قاصدک 24

اصلاح‌طلبان قهر را كنارگذاشتند

آرمان ملي- مطهره شفيعي: بالاخره اما و اگرهاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان به پايان رسيد و آنها براي حضور در مجلس يازدهم نام نويسي کردند. درماه‌هاي منتهي به نام نويسي انتخاباتي بود که برخي اصلاح‌طلبان گلايه‌هايي را مطرح مي‌کردند که از جمله آنها عدم احراز صلاحيتشان از سوي شوراي نگهبان بود. از سوي ديگر اصلاح‌طلباني هم ديدگاه‌هاي ديگري داشتند مانند سعيدحجاريان که گفته بود: «يکي از ابعاد مشارکت مشروط اين است که منتظر بمانيم و ببينيم هسته اصولگرايان بنا دارند چگونه انتخاباتي را برگزار کنند، وجه ديگر حضور مشروط، اشتراط با نفس است؛ يعني بايد ميان خودمان بر سر کيفيت زمين بازي انتخابات توافق کنيم، اين دو شرط پهلو به پهلوي هم هستند. البته شرط‌هاي ديگري هم وجود دارد که لازمه طرح و تحقق آن، تهيه منشور اصلاح‌طلبي است».‌ اما در نهايت آنچه بهزاد نبوي به آن اعتقاد داشت به مرحله اجرا درآمد: «قهر با صندوق راي براي يک اصلاح‌طلب قابل تصور نيست مگر آنکه امکان سياست‌ورزي وجود نداشته باشد.» بر همين اساس اصلاح‌طلبان به تدريج به ستاد وزارت کشور مي‌روند تا براي انتخابات ثبت نام کنند. شايد اعلام عدم کانديداتوري لاريجاني براي مجلس يازدهم به منزله يک شوک بود اما ديروز خبري اعلام شد که آن هم دست کمي از شوک نيامدن لاريجاني ندارد که عدم ثبت نام عارف است.
اولويت مجلس يازدهم
حزب اتحاد ملت ايران اسلامي از اعضاي حزب خود خواست در انتخابات مجلس يازدهم ثبت نام کنند، در بيانيه‌اي که اين حزب منتشر کرده تاکيد شده بود: «اکنون نمي‌توان رفتار دست‌اندرکاران برگزاري انتخابات را به درستي ارزيابي کرد لذا به اعضاي خود در سراسر کشور اعلام مي‌کنيم که فعلا فرصت ثبت‌نام در انتخابات را از دست ندهند». بر همين اساس علي شکوري راد دبيرکل اين حزب پيشقدم شد و ثبت نام کرد. علي شکوري‌راد گفت: «اولويت مجلس يازدهم بازگرداندن هويت مجلس است که به تاراج رفته و در راس امور نيست. اولين کار نمايندگان اين است که اين هويت را بازگردانند تا مجلس قانونگذاري کند». وي در ادامه بر قانوني بودن فرايند بررسي صلاحيت‌ها تاکيد کرد و گفت: در تعامل با ساير احزاب اصلاح‌طلب تلاش مي‌کنيم افراد شايسته‌اي در ليست اصلاحات قرار گيرد و اميد مردم بازگردد. شکوري‌راد با بيان اينکه طرح سرا همچنان در دستور کار قرارداد دارد، افزود: اين طرح براي تنظيم ليست نهايي شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان است و هرکس که در راستاي جريان اصلاح‌طلبي وارد انتخابات مي‌شود بايد با اين طرح هماهنگ باشد. در چارچوب طرح سرا و پس از بررسي صلاحيت‌ها کارمان را ادامه مي‌دهيم. شکوري‌راد در پاسخ به اين پرسش که اصلاح‌طلبان در انتخابات قبلي ليست اميدي را ارائه کردند که شوراي نگهبان اعضاي اين ليست را تاييد کرده بود و مردم امروز ديگر اعتمادي به نمايندگان و عملکرد اين ليست ندارند و شما چه جوابي براي مردم داريد، گفت: نمايندگاني که ما براي ليست اميد انتخاب کرديم از سبد شوراي نگهبان انتخاب کرديم و از سبد مردم نبودند. وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اينکه شما آيا آقاي عارف را هم به عنوان يک چهره اصلاح‌طلب قبول نداريد؟ اظهار داشت: عارف به عنوان يک نماينده موفق بوده است ولي بايد در فراکسيون اميد چهره‌هاي برجسته ورود مي‌کردند تا کارهاي بزرگتري انجام شود برخي نمايندگان در مجلس بحث سياسي مي‌کنند و برخي کار کارشناسي انجام مي‌دهند و تقسيم کار صورت مي‌گيرد.
معجزه‌اي در کشور اتفاق نمي‌افتد مگر...

