مسیرهای پیشنهادی ایران به اروپا

برای دومین بار در یک ماه گذشته، رؤسای جمهوری ایران و فرانسه به صورت تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو و درباره آخرین تحولات در راستای حفظ برجام و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی با هم تبادل نظر کردند. آخرین تماس عصر پنجشنبه گذشته صورت گرفت که طی آن دو طرف بر ضرورت استمرار تلاش‌ها برای حفظ و ادامه توافق برجام تأکید کردند، راهی که به نظر می‌رسد گام نخست آن، برقراری آتش‌بس جنگ اقتصادی میان امریکا و ایران است و این هدفی است که بویژه فرانسه و حالا ایران آن را دنبال می‌کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با «امانوئل مکرون»، اهتمام و تلاش فرانسه برای حفظ برجام را حائز اهمیت دانست و گفت: ایران  مصمم به بازگذاشتن همه مسیرها برای حفظ برجام است. او با اشاره به سفر نماینده ویژه رئیس جمهوری فرانسه به کشورمان، اظهار کرد: طرفین ایرانی و اروپایی برجام باید تلاش کنند تا گام‌های متوازنی در راستای حفظ این توافق برداشته شود. روحانی، تشدید تحریم‌ها علیه ایران از سوی امریکا را در بقای برجام مشکل‌آفرین دانست و افزود: افرادی در امریکا هستند که نمی‌خواهند تلاش‌ها برای حفظ برجام موفق باشد که نمونه آن تصمیم اخیر کنگره امریکا در دزدی بیش از یک و نیم میلیارد دلار پول ملت ایران است.
او با بیان اینکه علی رغم کارشکنی‌ها، معتقدیم طرفین باید از فرصت باقیمانده بخوبی استفاده کرده و کارشناسان دوطرف با خلاقیت خود راهکارهای مناسبی را برای حفظ و ادامه برجام پیدا کنند، گفت: اروپا باید تلاش‌های خود را در راستای تأمین منافع مشروع ایران و ایجاد آتش‌بس در این جنگ اقتصادی امریکا تسریع کنند.
روحانی تبادل از طریق اینستکس همزمان با ورود پول فروش نفت از این طریق را در راستای استمرار تلاش‌ها برای حفظ برجام مهم دانست و اظهار کرد: گذشت زمان و از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم خود خواهد کرد. رئیس جمهوری، لغو تحریم‌های امریکا را راهکاری دیگر برای استمرار تلاش‌ها برای حفظ و ادامه برجام و بازگشت شرایط به گذشته دانست و گفت: به هیچ عنوان راهکارهای چند ماهه برای توقف فعالیت‌های ایران قابل قبول نیست. «امانوئل مکرون» نیز در این گفت‌وگو با اشاره به ضرورت تلاش طرفین برای کاهش تنش‌ها و حفظ برجام، گفت: متأسفانه همواره افراطیونی هستند که از تلاش کشورها برای رسیدن به صلح ممانعت می‌کنند و اعلام امریکا مبنی بر سخت‌تر کردن تحریم‌ها علیه ایران در این راستا است. رئیس جمهوری فرانسه با بیان اینکه اروپا اقدامات خود را برای فعال شدن عملی اینستکس تسریع کرده، به بیانیه مشترک سه کشور اروپایی برای تأمین منافع ایران در برجام اشاره کرد و افزود: تحریم‌های امریکا فعالیت تجاری بسیاری از کشورها با ایران را دچار مشکل کرده است. مکرون تأکید کرد: فرانسه اهتمام ویژه‌ای نسبت به حل و فصل مشکلات و حفظ برجام دارد و این نیاز به تلاش همه طرف‌ها دارد. پیش از این، روحانی و مکرون 15 تیرماه با هم گفت‌وگو کردند. براساس آنچه دفتر رئیس جمهوری منتشر کرد، به نظر می‌رسد یکی از محورهای این تماس، درخواست رئیس جمهوری فرانسه برای احیای 1+5 با حضور امریکا در مذاکرات هسته‌ای بود، امری که ایران آن را به لغو همه تحریم‌ها منوط کرد. همزمان با رایزنی‌های رئیس جمهوری فرانسه با همتای ایرانی، رؤسای جمهور فرانسه و روسیه نیز در یک تماس تلفنی، راه‌های حفظ برجام را به بحث گذاشتند. به گزارش «بی بی سی» کاخ ریاست جمهوری روسیه طی بیانیه ای، با اشاره به تماس مکرون و «ولادیمیر پوتین» اعلام کرد که رؤسای جمهور روسیه و فرانسه بر حفظ برجام تأکید و دستیابی به این هدف را نیازمند تلاش‌های متمرکز همه کشورهای درگیر دانستند. در این بیانیه آمده که رؤسای جمهوری دو کشور برجام را عاملی مهم برای تضمین امنیت خاورمیانه و جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای توصیف کردند.