کاغذ و گرانی‌اش که آمار کتابخوانی را پرپر کرد

برای کسانی که کتاب و کتابخوانی به نحوی برایشان دغدغه است، این روزها روزهای عجیبیست. همه متفق القول معتقدند که با این وضع‌گرانی در بازار کاغذ و ملزومات چاپ، این صنعت و به دنبال آن فرهنگی که با خود مي‌آورد روبه ورشکستگی کامل مي‌رود.
 اما شاید پر بیراه نباشد اگر ادعا کنیم  تا پیش از این عملکرد وزارت  فرهنگ و ارشاد دولت حسن روحانی در عرصه رسانه‌ها مکتوب و البته کتاب گرچه هنوز با معیارهای مطلوب فاصله دارد اما موجبات راه افتادن جریان کتابخوانی بعد از یک دوره رکود  شده بود.
بسط و گسترش رسانه‌های اجتماعی مانند گروه‌های تلگرامی و اینستاگرام به موازات بازتر شدن سیاست‌های تولید کتاب تالیفی و کمتر شدن حساسیت‌ها و تنگ نظری‌ها در این حوزه توانست تاثیر بالایی در ترغیب جوانان به مطالعه داشته باشد.
شاید اگر بگوییم در چهار پنج سال اخیر کتاب و کتابخوانی به یک مد و یک پرستیژ خاص اجتماعی بدل شد حرف بیراهی نزده باشیم .


به مدد این فضا شاهد صف‌های امضا و فروش بالای برخی از کتاب‌ها  ترجمه ای و حتی تالیفی بودیم که گرچه منتقدانی دارد اما در کلیت خود نشانه‌های خوبی از اقبال عمومی جوانان به کتاب داشت.
طرح‌های پیشین وزارت ارشاد مانند حمایت از مولفین و نمایشگاه‌های استانی و بالاخره انتخاب پایتخت کتاب و رقابت شهرهای مختلف برای به دست آوردن این امتیاز نیز در این فضا کم تاثیر نبود.
اما درست هنگامی که کتاب و کتابخوانی مي‌رفت تا در موازات شبکه‌های اجتماعی، خودی نشان داده و به نحوی وارد زندگی جوانان ایرانی شود، توفان گرانی دلار و به عبارت بهتر افت ارزش پول ملی، از راه رسید و این فرصت را از صنعت نشر گرفت.
در شرایطی که ناشران برای ارائه کتاب‌های تالیفی و ترجمه ای جدید با یکدیگر رقابت سالم و گاهی ناسالم (به دلیل نبودن قانون کپی رایت بین‌المللی) را با هم آغاز کرده بودند. ناگهان گیشه‌ها را بستند و دست رد بر سینه اکثر آثاری زدند که کمتر مولفه بازاری شدن را بر پیشانی دارد و این ضایعه درست در هنگامی به وقوع پیوست که همه چیز اگرچه آهسته اما خوب پیش مي‌رفت.
گاهی ممکن است بسیاری از اصحاب فرهنگ از آمار پائین مطالعه کتاب در جامعه ما سری به افسوس تکان دهند اما مي‌شود تصور کرد این آمار گاهی با عواملی پائین نگه داشته مي‌شوند که گرچه زنده و هوشمند و هدفمند نیستند اما تاثیری شگرف و مخرب بر این شاخصه فرهنگی مي‌گذارند و آن را مانند بادبادکی در معرض بادهای مخالف به زیر مي‌کشند.
منبع: خبر آنلاین