تشریح اقدامات هسته‌ای ایران از زبان ظریف در کلوپ آستانه اگر وعده‌های اقتصادی برجام محقق نشود، همه ضرر می‌کنند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست «کلوپ آستانه» در شهر نورسلطان قزاقستان با دفاع مستدل از گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران، تاکید کرد که ‌اگر وعده‌های اقتصادی برجام محقق نشود، همه زیان خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر سه‌شنبه در سخنرانی خود در «پنل خلع سلاح و عدم اشاعه ‌هسته‌ای کلوپ آستانه» در قزاقستان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران خواستار تولید سلاح‌ هسته‌ای نیست اما اجازه پایمال شدن حقوق خود را هم نخواهد داد.
ظریف در ارتباط با گام‌های هسته‌ای ایران در واکنش به بدعهدی طرف‌های دیگر گفت: اگر آنچه در برجام از حیث عادی‌سازی اقتصادی به ایران وعده داده شود بود، حتی تا حدودی هم عملی شود، ما آماده نشان دادن حسن نیت و بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم.
وی افزود: اما اگر این وعده عملی نشود، در این صورت متاسفانه به این مسیر ادامه خواهیم داد که بار دیگر تاکید می‌کنم که مسیر برد- باخت (zero-sum یا بازی با حاصل جمع صفر) و مسیری است که به ضرر و زیان همه منتهی خواهد شد اما ما چاره‌ای جز دنبال کردن این مسیر نداریم.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین به عنوان سخنران ویژه در افتتاحیه کلوپ آستانه با موضوع بایسته‌های یک منطقه امن و با ثبات سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی با انتقاد از نگاه بسیاری از افراد در نهادهای تصمیم‌ساز دولتی به محیط بین‌المللی به عنوان محیطی با بازی حاصل جمع صفر، گفت: بازی با حاصل جمع صفر در جهان امروز ما به حاصل منفی منجر می‌شود.
وی با بیان اینکه برنده شدن در این فضا ناممکن است، ‌افزود:‌ حتی در جنگ هم تنها درجه زیان بین طرف‌های جنگ متفاوت است وگرنه همه در جنگ بازنده هستند و ما باید این را درک کنیم. ظریف با انتقاد از نگاه حذفی بر اساس رویکرد با حاصل جمع صفر گفت:‌ حذف دیگر کاربردی ندارد و ما باید ذهنیت حذف را به عنوان یک پاسخ تغییر دهیم و باید به جای ائتلاف‌ها، گفت‌وگو ایجاد کنیم و باید به جای حذف،‌ همکاری و تفاهم ایجاد کنیم.