پس از دبيرکل حزب اتحاد قائم مقام اين حزب براي انتخابات ثبت نام کرد. آذر منصوري همانند علي شکوري راد سابقه نمايندگي در مجلس ششم را دارد. قائم مقام حزب اتحاد ملت، تصريح کرد که فرصت انتخابات را نبايد از دست داد. آذر منصوري اظهار کرد: انتخابات در کشور ما نماد راي و تجلي اراده مردم در حاکميت است. هر نيروي دموکراسي خواه و نيرويي که باور دارد که بايد از ظرفيت خاص کشور استفاده کرد نبايد نسبت به اصل انتخابات بي‌توجه باشد. منصوري تصريح کرد: هيچ معجزه‌اي در کشور اتفاق نمي‌افتد مگر با پيگيري مطالبات مردم. نهادها بايد چنان در چارچوب قانوني خود عمل کنند که فقط خواست مردم را پيگيري کنند. وي افزود: مي‌دانيم شرايط کشور بسيار سخت است تصميم‌گيري براي شرکت در انتخابات هم بسيار سخت است اين ثبت نام هم به معني اعلام حضور براي استفاده از ظرفيت‌هاي کشور است. حداقل گامي که براي احياي ظرفيت‌هاي قانون اساسي وجود دارد اين است که اجازه ندهيم شرايط کشور به سمتي برود که نهادهاي انتخابي هيچ جايگاهي در تصميم‌گيري کشور نداشته باشند. کساني که اعتقاد دارند هيچ درماني براي درد‌هاي مردم جز بازگشت به راي و ‌نظر مردم نيست بايد در انتخابات شرکت کنند. اين فعال سياسي با تاکيد بر ضرورت حضور زنان در انتخابات گفت: نمايندگان زن مجلس دهم با وجود آنکه اقليت بودند صداي مردم شدند. اين حضور تاکيدي بر انتخاباتي آزاد و عادلانه براي به رسميت شناختن حق راي مردم است. همه ايرانيان فارغ از اختلاف سليقه‌ها که جزو ذات دموکراسي است بايد حق انتخاب شدن و انتخاب کردن داشته باشند.
عارف ثبت نام نمي‌کند؟
عصر ديروز محمدعلي وکيلي نماينده تهران براي مجلس يازدهم هم ثبت نام کرد و گفت: تا آنجا که از دوستان شنيده‌ام آقاي عارف اعلام کرده‌اند که براي انتخابات مجلس يازدهم شرکت نمي‌کنند. پيش از اين نيز جلال ميرزايي يکي از اعضاي فراکسيون اميد در مجلس نيز به يک خبرگزاري گفته بود: «بعيد مي‌دانم عارف براي انتخابات يازدهم مجلس شوراي اسلامي ثبت‌نام کند». در اين ايام بحث‌هايي درباره سرليست بودن عارف مطرح شد که برخي اصلاح‌طلبان با آن مخالف بودند. وي در 11آذر چنين گفت: «ائتلاف صورت گرفته در جريان انتخابات مجلس دهم را ناکارآمد قلمداد کرد». بنابراين شايد همين گلايه‌هاست که وکيلي بر اساس آن از عدم کانديداتوري عارف مي‌گويد. محمدرضا عارف رئيس فراکسيون اميد، با بيان اينکه در 40 سال گذشته هميشه به تکليفي که بر عهده‌ام بوده عمل کرده‌ام و در آينده هم همين‌گونه عمل خواهم کرد، افزود: از جوانان باانگيزه و نخبگان مي‌خواهم در انتخابات مجلس يازدهم براي پيگيري مطالبات بحق مردم و جلوگيري از به حاشيه رفتن نهاد قانون‌گذاري کشور ثبت نام کنند.