داغدار کسی هستیم که سلطان خنده بود

بابک صحرایی در بخشی از مراسم تشییع خشایار الوند گفت: برای ما مردم بی‌لبخند چه داغی بالاتر از اینکه فردی را از دست دهیم که لبخند به ما هدیه می‌داد. امروز این حجم از مردمی که آمدند، نشان می‌دهد که مردم هنرمندان حقیقی خود را می‌شناسند و به سمت آنها می‌روند.
به گزارش ایلنا، مراسم تشییع خشایار الوند (نویسنده سینما و تلویزیون) با حضور هنرمندان در خانه سینما واقع در خیابان وصال برگزار شد.
کامران ملکی در ابتدای این مراسم گفت: امروز یکی از روزهای بد فیلمنامه‌نویسان است. هیچ‌کس انتظار نداشت که خشایار الوند به این زودی و به این آسانی ما را ترک کند. خشایار همواره دوست داشت مردم شاد باشند و در آخرین روزهای عمر خود نیز دوست داشت که خنده بر لب مردم بنشاند. بابک صحرایی (شاعر) نیز در بخشی از این مراسم گفت: برای ما مردم بی‌لبخند چه داغی بالاتر از اینکه فردی را از دست دهیم که لبخند به ما هدیه می‌داد. امروز این حجم از مردمی که آمدند، نشان می‌دهد که مردم هنرمندان حقیقی خود را می‌شناسند و به سمت آنها می‌روند. امروز کمر سیروس الوند شکست. ما قطعا جایگزینی برای هنرمندانی همچون خشایار نخواهیم داشت.
بهروز رضوی (گوینده پیشکسوت رادیو) دیگر سخنران مراسم بود که گفت: بر داغ کسی نشستیم که سلطان خنده ایران‌ بود. مهمترین خصیصه خشایار خنده‌اش بود. حال چه کنیم که او نیست و در نبود او به غیر از غصه خوردن و قدر هم را دانستن؛ چه کار می‌توان کرد؟ همه با او خاطرات خوبی دارند و هیچ‌کس نمی‌تواند او را فراموش کند. این حادثه برای او به خاطر پرکاری برای خنده آوردن بر لب مردم بود. اینکه فکر می‌کرد عید امسال چطور مردم را بخنداند اما از فشار کاری؛ این حادثه برایش اتفاق افتاد. البته تقدیر را نمی‌توان نادیده گرفت.


سیروس مقدم در ادامه این مراسم اظهار داشت: نمی‌دانم چه بگویم. من در ۱۰ سال گذشته با خشایار و تیم پایتخت فراتر از همکاری رفتیم و مشکلات و دغدغه‌های همدیگر را می‌دانستیم. صبح که اینجا می‌آمدیم، باور نمی‌کردیم که خشایار نباشد و منتظر او بودیم تا با هم به این مراسم بیاییم. هنوز هیچ‌کدام از ما پایتختی‌ها فوت او را باور نکردیم و از این موضوع شوکه هستیم.
وی ادامه داد: خشایار عاشق زندگی و همسرش بود و می‌خواست خوب زندگی کند. او خیلی سرحال و شاداب بود و حتی۶۰ صفحه اول فیلمنامه را به محسن‌ تنابنده تحویل داده بود. همه از این اتفاق شوکه شدیم و هنوز نتوانستیم آن را باور کنیم. خشایار دارای پشتکار همراه و خانواده دوست بود. از طرف تیم پایتخت به تمام جامعه هنری تسلیت می‌گویم. یک رکن اساسی از فیلمنامه‌نویسان این مملکت رفت که اندوخته زیادی داشت و به اوج پختگی رسیده بود. دلم می‌خواست شب بخوابم و صبح بیدار شوم و ببینم که او زنده است.
الهام ایمانی (همسر خشایار الوند) نیز گفت: از همه ممنونم چراکه مراسم همانگونه که خودش می‌خواست باشکوه برگزار شد. خشایار جمله ناتمامی داشت که می‌خواست آن را در جشن دنیای تصویر بخواند و از افرادی تشکر کند که من اینجا می‌گویم. ابتدا می‌خواست از سیروس الوند که راه را با ایشان شروع کرد، تشکر کند. سپس مهران مدیری که خشایار سال‌ها با او کار کرد و سیروس مقدم که همکاری‌های خاطره‌انگیزی داشت.
سیروس الوند (کارگردان) هم با بیان یک بیت شعر و درحالی که گریه می‌کرد، اظهار داشت: وقتی خشایار به دنیا آمد، خیلی زیبا بود و پرستارها انگار که بچه خودشان است، آن را به هم نشان می‌دادند. این بچه از همان ابتدا یک برند بود. شب عروسی او به شدت لذت بردم. عکس بعدی وقتی بود که در اتاق احیا بود و به او شوک می‌دادند و این بچه بالا پایین می‌رفت تا زنده بماند. عکس چهارم وقتی بود که قرار بود من پیکر او را شناسایی کنم و کسی آمد و گفت که این چه کسی است؟ گفتم نویسنده پایتخت است و گفت که می‌شود من سنگ قبر او را بسازم. سیمرغ کیلویی چند، این خیلی اتفاق بزرگی است که بین مردم محبوب باشی.
منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) نیز در پایان این مراسم اظهار داشت: در این دم دم‌های بهار یک بهاری دل‌نشین از بین ما رفت. یکی از زیبایی‌های کار من و خیلی افراد دیگر آشنایی با خشایار و خانواده الوند بود. همه ما باید به یاد داشته باشیم که آنچه که اصیل است می‌ماند. خشایار اصیل بود و هیچ‌چیز جای اصالت فرهنگی موجود در خانواده الوند را نمی‌گیرد.
برزو ارجمند، سروش صحت، علی مسعودی، مجتبی جباری، بهروز شعیبی، همایون اسعدیان، منوچهر شاهسواری، عزیزاله حمید نژاد، ماهور الوند و سیروس الوند ازجمله هنرمندان حاضر در مراسم بودند.
عمده شهرت خشایار الوند به نگارش فیلمنامه سریال‌ها و مجموعه‌های طنزی چون «نقطه چین»، «شب‌های برره»، «باغ مظفر»، «گنج مظفر»، «مرد هزار چهره»، «مرد دو هزار چهره»، «قهوه تلخ»، «ویلای من»، «شوخی کردم» و «در حاشیه» به کارگردانی مهران مدیری؛ «پایتخت»، «پایتخت 3»، «پایتخت 5»، «پایتخت 4» و «علی‌البدل» به کارگردانی سیروس مقدم، «کمربندها را ببندیم» به کارگردانی مهدی مظلومی، «مسافران» به کارگردانی رامبد جوان، «دیوار به دیوار» به کارگردانی سامان مقدم مربوط می‌شود.
خشایار الوند نویسنده سینما و تلویزیون پنجشنبه گذشته به علت ایست قلبی در سن ۵۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.