایی شوند حتما فیلتر می‌شوند، اما مشکل اینجاست که فیلتر شدن تاکنون هیچ تاثیری در کاهش فعالیت آنها نداشته و کاربران با قوی‌ترین فیلترشکن‌ها وارد
 سایت‌ها می‌شوند.
بازی‌ها پرطرفدارترند
با وجود این، به نظر می‌رسد هشدارهای مکرر پلیس چندان هم بی‌تأثیر نبوده و افراد ترجیح می‌دهند به جای سایت‌های پیش‌بینی فوتبال با بازی‌های آنلاین به کاخ رویاهایشان برسند، اما واقعیت این است که ماجرای گیم‌های آنلاین هم تفاوت خاصی با بقیه سایت‌های قمار ندارد.
اگر شما یک گیمر معمولی هستید و تازه قرار است وارد چنین وادی‌هایی شوید، ممکن است در ابتدا همه چیز عادی به نظر برسد چون برای ثبت نام مقداری پول پرداخت می‌کنید و بعد وارد بازی می‌شوید.
تا دلتان بخواهد هم می‌توانید برای ادامه بازی و پولدار شدن انگیزه داشته باشید، چون آدم‌های زیادی را در دنیای مجازی پیدا می‌کنید که اعتراف می‌کنند با بازی کردن در فلان سایت و پیش‌بینی فوتبال در آن یکی سایت پولدار شده‌اند و دارند اسکناس پارو می‌کنند. همیشه اما همه چیز به این سادگی اتفاق نمی‌افتد. بعد از گذراندن هر مرحله باید برای این‌که اکانت‌تان را شارژ کنید دوباره پول پرداخت کنید.
شما همچنان با امید به بازی خود ادامه می‌دهید، اما در کمال تعجب می‌بینید که از یک مرحله بالاتر نمی‌روید. بعد از مدتی با این واقعیت تلخ مواجه می‌شوید که هفته‌ها و شاید ماه‌هاست زندگی خود را تعطیل کرده‌اید و پای گوشی نشسته‌اید و کلی هم پول از جیب‌تان رفته اما چیزی کاسب نشده‌اید و نمی‌توانید به مراحل بالاتر بروید.
وقتی همیشه در یک مرحله بازی درجا می‌زنید
این نوع از سایت‌ها مدعی پرداخت جایزه‌های میلیونی به برندگان خود از طریق شرط‌بندی یا بازی هستند اما همیشه با استفاده از تقلب‌های خاص خود امکان برنده‌شدن را به کاربران عادی نمی‌دهند. سایت‌های پیش‌بینی فوتبال و بازی‌های آنلاین به این صورت کار می‌کنند که کاربر در ابتدا باید مبلغی را به ‌عنوان اعتبار در حسابی که برای او باز شده، قرار دهد، سپس با توجه به سطح هر بازی و ضرایب بازی‌های مختلف که از سوی مدیر سایت تعیین شده است، اعتبارش افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.در واقع شما باید خیلی حرفه‌ای باشید و چندین‌بار از این طریق گزیده شده باشید تا راه و چاه دستتان بیاید و ضرر نکنید.
سایت‌هایی با عمر یک هفته
بر اساس گزارش‌های پلیس فتا طی 2‌ سال گذشته سایت‌های زیادی در این زمینه راه‌اندازی شده‌اند که تعدادی از آنها بعد از مدت یک هفته از زمان راه‌اندازی و جذب سرمایه به بهانه‌های مختلف سایت خود را تعطیل و مبالغ هنگفتی را از افراد کلاهبرداری کردند که درنهایت هم دست مالباختگان به هیچ جا بند نبوده است. این کلاهبردارهای بی‌نام و نشان برای اینکه سود کلانی به جیب بزنند با دستکاری در فرم‌های پیش‌بینی نتایج و نحوه امتیازدهی شرکت‌کنندگان نتایج را در جهت کسب سود بیشتر خودشان تغییر می‌دهند و بازی‌های آنلاین را هم به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که کاربران نتوانند به مراحل پایانی برسند.
مثلا آنها به شما پیشنهاد می‌دهند که برای عضویت در سایت فقط 20‌هزار تومان پرداخت کنید. آنها به شما می‌گویند اگر در بازی آنلاین یا پیش‌بینی‌ها برنده نشوید فقط 20‌هزار تومان باخته‌اید اما اگر برنده شوید، پولی میلیونی به دست می‌آورید و درست زمانی که کاملا از نظر روانی درگیر این بازی‌ها شدید، هر بار هزینه شارژ اکانت‌تان را بالاتر می‌برید و به سایت سود می‌رسانید. درنهایت هم سود فقط به جیب کلاهبردارها می‌رود و شما فقط مبالغ ناچیزی برنده می‌شوید و اگر زود گوشی به دست‌تان نیاید ممکن است با ضرری هنگفت روبه‌رو شوید.
طعمه سارقان مجازی می‌شوید
یکی دیگر از مخاطرات این بازی‌های آنلاین در سایت‌هایی که نه مجوزی دارند و نه اعتباری، این است که شما نمی‌دانید که قرار است با چه کسانی بازی کنید. گاهی حتی امکان دارد اسیر بدافزارها و ویروس‌هایی شوید که منجر به افشای اطلاعات شخصی و مالی شما می‌شوند و چه بسا که بتوانند با استفاده از رمز دوم حسابتان اقدام به برداشت تمام موجودی شما کنند.
سلبریتی‌ها
درباره ثروت قماریشان راست می‌گویند؟
واقعیت چنین بازی‌هایی که به کاربران وعده ثروتمندشدن می‌دهند، سرابی بیش نیست. حقیقت این است که «شاخ‌های اینستاگرام» که به ‌طور شبانه‌روزی به تبلیغ این سایت‌ها می‌پردازند از طریق بازی‌کردن یا پیش‌بینی فوتبال پولدار نشده‌اند، بلکه به صورت مدام از گردانندگان این سایت‌ها پول می‌گیرند تا برایشان تبلیغ کنند. در واقع فقط افراد معدودی هستند که می‌توانند از طریق بازی‌هایی مثل تخته نرد،پوکر و انفجار که در حال حاضر از محبوب‌ترین بازی‌های آنلاین هستند، پول دربیاورند. اغلب این افراد هم خودشان گردانندگان این سایت‌ها هستند که برای مرحله به مرحله این بازی‌ها از مشترکان پول می‌گیرند اما برنامه سایتشان را جوری تنظیم می‌کنند که تنها اکانت‌های مشخصی بتوانند به آخرین مرحله برسند و برنده جایزه‌های میلیونی شوند. با این حساب نه‌تنها شما با شرکت در چنین بازی‌هایی نمی‌توانید پولدار شوید، بلکه بخشی از سرمایه خود را هم از دست می‌دهید و جیبتان حسابی خالی می‌شود.