لغو ممنوعیت آمد و شد در بغداد

پس از اینکه نخست وزیر عراق دستور لغو ممنوعیت آمد و شد در بغداد و برخی استان‌های جنوبی را صادر کرد، خیابان‌های بغداد شاهد رفت و آمدهای محدودی بود. «جلیل الربیعی» فرمانده عملیات بغداد اعلام کرد که نیروهای امنیتی عراق اشخاصی را در میان معترضان بازداشت کرده‌اند که کوکتل مولوتف در اختیار داشته و قصد استفاده از آن در جریان تظاهرات را داشته‌اند.
نخست وزیر عراق در واکنش به اظهارات نماینده آیت الله سید علی سیستانی درباره وضعیت کنونی این کشور تاکید کرد، مرجعیت دینی بار دیگر ثابت کرد که قوت قلب و مشعلی است که مسیر هدایتگری را در روزهای دشوار روشن می‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات نماینده آیت‌الله سید علی سیستانی که روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه ایراد کرد گفت، مرجعیت دینی موضع خود را در قبال رویدادهای تاسف برانگیز کشور اعلام و هرگونه حمله به اموال دولتی و خصوصی و نیز حمله به تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی را محکوم کرد.
احمد الصافی، نماینده آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در کربلا گفته بود: دولت باید تدابیری را برای مبارزه با فساد اتخاذ کند و از سهمیه‌بندی دست بردارد. انجام اصلاحات یک ضرورت است و باید به آن عمل کرد. رؤسای سه‌گانه باید تدابیر عملی را در این باره اتخاذ کنند. پارلمان عراق از طریق فراکسیون اکثریت پارلمانی که باید روش خود را تغییر دهد مسؤولیت بزرگتری در این زمینه برعهده دارد.
عبدالمهدی در ادامه خاطرنشان کرد: مرجعیت دینی از تمام گروه‌ها خواست تا رویکرد خود را در خصوص تعامل با مشکلات کشور تغییر دهند.
نخست وزیر عراق افزود، دولت خود را ملزم به ارائه برنامه‌های عملی و به کار گرفتن تمام توان خود برای کاهش رنج شهروندان و بهبود خدمات و فراهم کردن فرصت‌های شغلی می‌داند و از دو قوه مقننه و قضائیه می‌خواهد با تمام اختیارات خود با دولت همکاری مشترک داشته باشند.
وی از گروه‌های سیاسی نیز خواست با دیگر گروه‌ها و دولت برای تامین شرایط اصلاحات همکاری کنند.
نخست وزیر عراق همچنین دستور لغو ممنوعیت آمد و شد در بغداد را از پنج صبح دیروز (شنبه) پنج اکتبر صادر کرد.
مقامات امنیتی ممنوعیت آمد و شد کاملی را در بغداد از صبح پنج‌شنبه اعمال کرده و استانداران مخیر به اتخاذ تصمیم درباره اعلام قانون منع آمد و شد در استان‌هایشان شده بودند. این ممنوعیت آمد و شد در بغداد در پی درگیری‌هایی پراکنده در برخی شهرهای عراق لحاظ شده بود.کمیسیون حقوق بشر عراق نیز تعداد کشته‌ها را ۹۳ تن و زخمی‌ها را ۴۰۰۰ تن برآورد کرد.
درخواست انتخابات زودهنگام
پارلمان عراق نتوانست دیروز جلسه فوق‌العاده خود را با محوریت تظاهرات و اعتراض‌های مردمی برگزار کند. از این رو محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق تنها به دیدار با نمایندگان معترضان بسنده کرد.
به دنبال تحولات اخیر در عراق، نخست وزیر سابق این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد. حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق و رئیس ائتلاف «النصر» عراق با انتشار پیامی در صفحه اختصاصی خود در فیس‌بوک، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و تشکیل دولت قانونی شد.
مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق ضمن درخواست برای استعفای دولت کنونی عراق خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی زیر نظر سازمان ملل شد.  مقتدی صدر همچنین پیش از این از اعضای فراکسیون «سائرون» که رهبری آنها را برعهده دارد خواسته بود فعالیت‌های پارلمانی‌شان را تعلیق کنند. نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست‌وزیر اسبق عراق از تظاهرکنندگان «که به دنبال اصلاح و تحقق خواسته‌های مشروعشان هستند،» خواست تا نسبت به کسانی که قصد خرابکاری در تظاهرات را دارند، محتاط باشند.
وی بر ضرورت توجه به خواسته‌های مردمی و زیر نظر گرفتن کسانی که فتنه ایجاد کرده و نهادها را هدف قرار می‌دهند، تأکید کرد. المالکی در ادامه همچنین ضمن تأکید بر ضرورت حفاظت از اعتراضات، از دستگاه‌های امنیتی عراق خواست که فضای مناسبی را برای معترضان ایجاد کرده و امنیت کشور را حفظ کنند.