مدیر اداره صادرات بانک مرکزی: اقتصاد کشور را طی 4 ماه اخیر بدون نفت مدیریت کردیم

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با بیان اینکه می‌توانیم اقتصادمان را بدون نفت مدیریت کنیم، گفت: در سه تا 4 ماه اخیر در اوج تحریم‌ها کشور را بدون نفت و ارز مدیریت و کالاهای اساسی مردم را هم به موقع تامین کردیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، صمد کریمی با حضور در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما افزود: بانک مرکزی در راستای اصول تخصصی و حرفه‌ای خود و براساس قوانین بالادستی به ویژه قانون پولی و بانکی کشور و احکام دائمی برنامه توسعه و تصویب هیئت وزیران و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی از سال 1397 وارد دوران جدیدی شد.وی ادامه داد: با روی کار آمدن همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، نقطه عطف دیگری در سیاست‌گذاری پولی و ارزی کشور شکل گرفت.
کریمی افزود: بازار دوم و نرخ بازار آزاد را به رسمیت می‌شناسیم و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی را در آن فضا، درک و براساس آن حرکت می‌کنیم بنابراین اجازه می‌دهیم صرافی‌های مجاز در این بازار به فعالیت‌های خود ادامه دهند و در تامین مالی تجارت و طرح‌های واردات کالا و خدمات و صادرات، نقش آفرینی کنند.
وی اضافه کرد: بانک‌ها هم در کنار آن‌ها وظایف حرفه‌ای و تخصصی خود را انجام می‌دهند همچنین شاهدیم ورود ارز به صورت اسکناس و طلا تسهیل شده است و با اینکه از 21 فروردین 1397 در چارچوب تصویب نامه هیئت وزیران همه صادرکنندگان می‌بایستی ارز خود را به چرخه اقتصادی بر می‌گرداندند باز هم با تحول دیگری مواجه هستیم و همه صادرکنندگان باید ارز خود را به چرخه اقتصادی برگردانند و تکمیل حلقه‌های مفقوده حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت بوده است زیرا حجم تجارت بالغ بر 35 میلیارد دلار فقط با کشورهای همسایه است و بیش از 12 میلیارد دلار مازاد تجارت داریم.
وی ادامه داد: این ساختار نشان می‌دهد می‌توانیم اقتصادمان را بدون نفت مدیریت کنیم. سیاست‌های کشورهای توسعه یافته به سمتی بوده که قیمت نفت، کاهنده باشد پس باید رویکرد دیگری اتخاذ می‌کردیم و در سه تا 4 ماه اخیر در اوج تحریم‌ها کشور را بدون نفت و ارز مدیریت و کالاهای اساسی مردم را هم به موقع تامین کردیم.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: وقتی شرایط تغییر می‌کند باید طرح هایمان را تغییر بدهیم بنابراین هر دوره‌ای از اقدامات بانک مرکزی تحلیل و خاص دوران مربوط به خود را دارد.
کریمی افزود: تحلیل‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد با توجه به رویکرد جدید آثار تکان‌های ارزی ناشی از نوسانات قیمت نفت و اعمال تحریم‌های جدید در بازار ارز را در دامنه مجاز در یک فاز و بازه مورد اطمینانی قرار می‌دهد و آینده را بهتر می‌توانیم پیش‌بینی کنیم.
وی افزود: اکنون فاصله نرخ اسکناس ارز و نرخ حواله به هم نزدیک شدند و این خوب است.کریمی درباره بازار متشکل ارزی هم گفت: بانک مرکزی مسئولیت‌ها و وظایف خود را انجام داده و براساس مصوبات شورای پول و اعتبار کار را ادامه خواهد داد و اقدامات خوبی توسط اعضای هئیت مدیره این بازار در تعامل با کارگزاران این بازار و بقیه دستگاه‌ها انجام شده است.وی افزود: براساس آخرین اطلاعات، تعداد کارگزاران این بازار به بیش از 90 کارگزار رسیده است.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با بیان اینکه عمق بازار دوم به صورت تصاعدی درحال افزایش است، گفت: در مقایسه با مانده ارزی بازگردانده شده به چرخه اقتصادی پایان سال 97 با تیر ماه، 51 درصد رشد داشتیم.
کریمی ادامه داد: فروش ارز در سامانه نیما هم 40 درصد و واردات در برابر صادرات 118 درصد رشد داشته است و واگذاری پروانه صادرات، حدود 268 درصد و کل فروش ارز صادراتی از 22 فروردین تا 29 اسفند حدود 44 درصد رشد داشت و صادرکنندگان همکاری خوبی داشتند.وی گفت: بیش از 400 جلسه با صادرکنندگان، انجمن‌ها و استان‌ها برگزار کردیم.