بازگشت ناطق نوری به جلسات جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو همدلی با اکرمی مهمان یا صاحبخانه؟

همدلی|حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری پس از 10 سال در جلسه جامعه روحانیت مبارز که ۹ مهر برگزار شد، شرکت کرد. ناطق نوری که از موسسان جامعه روحانیت مبارز است، بعد از سخنان توهین‌آمیز محموداحمدی نژاد در مناظره‌های سال 88 و حمایت جامعه روحانیت مبارز از او،‌ دیگر در جلسات این تشکل سیاسی شرکت نکرد. حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز درباره بازگشت شیخ نور می‌گوید که آیت‌الله موحدی کرمانی از ناطق نوری خواسته است به جامعه روحانیت مبارز بیاید و حضور او به‌هیچ عنوان در مقام مهمان نبوده و در مقام صاحب‌خانه به جامعه بازگشتند.
اکرمی در پاسخ به این سوال همدلی که حضور ناطق نوری در جلسات جامعه روحانیت مبارز چه تاثیری در فعالیت‌های این تشکل سیاسی دارد، می‌گوید: ناطق نوری موسس جامعه روحانیت بوده است. به‌خاطر مناظره احمدی‌نژاد و جسارتی که به ایشان و ‌هاشمی رفسنجانی شد آزرده بود و انتظار داشت که جامعه روحانیت از آنها حمایت و دفاع کند، ولی جامعه روحانیت دفاع نکرد. البته ‌آیت‌الله مهدوی کنی به آن‌ها اعتراض کرده بود، منتهی جنبه رسانه‌ای پیدا نکرد؛ حالا که ‌آیت‌الله به مجمع برگشته است. آقای موحدی کرمانی از ایشان خواسته‌اند که به جامعه روحانیت بیاید و ایشان هم قبول کرده و برگشته و به عنوان عضوی از جامعه روحانیت نقش خود را اجرا می‌کند. بالاخره ناطق نوری هم سابقه دارد و هم تاثیرگذار است. انشاءالله نظرات ایشان جامعه روحانیت مبارز را بارورتر می‌کند.
اکرمی می‌افزاید: بالاخره جامعه روحانیت مبارز یک نهاد فرهنگی است و کارهای فرهنگی انجام می‌دهد و انشاءالله ایشان هم در کارهای فرهنگی شرکت می‌کند.
این عضو جامعه روحانیت مبارز درباره تاثیر فعالیت سیاسی ناطق نوری بر فضای سیاسی کشور توضیح می‌دهد: من نمی‌دانم الان حضور ایشان در کشور چقدر اثر دارد، فعلا شعاع ایشان در جامعه روحانیت است که قطعا حضورشان مفیدتر از گذشته است.
اکرمی همچنین درباره فعالیت‌های جامعه روحانیت مبارز می‌گوید: جامعه روحانیت اخیرا اساسنامه‌ای نوشته است و بر اساس آن به وظایف خودش عمل می‌کند که بیشتر کارهای فرهنگی و سیاسی است.
حضور ناطق تاثیر گذار است
حجت الاسلام حسین ابراهیمی از دیگر اعضای جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی روزنامه همدلی از تاثیرات حضور ناطق در این تشکل سیاسی سخن گفته است. ابراهیمی معتقد است که در صورت شرکت فعال ناطق نوری در جامعه روحانیت مبارز حضورش را تاثیر گذار است. برخلاف اکرمی که از ادامه حضور ناطق نوری صحبت می‌کند، ابراهیمی می‌گوید در این جلسه ناطق نوری فقط شنونده و به عنوان مهمان بوده و معلوم نیست که در آینده حضورش ادامه داشته باشد. ابراهیمی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید چقدر حضور ناطق باعث فعال تر شدن جامعه روحانیت مبارز می‌شود، می‌گوید: ناطق نوری به جلسه جامعه روحانیت مبارز دعوت شده بود اما صحبت نکرد. درباره این که در جامعه روحانیت مبارز فعال باشد صحبتی نشده است. فعلا معلوم نیست که ایشان بخواهد شرکت کند یا نه ولی جلسه را به دعوت ‌آیت‌الله موحدی کرمانی آمده ولی ادامه اش در آینده مشخص نیست.
ابراهیمی درباره تاثیر حضور ناطق نوری در جلسات جامعه روحانیت ادامه می‌دهد: اگر آقای ناطق نوری در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت کند، حضور ایشان تاثیرگذاراست اما این جلسه، جلسه ای نبود که ایشان به عنوان فعال شرکت کند.
این عضو جامعه روحانیت مبارز درباره تاثیر فعالیت سیاسی ناطق در فضای سیاسی کشور معتقد است: این‌ها مسائلی است که تا ایشان در عرصه سیاست حضور پیدا نکند، نمی شود قضاوت کرد.ابراهیمی درباره وضعیت فعلی جامعه روحانیت مبارز می‌گوید: جامعه روحانیت مبارز نسبت به سال‌های گذشته تاثیر گذارتر وارد عمل شده است. الان فعالیت‌های جامعه روحانیت مبارز گسترش پیدا کرده است ولی نکته این است که هنوز این فعالیت‌ها به فعلیت نرسیده است.